Te podwyżki im się po prostu należały…

Sprawa stara jak świat. Z jednej strony społeczeństwo, z drugiej jego wybrańcy. Materia dosyć miałka i delikatna, bo Ci którzy zostali wybrani podlegają ciągłej ocenie tych, którzy wybierają. Niestety dla wybrańców, łaska wybierających na pstrym koniu jeździ…

Przekonać się o tym mogła, była Premier Beata Szydło. Pomimo, że wierzyła w to co mówi, i pewnie miało wiele racji, to użycie sformułowania: „im te nagrody się zwyczajnie należały”, było zwrotem wybitnie niefortunnym, bo za to określenie musiała w końcu przeprosić. Stało się tak rzecz jasna pod naciskiem opinii publicznej.

Podobnie ma się rzecz z naszą NeoRM. Rada po wyborach miała zupełny „carte blanche” na swoje działania przez okrągły rok. Nie przeszkadzała Burmistrzowi w jego pomysłach, chętnie ogrzewała się w blasku zaproszonych gości. Nie było za to zbyt wielu merytorycznych dyskusji, nie było ciekawych pomysłów. Zatem powstało pytani, czy nasi radni powinni zwiększyć swoje diety.

Wikipedia:

Radny jest przedstawicielem władzy lokalnej. Wykonując swoje prawa i obowiązki, powinien kierować się przede wszystkim dobrem wspólnoty samorządowej. Radnemu jako członkowi organu kolegialnego przysługuje roszczenie o zwrot kosztów podróży i prawo do diety. (…). Głównym obowiązkiem radnego jest praca społeczna.
Do podstawowych czterech funkcji radnego należą:
utrzymanie stałej więzi z mieszkańcami i ich organizacjami,
uczestniczenie w pracach rady i jej komisji oraz innych instytucji samorządowych do których został wybrany lub desygnowany,
wybór przewodniczącego rady,
reprezentowanie wyborców w radzie gminy i w innych instytucjach samorządowych oraz troszczenie się o ich sprawy.

Wsłuchałem się w szereg argumentów radnych popierających wzrost diety. Jedni mówili, że wzrastają wszystkie wynagrodzenia, najniższe pobory, a to, że trzeba kupić nową marynarkę, a to muszą brać wolne. Tylko moim takim małym marzeniem jest to, żeby radnymi traktowali swoją obecność w radzie jako służbę dla wszystkich, a nie sposób na dorobienie paru groszy. Jeszcze nie tak dawno, radni przekazywali swoje diety na cele społeczne, dziś o takich działaniach ani słychu, ani widu. Za to pojawiają się roszczenia o bezrefleksyjnej akceptacji. Powstaje pytanie czy mandat społeczny wynikający z poparcia kilkudziesięciu osób (najczęściej z rodziny) czyni radnych kimś nadzwyczajnym? Kimś ważniejszym?

Obecna Rada Miasta jest jedną z najleniwszych w ostatnim czasie. Na przestrzeni ostatniego półrocza spotkała się bodajże tylko trzy razy…Nie przeszkodziło to oczywiście na podniesienie podatków dla wszystkich mieszkańców(podatek od nieruchomości), podobno zwiększy to dochody miasta o około 50 tysięcy zł, więc na podwyżki w zupełności wystarczy.

Warto wspomnieć również o planie podniesienia poborów Burmistrza. O ile wzrost jego wynagrodzenia na początku kadencji oceniam jako nieporozumienie, i błąd, to dziś sprawa wygląda nieco inaczej. Z faktami się nie dyskutuje, a fakty są takie, że na koncie włodarza kilka sukcesów jest. Więc skoro pracuje i jest skuteczny to powinien wynagradzany być godnie. Pytanie otwarte, czy jeśli ta dobra passa dla miasta się skończy, to czy będzie wniosek o obniżkę…

23
Zanim zostawisz komentarz, przemyśl jego treść. Pamiętaj, że nie jesteś anonimowy w sieci i może Ci grozić odpowiedzialność karna lub cywilna, ze strony osób, które mogą się poczuć pomówione lub zniesławione. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za zamieszczone w komentarzach treści.

