Zmierzch bogów?

Olbrzymią konsternacje w  całej Polsce wywołała ostatnio deklaracja Prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Zapowiedział on, że partia rządząca zamierza wprowadzić reformę ordynacji wyborczej, jeśli chodzi o wybory samorządowe. Pomysłów jest wiele, chodzi o przeźroczyste urny wyborcze, czy też o internetową kamerkę w każdym lokalu.

Jednak największą falę dyskusji wywołała propozycja kadencyjności przedstawicieli władz wybranych bezpośrednio. Chodzi rzecz jasna o burmistrzów i wójtów i prezydentów. Żaden włodarz nie mógłby pełnić swojej funkcji dłużej niż przez dwie kadencje. Prawo i Sprawiedliwość takie rozwiązanie zapowiadało jeszcze w kampanii wyborczej, więc pomysł nie jest nowy i dodatkowo ma wielu zwolenników. Zamiarem takiego rozwiązania jest chęć wyeliminowania lokalnych układów i sitw, które mogą się tworzyć i wpływać na wyborczy wynik.

Przepisy miałyby obowiązywać już od najbliższych wyborów w 2018 roku na jesieni. Jednak ich wprowadzenie Jarosław Kaczyński uzależnia od decyzji Trybunału Konstytucyjnego i jego zgody. Wygląda na to, że partia rządząca jest zdeterminowana i będzie chciała swój zamysł wprowadzić w życie.

Co to oznacza dla naszego regionu?

Może się okazać, że wielu „długoterminowych” włodarzy będzie się musiało pożegnać ze stanowiskiem. Startować nie będzie mógł choćby Burmistrz Ireneusz Szczepanik, czy też Wójt Marek Czub. Problemy mogą mieć również inni znani wójtowie i burmistrzowie…

Tak więc, w najbliższym czasie może dojść do wielu przegrupowań i przetasowań na naszej lokalnej scenie politycznej. Niecierpliwi już mogą szykować popcorn…

Czy Twoim zdaniem w naszym regionie wprowadzenie reformy przyniesie pozytywny skutek?

[wpdevart_poll id=”38″ theme=”0″]

 

Nie zgadzasz się z treścią? Chcesz coś dodać albo przekazać? Zapraszam do kontaktu. mail: rozwojstoczka@gmail.com

Zostaw komentarz

10 komentarzy do "Zmierzch bogów?"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Adam z poczty...
Gość

STRZEpanika w Stoczku juz downo powinni wywalić

marek
Gość
Chcę się podzielić z Państwem kilkoma moimi przemyśleniami: 1. Jeśli PIS taką ustawę rzeczywiście wprowadzi w życie to myślę, że będzie to z wielką szkodą dla samorządów (a co za tym idzie dla każdego z nas). Dlaczego? Ponieważ w pierwszej swojej kadencji wójt czy burmistrz będzie się starał coś robić dla lokalnej społeczności, żeby wybrano go na druga kadencję. Natomiast w momencie, gdy będzie wybrany na drugą – to po co ma się starać, skoro będzie wiedział, że i tak to jego ostatnia kadencja…? Będzie te 4 lata spokojnie spędzał, nie przepracowując się i nie starając o nic, pobierając „jedynie”… Czytaj więcej »
pogromca
Gość

Reforma i tak nie dotyczy naszego władcy. Nie mówicie ze ktoś jeszcze na niego zagłosuje, w ogóle nie mówicie ze on będzie kandydował. To żenada zastał Stoczek murowany zostawia drewniany. Liczba mieszkańców (produktywnych) zmniejszyła się o połowę Stoczek ma najniższą liczbę mieszkańców w swojej blisko 500-set letniej historii.
Nic tu nie powstaje nikt tu oprócz niego nie zarabia normalnych pieniędzy. Średnie wynagrodzenie 1600zł.

Niekrytykrytyk
Gość

Efekt będzie jak w stadninie w Janowie Podlaskim

aaaa
Gość

a jaki jest efekt w stadninie w Janowie ,czyżbym coś przeoczył?

Niekrytykrytyk
Gość

w 2015 roku ze sprzedaży koni uzyskano ponad 4 mln euro, a po zmianach PIS 1,2 mln najgorszy wynik od 6 lat

Horacy
Gość

O widzę ze w Gminnej Bibliotece w Starych Kobialkach powstanie jeszcze jeden etat. Pewnie Wójt będzie uczył grać na „Fujarce”:) Swoją drogą to dobry człowiek.

stefan
Gość

Wójt na Burmistrza wystartuje a kto mu zabroni?