Duży sukces powiatu! 2016 to będzie rok Sienkiewicza.

W dniu 18.12.2015r. Senat RP IX Kadencji podjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. W związku z podjętą  inicjatywą na obrady plenarne zaproszeni zostali potomkowie noblisty oraz przedstawiciele środowisk związanych z pisarzem w tym kierownictwo Muzeum H. Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej i Oblęgorku oraz Muzeum Literackiego H. Sienkiewicza w Poznaniu. Zaproszenie od Marszałka Senatu RP otrzymał również Starosta Łukowski Janusz Kozioł, który w swoim imieniu delegował Sekretarza Powiatu Jerzego Siwca oraz Naczelnika Wydziału Promocji, Rozwoju i Polityki Społecznej – Romana Bociana.

Inicjatywa związana z ustanowieniem roku 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza wyszła od Antoniego Cybulskiego, byłego dyrektora Muzeum w Woli Okrzejskiej, który zwrócił się z apelem do uczestników  XXI Ogólnopolskiego Zlotu Szkół Sienkiewiczowskich w Gnieźnie.  Jego wezwanie postanowili  wdrożyć w życie uczestnicy zlotu  składając wniosek do Marszałka Sejmu i Senatu RP .W inicjatywę włączyły się również  władze Powiatu Łukowskiego.  W dniu 21.08.2013r. Rada Powiatu Łukowskiego podjęła Uchwałę Nr XXVI/256/2013 w sprawie wniosku o ustanowienie roku 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza oraz przekazała do Kancelarii Prezydenta RP, Sejmu RP i Senatu RP. Za przyjęciem uchwały głosowali wszyscy radni obecni na sesji. W wyniku dalszych działań władze Powiatu Łukowskiego zwróciły się z prośbą o podpisanie listu poparcia do członków rodziny Henryka Sienkiewicza, aktorów i reżyserów kina polskiego, ludzi kultury i nauki zajmujących się twórczością i życiem H. Sienkiewicza, Przewodniczącego Związku Gmin Wiejskich RP, Prezesa Związku Miast Polskich, Prezesa Związku Powiatów Polskich, Burmistrzów i Wójtów z terenu Powiatu Łukowskiego oraz Marszałka Województwa Lubelskiego. Dzięki zaangażowaniu Posła na Sejm RP Krzysztofa Głuchowskiego w tej sprawie wypowiedziała się również pozytywnie Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu  w Sejmie VIII kadencji.

/źródło/

Zanim zostawisz komentarz, przemyśl jego treść. Pamiętaj, że nie jesteś anonimowy w sieci i może Ci grozić odpowiedzialność karna lub cywilna, ze strony osób, które mogą się poczuć pomówione lub zniesławione. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za zamieszczone w komentarzach treści.

avatar
  Subscribe  
Powiadom o