
Ma dopiero 17 lat, ma swoje hobby i ambitne cele przed sobą. Jest producentem muzyki elektronicznej, a konkretnie Experimental. Poznajcie Krzysztofa Brodowskiego z Kisielska.
Muzyka elektroniczna nie wszystkim jest bliska, powiedz jak zrodził się pomysł żeby ja tworzyć?
Wszystko zaczęło się z czystej ciekawości, gdyż przez długo okres słuchałem muzyki elektronicznej i pewnego razu postanowiłem poszukać informacji w internecie na temat procesu produkcji tego typu brzmień. Jak się później okazało – chociażby w serwisie YouTube znalazłem masę poradników pokazujących jak stworzyć tego typu brzmienia. Oczywiście na sam początek trzeba było nauczyć się posługiwać chyba najpopularniejszym DAW’em jakim jest FL Studio. Szczerze muszę przyznać, że nie było to łatwe i wielu rzeczy nauczyłem się metodą prób i błędów. Pomogły mi też w tym osoby trochę bardziej obeznane w produkcji, które wydawały już utwory pod własnymi, mało znanymi aliasami.
Cała muzyka elektroniczna to jeden gatunek, czy są różne style, odmiany?
Oczywiście, że są różne odmiany i podgatunki muzyki elektronicznej. Bardzo popularne w ostatnim czasie stało się określenie EDM – Electronic Dance Music (Elektroniczna Muzyka Taneczna). Dla mnie jako producenta, odróżnianie gatunków to podstawa. Głównie można rozpoznać każdy gatunek analizując tempo utworu (BPM), czy też użyte w utworze syntezatory i sample. Do najbardziej komercyjnych podgatunków muzyki elektronicznej można zaliczyć m.in Big Room House czy Future House, jednak staram się skupiać się na bardziej undergroundowych brzmieniach. Często spotykam się z błędnym określeniem muzyki elektronicznej jako „Techno” czy „House” a są to odrębne gatunki, i brzmią całkowicie inaczej niż może się wydawać ludziom. Całą tą sytuację świetnie opisuje ten obrazek.
Od dawna zajmujesz się produkcją? No i co uważasz za swoje największe osiągnięcie?
Pierwszą styczność z programem do tworzenia muzyki miałem ponad dwa lata temu. Wtedy jak już wcześniej wspominałem musiałem nauczyć się podstaw jeżeli chodzi o obsługę tego typu programu. Teraz, kiedy nauczyłem się wielu rzeczy staram się codziennie poświęcać trochę czasu na zajmowanie się produkcją i ciężko pracuje na to, żeby było widać tego efekty. Jeżeli chodzi o moje największe osiągniecie to póki co uważam, że jest nim nauczenie się w dużym stopniu obsługi FL Studio oraz wielu dostępnych do niego wtyczek. Nie poznałem jeszcze osobiście nikogo, kto zajmowałby się produkcją. Ludzie zrażają się do tego typu zainteresowań, gdyż nie są one zbyt łatwe, wymagają czasu i cierpliwości. Póki co mam w planach wiele różnych pomysłów jednak najbardziej zależy mi na wydaniu singla w wytwórni muzycznej BraceUp Records, której założycielem jest mój kolega. Umożliwiłoby to m.in. możliwość streamingu na takich serwisach jak Spotify czy Tidal, lub możliwość zakupu mojego utworu na Beatport albo iTunes.
Większość Twoich rówieśników słucha muzyki popularnej albo rozrywkowej, w czym Twoja twórczość jest lepsza a w czym gorsza?
Na pewno nie jest to ten sam poziom produkcji. Przede mną jeszcze długa droga aby osiągnąć jakikolwiek sukces w branży muzycznej. W muzyce popularnej bardziej przywiązuje się wagę do wokalu niż do samego bitu, chociaż i to jest tu ważne. W muzyce elektronicznej jest raczej na odwrót i większą uwagę skupia się na produkcji, chociaż fajnie kiedy jest wzbogacona o jakiś pasujący wokal, nadający charakterystycznego klimatu.
A jaki jest Twoj cel, kiedy będziesz mógł powiedzieć że jesteś na szczycie?
Jeżeli chodzi o cel to chciałbym połączyć moje hobby z moją pracą w przyszłości. Uwielbiam tworzyć muzykę a możliwość utrzymania się dzięki temu byłaby czymś wspaniałym. Będę mógł powiedzieć, że jestem na szczycie, gdy ktoś z popularniejszych producentów zacząłby mnie wspierać a moje produkcje byłyby grane podczas największych festiwalach na naszym globie.
A gdzie takie festiwale się odbywają? Które miejsce jest najbardziej znane i cenione?
Jeżeli chodzi o największe festiwale EDM to jest wiele miejsc, w których są one organizowane. Sam Ultra Music Festival ma wiele edycji odbywających się m.in. w Brazylii, RPA czy Chorwacji jednak największą popularnością cieszy się główna edycja odbywająca się co roku w Miami. W jeden z ostatnich weekendów marca grają tam największe i najbardziej cenione gwiazdy muzyki elektronicznej. Co ciekawe – jedna z edycji miała być nawet kiedyś zorganizowana w Polsce, jednak niestety organizatorzy nie dogadali się z władzami Warszawy, więc europejska edycja Ultra Music Festival odbywa się co roku w chorwackim mieście Split. Bezapelacyjnie największą ilość tego typu imprez organizuje się w Stanach Zjednoczonych, gdzie muzyka ta, jest znana i lubiana.
Jaki sprzęt i jakie nakłady trzeba ponieść, aby tworzyć taką muzykę?
Na sam początek wystarczy tylko standardowy komputer oraz jakikolwiek program DAW. Dla wygody można też kupić klawiaturę sterującą gdyż tworzenie melodii na zwykłej klawiaturze komputerowej nie jest zbytnio łatwe i poręczne. Warto też zaopatrzyć się w monitory odsłuchowe, dzięki którym będziemy słyszeć czyste i przejrzyste dźwięki, które tworzymy w naszym programie. Przydają się też w ostatniej fazie produkcji – masteringu, gdzie mówiąc w ogromnym skrócie, poprawia się niektóre dźwięki, tak aby w finalnej wersji brzmiały one jak najlepiej.
Gdybyś miał przekonać do swojej muzyki, to co byś powiedział?
W swoich produkcjach staram się przekazać w pewnym stopniu moje emocje, które dosyć często przelewam na muzykę. Jest to właśnie problem wielu dzisiejszych producentów muzycznych. Produkują oni taśmowo utwory, które są pozbawione jakichkolwiek emocji a jedynym ich celem jest zarobienie jak największej ilości pieniędzy. Są jednak producenci jak np. Porter Robinson czy Madeon, których słuchając, wiesz konkretnie co chcieli przekazać poprzez swoje utwory.
Dziękuję za rozmowę.
Próbka umiejętności Krzysztofa:
Przeglądając archiwalne wywiady dotyczące ludzi z pasją natrafiłam na rozmowę z tym młodym człowiekiem. Jestem pełna podziwu dla jego umiejętności i życzę mu: powodzenia w rozwijaniu swoich zainteresowań muzycznych i satysfakcji z tego z tego co robi.
A ja jestem Konrad, ze Zgórznicy… A muzykę robię tak 🙂 https://www.youtube.com/watch?v=y4ubzTYe9yg.
Zapraszam również na mój profil soundcloud https://soundcloud.com/konrad-pa-dyna-produkcje-muzyczne/tracks