Sesja Rady Gminy (na żywo)

gmina flaga

Relacja tekstowa z obrad Rady Gminy. Strona odświeża się automatycznie co 45 sekund.

Przewodniczący Witold Dadacz zamknął obrady.

  1. 1 września dożynki, w okrojonym programem, 2. 15 września Sołtysiada, 3. 22 uroczystości patriotyczne w Jedlance związane z polskim września. Zapowiedziała Dyrektor GBP w Starych Kobiałkach Iwona Brodzik.

Radny MIchał Rosa wskazuje na to, że GDDKiA krzyżuje plany rozwoju gminy poprzez brak zgód na zjazdy z drogi krajowej na działki, na których chcą się budować młodzi ludzie.

Wszyscy za powołaniem CUW.

Pracownicy obsługi jednak mogą nie być już tak spokojni, bowiem może zdarzyć się taka sytuacja, że te osoby mogą byc przeniesione na inne stanowisko, bądź ograniczenia etatów.

Wójt powiedział, że do utworzenia CUW przygotowywane było kilka lat, aby właśnie nie tworzyć sytuacji, w której trzeba byłoby kogoś zwolnić.

Teraz głos zabrał Radny Paweł Piskorz, który wskazał na obawy ze strony sekretariatów w poszczególnych szkołach. O wymiary godzin, i zwolnień.

Wójt mówi, że może się tak zdarzyć, że części placówek, (obiektów) mogą zostać wyłączone z użytku.

Z tym, że nam się wydaje, że Radny wskazywał na kłopoty dla uczniów.

Wójt odpowiedział, że fakt obecność księgowości na miejscu to atut szkoły w Kisielsku.

Prosi o to, żeby warunki dla nauki w Kisielsku dla uczniów nie pogorszyły się.

Zastrzega, że to są jego osobiste odczucia.

Radny Andrzej Rosa mówi, że był w szkole w Kisielsku, i na chwilę obecną jest bardzo zaniepokojony, który obawia się o wpływ CUW na szkoły, wpływ negatywny.

Teraz troszeczkę nam się Pan Longin Kajka zapędził, bowiem podsumowuje osiągnięcia uczniów z gminnych szkół, co jakby jest nieco nie na temat.

Plany są ambitne, a oczekiwania CUW duże.

Centrum Usług Wspólnych ma za zadanie zmniejszyć koszty funkcjonowania jednostek i szkół na terenie Gminy Stoczek. Póki co, to jednak koszty wzrosną, bowiem do tworzenia CUW został wyznaczona nowa osoba, która bądź co bądź nie zaoszczędzi choćby jednego etatu, a o taki etat, czy też umowę się zwiększy.

Samo przemówienie merytoryczne, Pan Longin Kajka jest bardzo dobrze przygotowany.

Po wielu latach nieobecności na forum rady, gminy czy powiatu ponownie debiutuje Longin Kajka. Trochę pechowo się to zaczęło, bo dłuższą chwilę trwało poszukiwanie działającego mikrofonu.

Teraz ma zabrać głos Pan Longin Kajka, który z dniem 1 września 2019 ma podpisaną umowę zlecenia, na przygotowanie CUW.

50 mln zł dołożył do oświaty od 2006 roku.

Ma być taniej a nie drożej, ma być lepiej, a nie gorzej, mówi o nowo powstającej jednostce Marek Czub

Kolejne uchwały są przyjmowane jednogłośnie.

Wznawiamy obrady.

Przerwa 5 minutowa.

Radna Ewa Barej wstrzymała się podczas głosowania nad uchwałą dotyczącą wynagrodzenia nauczycieli.

Obniżony został również PIT. Gmina ma plan dochodu z tytułu tego podatku 5 mln zł. W związku z tym, jest wiele niewiadomych, które mogą rzutować na funkcjonowanie gminy.

Wójt Marek Czub mówi, że od 1 września są wprowadzane podwyżki dla nauczycieli, które gmina musi wypłacić. Problem polega na tym, że nie mamy na te podwyżki pieniędzy.

Kolejne punkty porządku obrad są przyjmowane jednogłośnie.

Wójt mówi o porozumieniu z miastem związanymi z obowiązkami w zakresie utrzymania porządku wokół budynku Urzędu, a także wspólnego prowadzenia Orkiestry Dętej.