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
M.M
Gość
M.M

Podwyżki były aby radni mieli na nowe koszule albo na wycieczkę w góry razem z burmistrzem

Krzysztof Chudek
Gość
Krzysztof Chudek

DEKLARACJA
Jam człowiek rozumny, prawy, sprawiedliwy i odpowiedzialny, dobrym obdarowany imieniem Krzysztof przez mamusię i tatusia z rodu Chudek informuję że:
Wykorzystanie danych osobowych przez firmy, instytucje i osoby fizyczne wymaga zgody kreatorów i właściciela.
Kara za wykorzystanie danych osobowych bez wykazanej zgody lub uprawnień wynosi 1500000 € za jednorazowe kopiowanie i przetwarzanie.
Kara za podstępne wydobycie podpisu 5000000 €.
Kara za dzień pozbawienia mnie wolności wynosi 8000000 €.
Kara za ignorowanie woli zwierzchnika władzy oraz łamanie praw człowieka wynosi 10000000 €.

© Krzysztof. z rodu Chudek.

Waldi
Gość
Waldi

Weź się nierobie do pracy, a nie żyjesz na utrzymaniu 70-letniej matki. Jak Ci w ogóle nie wstyd? Słyszałem, że nawet własne dzieci cię nienawidzą, że się ponoć nad nimi znęcałeś… w sumie czytając twoje wpisy wcale im się nie dziwię. Aha, daj znać jak z tych milionów otrzymasz chociaż złotówkę.

Wladek
Gość
Wladek

Ale mu pojechałeś…. To z niego jest taki ,,pacjent,,?

Heinrich
Użytkownik

Hehehe 🙂 Jeśli to TEN K. Chudek to co on tu robi? Nie wiedziałem, że jest ze Stoczka 🙂

Kowalsky
Gość
Kowalsky

Pochodzi ze Stoczka, ale przez wiele lat mieszkał pod Piasecznem. Dostał sądowy zakaz zbliżania się do byłej żony i dzieci (właśnie za znęcanie) więc siłą rzeczy musiał się wyprowadzić.

Krzysztof Chudek
Gość
Krzysztof Chudek

Każdy kto nie ma rozumu aby samemu o sobie decydować głos oddaje wybrańcowi swemu i jest niemotą niczym gęś lub debil… Art. 104. Poseł jako przedstawiciel Narodu Dz.U.1997.78.483 – Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. 1. Posłowie są przedstawicielami Narodu. Nie wiążą ich instrukcje wyborców. 2. Przed rozpoczęciem sprawowania mandatu posłowie składają przed Sejmem następujące ślubowanie: „Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności i interesów Państwa, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej.” Ślubowanie może być złożone z dodaniem zdania „Tak mi dopomóż Bóg”. 3.… Czytaj więcej »

Wladek
Gość
Wladek

To coś napisał Krzysztofie z rodu chudek to jedno a prawda to drugie i jeżeli chłopak o tych Przyszłych zmianach w u.m.nspisal i będzie to prawda to ludzie głośno się zapytają burmistrza o to F

Krzysztof Chudek
Gość
Krzysztof Chudek

przedstawiciel musi mieć pełnomocnictwo a nie urojenia że je ma …

Kamil Pietrucha
Gość
Kamil Pietrucha

No i suweren udziela tego pełnomocnictwa poprzez głosowanie (wybory).

Krzysztof
Gość
Krzysztof

W związku z naruszeniem pkt 21 regulaminu forum komentarz został usunięty przez administratora, a materiał zabezpieczony.

trochę myślący
Gość
trochę myślący

K…a włos się jeży na głowie czytając takie niusy. Co na to forumowicze typu Wujaszek, Robol, A.G. itp. Też Wam się to podoba, nie ma co na to zwracać uwagi, zwykłe plucie jadem, zwykłe kłamstwa?

Stoczek
Gość
Stoczek

Przez ostatnie półrocze sesji było z 5 (słownie pięć) Już dwa artykuły poświęcone tylko podwyższkom dla burmistrza i radnych, o budżecie na 2020 rok ani słowa.