Armata dla Stoczka

„Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękami czarnymi od pługa…” brzmi druga zwrotka znanej pieśni patriotycznej „Gdy naród do boju”. W tym roku, dokładnie 14 lutego, przypada 185. rocznica zwycięskiej bitwy w powstaniu listopadowym, kiedy to pod Stoczkiem Łukowskim armia gen. Józefa Dwernickiego zwyciężyła wojska rosyjskie dowodzone przez gen. Fiodora Geismara. Była to pierwsza, a zarazem zwycięska bitwa w wojnie polsko – rosyjskiej 1830-31.

We wrześniu 2015 roku, grupa osób zebranych wokół Stowarzyszenia Inkubator Kreatywności Społecznej postanowiła rozpocząć zbiórkę publiczną, której celem było ufundowanie wiernej repliki armaty, która brała udział w zwycięskiej bitwie. – Wszystko rozpoczęło się od projektu Stoczek Łukowski – Miasto Walki i Oręża, który zyskał dofinansowanie w ramach Programu Lokalne Partnerstwa Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności – mówi Łukasz Szczepańczyk, prezes Stowarzyszenia IKS – Zbieraliśmy pieniądze kwestując na ulicach miasta, ale też propagując naszą akcję w Internecie, rozsyłając informacje pocztą i wszystkimi możliwymi kanałami. – Zagraliśmy trochę w ciemno – dodaje Katarzyna Górska, skarbnik Stowarzyszenia – Armatę zamówiliśmy już w listopadzie nie mając pełnej sumy 18 tys. złotych, ale wierzyliśmy, że cała akcja zakończy się sukcesem.

14 lutego 2016 r., dokładnie w 185. Rocznicę bitwy nastąpi uroczyste wprowadzenie armaty do miasta i ustawienie jej w centrum, na skwerze miejskim, przy pomniku gen. Dwernickiego. We wprowadzeniu wezmą udział powstańcy w strojach epoki, ale też zwykli mieszkańcy miasta i gminy. – Będzie to finał naszej akcji, który organizujemy we współpracy z wieloma podmiotami miejskimi, gminnymi, powiatowymi i wojewódzkimi – mówi Szczepańczyk. – Cieszymy się, że udało nam się zorganizować jedną, miejsko – gminną uroczystość – dodaje Karolina Walecka – wice prezes Inkubatora oraz Radna Miasta Stoczek Łukowski – przewidzianych jest wiele atrakcji, między innymi prezentacja strojów z czasów powstania, wystrzał armatni oraz montaż słowno – muzyczny.

W uroczystości weźmie udział wielu znakomitych gości, informują organizatorzy, zapowiedzieli się prawnukowie gen. Józefa Dwernickiego, przedstawiciele Pułku Ułanów Grochowskich, a także władze Wojewódzkie i Powiatowe. – Mamy nadzieję, że będzie to wielka, patriotyczna uroczystość, która ukaże dumę mieszkańców miasta i gminy, ale też będzie to wielka lekcja historii. Wierzymy, że armata stanie się symbolem łączącym dwie sąsiadujące ze sobą gminy – kończy Szczepańczyk.

Uroczystości odbędą się 14 lutego 2016 r. Wcześniej, 13 lutego odbędzie się 16. Bieg Uliczny „Grzmią pod Stoczkiem Armaty”. Więcej szczegółów na stronie internetowej Stowarzyszenia www.iksstoczek.pl

1
Zanim zostawisz komentarz, przemyśl jego treść. Pamiętaj, że nie jesteś anonimowy w sieci i może Ci grozić odpowiedzialność karna lub cywilna, ze strony osób, które mogą się poczuć pomówione lub zniesławione. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za zamieszczone w komentarzach treści.

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ciekawski
Gość
ciekawski

„Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękami czarnymi od pługa…” akurat ta „wiara” w zdecydowanej większości miała to powstanie gdzieś!!! Czas puścić w niepamięć „czerwone ” mity. Polecam zgodny z prawdą historyczną utwór „Krakusy” Wincentego Pola .