„Świder – urokliwa, meandrująca rzeka, która wkręciła się w życie społeczności nad nią żyjących.

Rzeka, która łączy ludzi i pokolenia – niedługo zostanie spięta mostem społeczno-kulturalnym łączącym jej źródła i ujście.  Społecznicy działający nieopodal źródeł Świdra w Stoczku Łukowskim wymieniają  swoje doświadczenia z działaczami z jej ujścia w Otwocku, gdzie od pewnego czasu Stowarzyszenie „Chodź nad Świder” nie tylko swoją nazwą zaprasza do uznania rzeki za klucz własnej tożsamości.  Dzielimy się swoimi dobrymi praktykami, budujemy most łączący ludzi i społeczności – dołącz do nas!” – tak Klub 50+ opisuje swój najnowszy projekt „Nadświdrzański Most Społeczno-Kulturalny. Dobre praktyki od źródeł do ujścia”.

 

W ramach tego projektu odbyły się już dwie wizyty studyjne.  Otwoccy działacze gościli w Stoczku 27 września, kiedy to mieli okazję poobserwować  naszych społeczników w akcji podczas imprezy kończącej projekt „Stoczek Łukowski – Miasto walki i oręża”,  poznać nasze miasteczko podczas przygotowanej dla nich gry miejskiej oraz wymienić się doświadczeniami z przedstawicielami  stoczkowskich stowarzyszeń  podczas ogniska.

Natomiast Klub 50+ odwiedził Otwock 3 października gdy  trwała tam akcja „Leć nad Świder”, polegająca na budowaniu domków stylu świdermajer dla zapylaczy.  Mieliśmy wtedy także okazję do poznania Otwocka podczas spaceru do ujścia Świdra oraz zwiedzania centrum miasta, ale przede wszystkim do wymiany doświadczeń z działaczami ze stowarzyszenia „Chodź nad Świder” oraz zaprzyjaźnionych organizacji.  

Klub 50+ konsekwentnie prowadzi działania promujące nasze rodzinne miasteczko. Po ukazaniu ciekawych miejsc i tras spacerowych w publikacji „Stoczek Łukowski. Przewodnik po mieście z charakterem”, po opracowaniu i wydaniu „Questu Stoczek Łukowski – Miasto z charakterem”, dzięki któremu turyści  mogą w niebanalny i bezkosztowy sposób poznać dziedzictwo  historyczne,  kulturalne i społeczne Stoczka – nadszedł czas, aby ukazać  gród nad Świdrem jako miasto społeczników.  

Tak wiele się w Stoczku dzieje dzięki rzeszy ludzi, którzy pracują bez wynagrodzenia w  licznych u nas stowarzyszeniach i grupach nieformalnych. Pora się tym pochwalić a jednocześnie wymienić doświadczeniami ze społecznikami działającymi  przy ujściu Świdra w Otwocku w broszurce, która zostanie wydana na zakończenie projektu.  Zapraszamy do współpracy stoczkowskich aktywistów – krótkie teksty z opisem działalności stowarzyszenia lub grupy oraz zdjęciem ze szczególnie ciekawego wydarzenia prosimy kierować na adres  koordynatorki projektu a.barej@o2.pl.

 

O Klubie 50+

W 2010 roku po zakończeniu projektu „Jedna ulica – tysiące wspomnień” (program „Seniorzy w akcji”) grupa starszych uczestników tego projektu stwierdziła: „Jak to koniec? My chcemy dalej razem działać!” Tak powstał Klub 50+ wspierany początkowo tylko przez miejskie instytucje kultury.

Teraz Klub 50+  wielu przyjaciół i partnerów a na koncie wiele udanych działań nie tylko na rzecz aktywizacji osób starszych, ale także na rzecz promocji naszego ukochanego miasteczka – Stoczka Łukowskiego.  

„Nadświdrzański most społeczno-kulturalny. Dobre praktyki od źródeł do ujścia” to projekt realizowany przez Klub 50+ przy wsparciu Towarzystwa Przyjaciół Stoczka Łukowskiego w ramach programu „Działaj Lokalnie” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce we współpracy ze Stowarzyszeniem Inkubator Kreatywności Społecznej, który jest Ośrodkiem „Działaj Lokalnie” w Stoczku Łukowskim

Galeria zdjęć z wizyty w Otwocku

Galeria zdjęć ze Stoczka Łukowskiego

Poprzedni wpis Godna podziwu zgodność Rady Gminy
Następny wpis Zajęcia garncarskie w Kamionce
Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Heinrich
Heinrich
8 lat temu

Sądząc po pierwszej ilustracji do artykułu, niektórzy członkowie Klubu 50+, jak na swój wiek, świetnie się trzymają 🙂 Zwłaszcza pierwsze 4 osoby od lewej i Pani w żółtej czapce 😉

LLU
LLU
8 lat temu

Myślałem, że będzie nowy most do pucisowej:):):)