Próbujemy się dogadywać z miastem, w sprawach zawodowych przeprowadziliśmy rozmowy. Efektem są pewne ustalenia. Przystąpimy wspólnie do prac związanych z zagospodarowaniem Urzędu. Będziemy przygotowywać obiekt w kierunku przystosowania go do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Wygląda na to, że koszty odbioru odpadów może drastycznie wzrosnąć.

Sytuacja może doprowadzić do tego, że odpady z terenu powiatu łukowskiego mogą krążyć po całej Polsce.

Wójt teraz mówi o dramatycznej sytuacji w Adamkach. Wysypisko zostało wypełnione, i rysuje się bardzo poważny problem.

Wójt Marek Czub sprostował nieco informację Przewodniczącego Witolda Dadacza, i wskazał, że Pan Longin Kajka otrzymał misje stworzenia CUW, które zacznie funkcjonować od 1 stycznia, którego to Dyrektorem może zostać.

Zmiana porządku obrad, Wójt poprosił o dołączenie dwóch uchwał dotyczących sprzedaży mienia w Mizarach i nowego statutu Centrum Usług Wspólnych, którego Dyrektorem jest…. Longin Kajka. Tak przynajmniej przedstawił Pana Longina Kajkę Przewodniczący.

Obecnych jest 14 radnych, nie ma dziś Radnego Krzysztofa Dziaka.

Po tym miłym akcencie za chwilę Pan Witold Dadacz otworzy obrady.

Jeszcze przed rozpoczęciem sesji serdeczne zaproszenia na obchody 100 lecia szkoły w Starych Kobiałkach wręczają Pan Krzysztof Czub i Przewodniczący Obchodów, i jednocześnie Wiceprzewodniczący Rady Gminy Pan Michał Rosa.

Jest już Wójt, więc za chwilę będziemy zaczynać.

Na obradach nie ma jeszcze Wójta Marka Czuba, ale są obecni Dyrektor ZO w Starych Kobiałkach Krzysztof Czub, i świeżo upieczony kandydat na Posła Longin Kajka.

Radni powoli zajmują swoje miejsca.

6
Zanim zostawisz komentarz, przemyśl jego treść. Pamiętaj, że nie jesteś anonimowy w sieci i może Ci grozić odpowiedzialność karna lub cywilna, ze strony osób, które mogą się poczuć pomówione lub zniesławione. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za zamieszczone w komentarzach treści.

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
młody
Gość
młody

jeżeli CUW przyniesie oszczędności dla gminy to dobry pomysł. Oczywiście rozkłada się to w czasie. efekty będzie widać po kilku latach.

Zmęczony
Gość
Zmęczony

Na 100% wojtowi ten dyrektor Cuwu odbije sie czkawką. Juz teraz wiedząc, że lokalne wladze popieraja psl on startuje do sejmu z list po-ko. Rozbija glosy i nie patrzy na lokalne zaleznosci. Czyzby Wszystkich mial w d.pie?

prezes
Gość
prezes

tworzenie stołka (dyrektor od rzeczy nijakich)

Zmęczony
Gość
Zmęczony

Prezez. Masz rację. Stolek od rzeczy zbędnych. Bo na jaka tu mowa o oszczędnościach, gdy tworzy sie dodatkowy stolek dla dyrektora, za np. 6000 tys mieziecznie (nie wiem ale strzelam),a jednocześnie ogranicza sie etat pani sprzataczce i obcina 300 złotych. No i wojt sam mówi, ze nie będzie zwolnień. Czyli robią kolejny stolek specjalnie dla pana Longina. Mam wrażenie że tu jest drugie dno.

Dyskutant
Gość
Dyskutant

Ciekawe, czy ktoś z Państwa radnych przed sesją dowiedział się, co to jest to cełe CUW, dla kogo to jest, w ogóle czemu i komu to służy?

Karol
Gość
Karol

Napewno nie, choć odpowiedź prosta – jak Pan K. będzie miał dobry stołek to nie wystartuje jako kandydat na wójta więc nie będzie zagrożeniem dla obecnego, a wiadomo że na posła nie ma szans z tej listy. Zatem całe zamieszanie to tylko układy żeby było wygodnie.