Jedlanka walczy o bezpieczeństwo

fot. Biuro Poselskie Sławomira Skwarka

Mamy XXI wiek, dynamiczny rozwój, buduje się coraz więcej nowoczesnych dróg. W sąsiednich miejscowościach w ciągu DK 76 powstały bezpieczne chodniki i przejścia, a o Jedlance świat zapomniał. Przejście ulicą Dworcową to nie lada wyzwanie. Po drodze z dużym natężeniem jeżdżą samochody ciężarowe, i trzeba się mieć na baczności, żeby pod takie auto nie wpaść. Taki sam problem jest na ulicy Partyzantów, tam chodnika również nie ma…

Zapytany o sytuację mieszkańców Jedlanki Wójt Marek Czub powiedział:

-Adresatem takiego pytania powinna być GDDKiA. Wysyłaliśmy setki próśb i można powiedzieć, że staramy się już od 20 lat. Problemem jest decyzyjność, bo lubelski oddział GDDKiA nie ma na nic środków. Chciałbym zaapelować do posła, wszystkich posłów, aby przekazali środki finansowe do wojewódzkich oddziałów, aby one mogły przeprowadzać mniejsze inwestycje, a nie tylko skupiały się na trasach szybkiego ruchu. Jamielnik jakimś cudem udało się zrobić. Jest wniosek, który przewiduje wycięcie kilku drzew i wybudowanie tymczasowego ciągu pieszego. Jeśli chodzi o ulicę Partyzantów, to właściciel drogi Starostwo Powiatowe ma w tej chwili na inwestycję drogowe 0 zł. Zarządziliśmy przegląd wszystkich dróg w gminie pod kątem budowy chodników, i mamy nadzieję, że część z nich uda się wykonać przy współpracy z Panem Starostą ze środków Funduszu Dróg Samorządowych.

Mieszkańcy nie chcą czekać dłużej na łaskę i niełaskę decydentów. Radna Rady Gminy Stoczek Łukowski Agnieszka Bieniek zebrała podpisy pod stosowaną petycją do właściwych władz. O fatalnym stanie drogi zaalarmował również Posła na Sejm z naszego okręgu wyborczego Sławomira Skwarka. O podjęte działania zapytaliśmy Radną:

Czy mieszkańcy maja zal do Wójta, że w innych miejscowościach są chodniki? W ciągu tej samej drogi udało się przecież wybudować chodniki w Kienkówce, Starych Kobiałkach, Jamielniku Kolonii…

Owszem.  Mieszkańcy mojego okręgu mają żal, że w innych miejscowościach można zrobić chodniki, wyrównać drogi włóczne tak ważne dla rolników i wiele innych udogodnień ,  a o nas się zapomina.  My nie spełniamy warunków.  Do nas kiedyś dotrze to o co prosimy, ale kiedy? Mieszkańcy  wybrali mnie na radną, bym mogła ich reprezentować. Dlatego robię wszystko co w mojej mocy by zadbać o Nich, udając się do więcej niż jednej instytucji. Poprosiłam między innymi o pomoc Pana Posła na Sejm RP Sławomira Skwarka. Dbanie o mieszkańców gminy spoczywa nie tylko na panu Wójcie, ale i na nas radnych. To my pierwsi widzimy potrzeby społeczeństwa i w kolejnym etapie sygnalizujemy je dalej.

Jak Pani myśli, czy Czy Wójt wystarczająco starał się o inwestycje w Jedlance? 


Mamy nadzieję, że starał się, ale miał przeszkody, które mu to uniemożliwiły. Jednak z tego co wiem, jestem jedyną osobą z Gminy Stoczek Łukowski ,która poprosiła o pomoc Pana Sławomira Skwarka naszego Posła na Sejm RP . Pan Poseł był nie tylko w moim okręgu, ale i całej gminie, zapoznał się z problemami, z którymi zmagamy się od wielu lat . Serdecznie  dziękuję Panu Skwarkowi za to, że zaszczycił nas swoją obecnością, dokonał wizji lokalnej w mojej obecności,  jak również  deklarował pomoc, na którą bardzo liczymy. Dopełnieniem wizyty było przekazanie podpisów mieszkańców miejscowości Chrusty i Jedlanka, którzy od lat czekają na trakt pieszo- rowerowy bądź chodnik.

