Wczesną wiosną Centralne Biuro Antykorupcyjne wszczęło jednocześnie we wszystkich Urzędach Marszałkowskich kontrolę. Tym samym pod lupę śledczych trafił również lubelski urząd. Na efekty pracy nie trzeba było długo czekać. Z początkiem września CBA , czyli na początku i w trakcie prowadzonych czynności, kontrolerzy zdecydowali się złożyć w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.
Zarzuty postawiono obecnemu Marszałkowi Województwa Lubelskiego Sławomirowi Sosnowskiemu. Miał on będąc w 2013 roku wicemarszałkiem uznać pojedyncze podmioty za grupę producencką, dzięki czemu przyznawano nawet milionowe dofinasowania z UE.
Marszałek całym tym zamieszaniem wokół jego osoby wydaje się być zaskoczony. Tak wywiad z nim opisuje portal podlasie24.pl
Marszałek Sosnowski powiedział, ze informacje które posiada, uzyskał od mediów i stąd dowiedział się że sprawa może dotyczyć grup producenckich. Nie ma sobie jednak nic do zarzucenia. – Grupom producenckim pomagałem przez całe życie, ale w obrębie przestrzegania prawa. Procedury nie złamano i w sposób rażący prawa nie naruszono – zapewnia. Wszytko to, co dzieje się wokół tej sprawy rozmówca Radia Podlasie postrzega jako działania polityczne i, jak powiedział „uderzenie konkretnie w Marszałka Województwa Lubelskiego Sławomira Sosnowskiego, który jest rolnikiem, jest w grupie producenckiej, miał problemy z tym wcześniej”.
Marszałek Sosnowski podkreślił, że osobiście decyzji nie wydawał, jedynie podpisywał z upoważnienia Marszałka Województwa Lubelskiego w poprzednich latach. Jego zdaniem, gdyby nie podpisał takiej czy innej decyzji, która być może jak przyznał mogła mieć drobne uchybienia, to zarzucono by mu zaniechanie obowiązków – mogłaby się tego domagać grupa producencka. więcej tutaj
Komunikat CBA:
Pierwsze efekty kontroli CBA u marszałków – podejrzenia popełnienia przestępstwa przez Marszałka Województwa Lubelskiego Sławomira Sosnowskiego oraz Dyrektora Departamentu Rolnictwa i Środowiska. Sześć grup producenckich uzyskało ponad 22 mln zł nienależnego dofinasowania.
W połowie czerwca br. CBA jednocześnie rozpoczęło kontrole wydatkowania środków unijnych w 16 urzędach marszałkowskich w całej Polsce. To pierwsza taka kontrola CBA – systemowa i koordynowana. Kontrolą objęte są określone przepisami prawa procedury podejmowania i realizacji decyzji w przedmiocie wsparcia finansowego udzielanego przez urzędy marszałkowskie w ramach wybranych programów operacyjnych na lata 2007-2013.
Zespół agentów CBA z Lublina trafił także do tamtejszego urzędu. Już teraz ustalenia ich kontroli pozwoliły na sformułowanie i złożenie w prokuraturze zawiadomienia o podejrzeniu popełnieniu przestępstwa przez obecnego Marszałka Województwa Lubelskiego Sławomira Sosnowskiego oraz Dyrektora Departamentu Rolnictwa i Środowiska.
Do zdarzeń będących podstawą tego zawiadomienia doszło w latach 2010-2013 i dotyczą one nieprawidłowości przy uznawaniu pojedynczych podmiotów za grupę producencką, dzięki czemu przyznawano nawet milionowe dofinasowania z UE.
Kontrola CBA wskazuje, że kilka spółek, wbrew przepisom i mimo jasnych informacji posiadanych przez urzędników o niespełnieniu przez nich minimalnych warunków ustawowych uznawano w urzędzie marszałkowskim za grupę producencką. Ustalenia agentów CBA z Lublina wskazują, że grupy te były sztucznie wykreowane celem dostosowania się do warunków i przepisów prawa wymaganych, aby otrzymać pieniądze, a nie miały na celu pożądanych koncentracji dostaw i umieszczania na rynku produktów wytwarzanych przez jej członków.
W jednym z takich przypadków, opisanym szczegółowo w zawiadomieniu przekazanym do prokuratury, CBA wskazuje, że obecny Marszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski pełniąc wtedy funkcję wicemarszałka czterokrotnie nie dopełnił obowiązków, wydając decyzje w zakresie uznania grup producenckich, co umożliwiło uzyskanie nienależnego dofinasowania – korzyści majątkowej w wysokości ponad 22 mln przez spółki-grupy działające na rynku żywnościowym.
CBA podkreśla w zawiadomieniu, że marszałek Sosnowski musiał posiadać wiedzę, że podmioty te po uzyskaniu jego decyzji, będą ubiegały się o dodatkowe publiczne pieniądze.
Zawiadomienie dotyczy podejrzenia popełnienia przez Marszałka Województwa Lubelskiego Sławomira Sosnowskiego oraz wymienionego dyrektora przestępstwa niedopełnienia obowiązków i działania na szkodę interesu publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez grupy producenckie.
Delegatura CBA w Lublinie, składająca zawiadomienie, wniosła do Prokuratury Regionalnej o powierzenie jej postępowania w całości.
Kontrole CBA w urzędach marszałkowskich obejmują m.in. przestrzeganie prawa zamówień publicznych, zasad konkurencyjności, dotrzymywanie harmonogramu realizacji projektu, weryfikację zmian w projekcie, poprawność dokonywania płatności, osiąganie wskaźników (czyli rezultatu i produktu) zadeklarowanych we wniosku o dofinansowanie czy weryfikację przedstawianych do refundacji kosztów kwalifikujących się do objęcia wsparciem unijnym.
Kompleksowe i systemowe działania kontrolne CBA obejmują także osoby odpowiedzialne za podejmowanie decyzji w instytucjach uczestniczących we wdrażaniu programu operacyjnego – od etapu samego podjęcia decyzji o dofinansowaniu projektu do weryfikacji wniosku o płatność.
źródło: http://cba.gov.pl/pl/aktualnosci/3583,CBA-chce-sledztwa-wobec-Marszalka-Wojewodztwa-Lubelskiego.html