KONSEKWENCJE WOBEC OSÓB, KTÓRE NIE STOSUJĄ SIĘ OBOWIĄZUJĄCEJ KWARANTANNY

Policjanci na Lubelszczyźnie codziennie sprawdzają realizację obowiązku kwarantanny, przez osoby nim objęte. Mundurowi do dnia wczorajszego ustalili łącznie 60 przypadków niezastosowania się do postanowień tej decyzji. Policjanci gromadzą dokumentację w tej sprawie, która wkrótce trafi do sądu. Osoby, które nie stosują się do przepisów obowiązujących w związku z epidemią, muszą się liczyć z poważnymi konsekwencjami prawnymi swoich zachowań.

Każdego dnia policjanci na Lubelszczyźnie otrzymują informacje dotyczące osób, podlegających kwarantannie domowej.  Umundurowani policjanci przynajmniej raz na dobę sprawdzają, czy osoby te znajdują się w miejscu kwarantanny oraz, czy nie potrzebują pomocy. Zebrane informacje są na bieżąco przekazywane do służb sanitarnych i wojewodów.

W większości przypadków, osoby poddane domowej izolacji stosują się do postanowień decyzji. Jednak zdarzają się również przypadki bardzo nieodpowiedzialnego zachowania mieszkańców, które opuściły miejsce swojej kwarantanny, nie zważając na zalecenia służb oraz na zdrowie i życie innych osób.

Łącznie funkcjonariusze na terenie woj. lubelskiego ustalili 60 przypadków niestosowania się do decyzji o kwarantannie domowej. Tylko wczoraj, takich przypadków odnotowaliśmy kilka. Tłumaczenia o wyjściu na zakupy do sklepu, czy placówki bankowej nie stanowią żadnej taryfy ulgowej.

Wobec osób, które nie stosują się do postanowień decyzji o kwarantannie, będą wyciągnięte surowe konsekwencje.  O takich ujawnianych przypadkach policjanci informują Powiatowego Inspektora Sanitarnego, który może nałożyć karę  nawet 5 tys. zł.Wobec takich nieodpowiedzialnych osób policjanci będą prowadzić czynności wyjaśniające w związku z wykroczenia z art. 116 kw. Mandat za takie wykroczenie może wynosić nawet 500 zł.

Z kolei,  jeśli osoba, u której potwierdzono zakażenie oddali się z miejsca, w którym powinna przebywać, będzie odpowiadać zgodnie z art. 161 kk. Za to przestępstwo  grozi kara  roku pozbawienia wolności.

W przypadku właścicieli firm i lokali usługowych, gastronomicznych i handlowych, którzy nie stosują się do ograniczeń nałożonych na nich Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia w RP stanu zagrożenia epidemicznego, mogą ponieść odpowiedzialność  z art. 165 kk lub 54 kw. Za powyższe przestępstwo grozi kara  do 8 lat pozbawienia wolności, z kolei za wykroczenie –  do 500 zł.

AK

16
Zanim zostawisz komentarz, przemyśl jego treść. Pamiętaj, że nie jesteś anonimowy w sieci i może Ci grozić odpowiedzialność karna lub cywilna, ze strony osób, które mogą się poczuć pomówione lub zniesławione. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za zamieszczone w komentarzach treści.

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Troska
Gość
Troska

Podobno w szkole w Stoczku też dyrektor robi rady

Janina
Gość
Janina

W Starych Kobiałkach też są. Tylko,że on-line. Zanim użyje się słowa :podobno może warto sprawdzić.

n-l
Gość
n-l

Fake news – żaden dyrektor, w żadnej szkole w Stoczku, żadnych rad nie robi. Chyba, że online.

Wladek
Gość
Wladek

Duda co dzień jest w tv i radiu rok temu jakoś ciężko było go widać no chyba że przez przypadek wychylil się za Kaczyńskiego a dziś dzielnie walczy z wirusem.

Wladek
Gość
Wladek

Macie już nie aktualne informacje w STOCZKU już jest ofiarą śmiertelną wirusa.jozek od szwedziukow spadł z roweru umierając ponoć krzyczał,,wirus mnie gonił wirus,,

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Wspaniale poczucie humoru. Gratuluję

andrzej
Gość
andrzej

Jesteś bardzo aktywnym mieszkańcem,masz swoje zdanie na każdy temat,poczucie humoru jakieś również ale myślę,że Twoja klawiatura nie współpracuje z głową i znacznie ją wyprzedza.

Wladek
Gość
Wladek

Poczucie humoru również ale mam dystans do tego oglupienia i straszenia i tego picu.zapoznalem się z opinią ludzi którzy się znają na sprawie a nie tych wszystkich popelinarzy.jak ktoś ma trochę oleju w głowie to nie da się podpuscic.no ale każdy ma prawo do swojej oceny tej całej sytuacji

Stoczkowianin
Gość
Stoczkowianin

Podobno w Woli Kisielskiej dyrekcja zorganizowała radę pedagogiczną wszyscy byli scisnieci w jednym malym pomieszczeniu. A jak ktos był chory.Wydaje się że to duża odpowiedzialność i brak wyobraźni.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Z tego co mi wiadomo to zgromadzenia do 50 osób są dozwolone w myśl kwarantanny społecznej.

wawa
Gość
wawa

Pisał pan że w Stoczku jedna osoba objęta jest kwarantanną , pytam o to jednej policjantki pracującej w Stoczku , a ona że nic jej o tym nie wiadomo , więc jak to jest kto ma rację , czy policja w Stoczku jest przytomna czy tylko nabije statystyki .

Jack....
Gość
Jack....

A może pomyślała (i słusznie) co to cię….? A tak na marginesie w gminie są dwie osoby na kwarantannie (dobrowolnej) co w Lombardii przebywały, jeszcze tydzień i kończą. Dlatego nie dziwię się że i w Stoczku są a będzie ich jeszcze więcej. A policja no cóż…. ma co robić a nie wewie plotki przekazywać

wawa
Gość
wawa

A tak na marginesie to widzę że ty znasz wszystkie plotki ,wiesz ile osób i nawet gdzie przebywały , a patrz taka policja nie wie , ot i problem .