Chodnik zastępczy to dobre rozwiązanie?

Chodnik zastępczy jest tymczasowym rozwiązaniem walki z niebezpieczeństwem jakie czyha na pieszych uczęszczających drogą krajową nr 76. Mamy jednak nadzieję, że pomóc Pana Posła będzie szybka i doczekamy się godnych warunków, takich jakie są w innych miejscowościach.

Sam Poseł, który jest członkiem Sejmowej Komisji Infrastruktury poproszony o komentarz do sprawy powiedział:

-Drogą 76 nie jeździłem zbyt często, dlatego to co pokazała mi Pani Radna Agnieszka Bieniek zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Brak chodników stwarza wielkie zagrożenie to jest niedopuszczalne. W najbliższym czasie złoże interpelację poselską dotyczącą stanu infrastruktury drogowej w całym Powiecie Łukowskim.

5
Zanim zostawisz komentarz, przemyśl jego treść. Pamiętaj, że nie jesteś anonimowy w sieci i może Ci grozić odpowiedzialność karna lub cywilna, ze strony osób, które mogą się poczuć pomówione lub zniesławione. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za zamieszczone w komentarzach treści.

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Obserwator
Gość
Obserwator

Nareszcie ktoś się zainteresował tematem chodnika (a raczej jego braku) w Jedlance i Chrustach. Przy tym natężeniu ruchu, poruszanie się pieszo poboczem jest bardzo niebezpieczne. O wyjściu w niedzielne popołudnie z dzieciakami na spacer można tylko pomarzyć.

Kto
Gość
Kto

Odcinek drogi z Zastawia do końca Jedlanki jest porażką, jedna z najgorszych dróg krajowych w Polsce! Wyjeżdżając z silikatów ciężarówką, cegła na pace lata na wszystkie strony, bo droga jest (admin) jak w Kambodży! Trzeba coś z tym zrobić!

Mieszkanka gminy
Gość
Mieszkanka gminy

To prawda…. przejeżdżając przez Jedlanke to aż wstyd… oświetlenie słabe, brak chodników a o drodze to już nie wspomnę… ludzie po 23 gdy gasną latarnie chodzą poboczem drogi (bo brak chodników!!!) to jest straszne zagrożenie… Nie wspomnę już o odcinku od ul. Warszawskiej do ul. Dworcowej tragedia!!!! Nie dość ze po zmroku ciemno bo brak latarni to jeszcze brak chodnika a dzieci z Dworcowej jakoś muszą wracać ze szkoły czy kościoła…. B E Z N A D Z I E J A

Mieszkaniec Jedlanki.
Gość
Mieszkaniec Jedlanki.

To jest śmiech na sali od kiedy tylko pamiętam było zapewnienie że w Jedlance zmienią chodnik z tych nieszczęsnych płyt na kostkę i zrobią połączenie z ul. Dworcową… Minęło dobre 10 lat i nikt nic nie zrobił w tym kierunku. A w Kobiałkach co 2-3 lata poprawiają chodnik i na to zawsze są pieniądze… Ulubiona wioska Wójta i tam wszystko da się zrobić… Żenada.

mego
Gość
mego

chcielibyśmy być ,,ulubioną wioską Wójta”, tylko my-mieszkańcy Jamielnika Kolonii wiemy ile lat nam zajęło ,,nachodzenie Wójta”, i wyższych instytucji i osób na wysokich szczeblach państwowych, by wreszcie chodnik był w naszej miejscowości. Około 10 lat…życzę powodzenia 🙂