Marszałek dołoży do kolektorów mieszkańcom gminy. Miasto musi zaczekać.

W Gminie Stoczek Łukowski  jest duże  zainteresowanie montażem kolektorów słonecznych. Wszystko dlatego, że Gmina przystąpiła do ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie. Środki będą pochodziły  z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego 2014 – 2020, działanie 4.1.

Główną zaletą tego programu jest to, że montaż kolektorów słonecznych na swoim dachu nawet w 90% może pokryć Urząd Marszałkowski.

Jakie są plusy takich instalacji?

Największym plusem kolektorów słonecznych jest oszczędność. Montując na dachu domu kolektory słoneczne musimy wiedzieć, że zaspokajają one średnio do 70 proc. rocznego zapotrzebowania w energię cieplną potrzebną do podgrzania ciepłej wody użytkowej. Bardzo ważne jest to, że działanie kolektora nie jest uzależnione od mocy słońca, ale od naświetlenia w ogóle.

Od marca do października dobrze dobrany zestaw solarny zapewni nawet 80–90 procent zapotrzebowania na ciepłą wodę. A latem, w miesiącach najcieplejszych, może to być nawet 100 procent! Kolektory nagrzewające wodę to też system wygodny – bo bezobsługowy i modny, bo ekologiczny, korzystający z naturalnych zasobów energii, a więc nie wpływający negatywnie na środowisko naturalne.

Kolektory słoneczne umieszczone na dachu są w stanie wygenerować znaczną ilość energii, obniżając tym samym zapotrzebowanie na nią z klasycznych źródeł. W Polskich warunkach zestaw solarny o powierzchni 2 metrów kwadratowych jest w stanie wytworzyć około 1500 kWh w ciągu roku.

A jakie minusy? Największy to koszt, ale ten w przypadku mieszkańców gminy jest mniej ważny.

Urząd Gminy przyjmuje wnioski i deklaracje, tych jest już ponad 260.

Pytany o koszty po stronie samorządu Wójt Marek Czub powiedział:

Po stronie Gminy Stoczek koszty nie są duże. Około 15 tysięcy będzie kosztowała stosowna dokumentacja, którą przygotuje firma zewnętrzna. Ale jest to koszt kwalifikowany, więc będziemy mogli odzyskać te środki.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w mieście Stoczek Łukowski. Tu o przystąpieniu do konkursu na razie cicho. Burmistrz Ireneusz Szczepanik powiedział:

Nie mamy środków na ten konkurs, i w  tym „rozdaniu”  nie zaplanowaliśmy w nim udziału. Nie ma również zainteresowania montażem i korzystaniem z tej formy Odnawialnych Źródeł Energii.

Tak więc powody do zadowolenia mają póki co mieszkańcy gminy.  Miasto Stoczek Łukowski na dofinansowanie ekologicznej energii musi jeszcze zaczekać.

Awatar Marcin Staniszewski
Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
8 lat temu

Ale dziecka „ze wsi” (jak mawiają prawdziwi Stoczkowianie) nie przyjmą do przedszkola w „mieście”. Duma mieszczucha nie pozwala, aby jego pociecha stykała się co dzień z wsiowym dzieckiem… Wydaje się, że niektórzy mieszkańcy Stoczka mają ambicje takie jakby mieszkali co najmniej w Los Angeles…. śmieszne to i straszne….

Mieszkanka
Mieszkanka
8 lat temu

Jechałam ostatnio Wisińskim do Warszawy, jak to u niego większość z osób jechala z gminy. Chcąc nie chcąc, slyszałam ich rozmowę o działaniach Wójta i ich porównanie Miasta z Gminą. Oni się wręcz śmiali z biedy i nieudolności Miasta. Dla mnie, jako Mieszkanki Stoczka nie było to miłe, ale niestety mieli duuużo racji. Gmina nam odjechala na dobre kilka lat w rozwoju.

Krysia
Krysia
8 lat temu

Jak na wszystko!