Marzanno, Marzanno, Ty zimowa panno…

Rok 2021 zapowiada się specyficznie. W tym roku pierwszy dzień astronomicznej wiosny przypada nie na 21 marca a na dzień przed rozpoczęciem kalendarzowej wiosny. Symbolicznym początkiem astronomicznej wiosny dla fachowców (astronomów) jest przecięcie linii równika niebieskiego przez Słońce w miejscu zwanym punktem Barana. Moment ten w tym roku przypada na godzinę 10:37 20 marca. Mało tego. Jak informują astronomowie, do 2047 wiosnę astronomiczną w Polsce rozpoczynać będziemy 20 marca a po 2048 roku może to być nawet 19 marca.

21 marca jednak to nie tylko początek wiosny. Z początkowych lat szkolnych pamiętam wycieczki klasowe nad naszą rzekę Świder. Cel był jeden: dopełnić tradycji czyli „dokonać aktu zwodowania” kukły o imieniu Marzanna. W ten właśnie sposób symbolicznie żegnaliśmy zimę i witaliśmy wiosnę. Marzanna, jak już wspomniałem, była to kukła wykonana ze słomy. Według wierzeń jest to słowiańska bogini zimy i śmierci. Dawniej tradycja nakazywała, aby orszak złożony z dzieci z zielonymi gałązkami jałowca w ręku oraz kukłą przystrojoną wstążkami na czele, obszedł wszystkie domy we wsi. Po drodze „podtapiano” kukłę w każdej napotkanej wodzie. Wieczorem Marzannę przejmowała młodzież. W świetle zapalonych gałązek jałowca, wyprowadzano kukłę ze wsi, podpalano i wrzucano do wody. Nie wolno było dotknąć płynącej w wodzie kukły gdyż miało to grozić uschnięciem ręki. Obejrzenie się za siebie w drodze powrotnej miało skutkować chorobą a potknięcie i upadek przynieść miały śmierć w ciągu najbliższego roku.

21 marca jest ważny z jeszcze jednego powodu. Powodem jest możliwość wykorzystania jednego z najbardziej ulubionych świąt uczniów, jakim jest Dzień Wagarowicza. W Dzień Nauczyciela uczniowie okazują wdzięczność swoim pedagogom za trud jaki wkładają w ich kształcenie, a w Dzień Wagarowicza odreagowują swój wysiłek włożony w naukę. Co prawda święto owe nie jest ujęte w żadnym oficjalnym wykazie jednak kolejne pokolenia uczniów, jak na nich przystało, pamiętają „aby dzień święty święcić”.

Ja ze swojej strony życzę miłego rozpoczęcia wiosny.

Zanim zostawisz komentarz, przemyśl jego treść. Pamiętaj, że nie jesteś anonimowy w sieci i może Ci grozić odpowiedzialność karna lub cywilna, ze strony osób, które mogą się poczuć pomówione lub zniesławione. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za zamieszczone w komentarzach treści.

avatar
  Subscribe  
Powiadom o