Szczurzy problem miasta.

Każdy kto przysłuchiwał się ostatniej sesji Rady Miasta napewno wyłapał problem, z jakim zgłaszał się jeden z Radnych Miasta.

Szczury – taki problem zaczyna dotykać nasze piękne miasteczko. Coraz częściej można spotkać je na ulicach. Mógłbym napisać, iż jest to problem każdego miasta, lecz to nie jest odpowiedź. Gryzonie, a zwłaszcza szczury, są sporym problemem zarówno do zwalczenia ale i finansowym dla miasta oraz, co chyba najważniejsze, szczury to problem zdrowotny dla mieszkańców. Jedna para szczurów potrafi wydać na świat aż DWA TYSIĄCE potomków rocznie.

Szczury są nosicielami chorobotwórczych mikrobów. Potrafią roznosić ich nawet 60 różnych. Same choroby przenoszone przez szczury dziś występują rzadko, lecz są bardzo groźne i trudne do zdiagnozowania. Opóźnienie diagnozy zmniejsza szanse pacjenta na wyleczenie.

Jakie choroby przenoszą szczury? Jedną z bardziej znanych jest dżuma, która kiedyś dziesiątkowała ludność całej Europy. Dżumę roznosi pchła szczurza, która pod nasz dach trafić może na naszym ulubionym psie lub kocie.

Tyfus plamisty i szczurza gorączka to choroby, o których wielu zapewne słyszało. A kto słyszał o Leptospirozie? Jest to choroba bakteryjna, którą człowiek zakazić się może poprzez kontakt z glebą lub zjedzenie zanieczyszczonej moczem żywności. Choroba może prowadzić do śmierci a powikłania to: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub upośledzenie czynności wątroby.

Jest też Tularemia – choroba wywołana bakterią, której wystarczy 5 do 10 aby zakazić człowieka. Ze względu na to bakterię tej choroby rozważano kiedyś jako podstawę rozwoju jednego z rodzajów broni biologicznej.

Widzimy zatem, że szczury są naprawdę dużym problemem. Problemem, który stwarzamy sami, który sami dokarmiamy. Odpadki wyrzucane do studzienek kanalizacyjnych czy resztki jedzenia spuszczane w toalecie to raj dla szczurów. To my jesteśmy żywicielami plagi. Dopóki tego sobie nie uświadomimy i nie zmienimy swoich zwyczajów, dopóty żadne działania że strony Urzędu Miasta nie będą w pełni skuteczne. Szczura nie da się odstraszyć. Szczur to tylko trucie lub zabicie. Wiem, iż prywatnie ludzie używają suchego lodu do walki ze szczurami, lecz w wielu miejscach świata jest to nielegalne. Dlatego zacznijmy od siebie a później prośmy włodarzy o pomoc.

A może warto rozpocząć jakąś akcję informacyjną? Ulotki, plakaty? Wystarczy uświadomić mieszkańcom problem to i urzędnicy staną na lepszej pozycji w walce z rozrastającą się plagą w naszym miasteczku.

Zanim zostawisz komentarz, przemyśl jego treść. Pamiętaj, że nie jesteś anonimowy w sieci i może Ci grozić odpowiedzialność karna lub cywilna, ze strony osób, które mogą się poczuć pomówione lub zniesławione. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za zamieszczone w komentarzach treści.

avatar
  Subscribe  
Powiadom o