Zmierzch bogów?

Olbrzymią konsternacje w  całej Polsce wywołała ostatnio deklaracja Prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Zapowiedział on, że partia rządząca zamierza wprowadzić reformę ordynacji wyborczej, jeśli chodzi o wybory samorządowe. Pomysłów jest wiele, chodzi o przeźroczyste urny wyborcze, czy też o internetową kamerkę w każdym lokalu.

Jednak największą falę dyskusji wywołała propozycja kadencyjności przedstawicieli władz wybranych bezpośrednio. Chodzi rzecz jasna o burmistrzów i wójtów i prezydentów. Żaden włodarz nie mógłby pełnić swojej funkcji dłużej niż przez dwie kadencje. Prawo i Sprawiedliwość takie rozwiązanie zapowiadało jeszcze w kampanii wyborczej, więc pomysł nie jest nowy i dodatkowo ma wielu zwolenników. Zamiarem takiego rozwiązania jest chęć wyeliminowania lokalnych układów i sitw, które mogą się tworzyć i wpływać na wyborczy wynik.

Przepisy miałyby obowiązywać już od najbliższych wyborów w 2018 roku na jesieni. Jednak ich wprowadzenie Jarosław Kaczyński uzależnia od decyzji Trybunału Konstytucyjnego i jego zgody. Wygląda na to, że partia rządząca jest zdeterminowana i będzie chciała swój zamysł wprowadzić w życie.

Co to oznacza dla naszego regionu?

Może się okazać, że wielu „długoterminowych” włodarzy będzie się musiało pożegnać ze stanowiskiem. Startować nie będzie mógł choćby Burmistrz Ireneusz Szczepanik, czy też Wójt Marek Czub. Problemy mogą mieć również inni znani wójtowie i burmistrzowie…

Tak więc, w najbliższym czasie może dojść do wielu przegrupowań i przetasowań na naszej lokalnej scenie politycznej. Niecierpliwi już mogą szykować popcorn…

Czy Twoim zdaniem w naszym regionie wprowadzenie reformy przyniesie pozytywny skutek?

[wpdevart_poll id=”38″ theme=”0″]

 

10
Zanim zostawisz komentarz, przemyśl jego treść. Pamiętaj, że nie jesteś anonimowy w sieci i może Ci grozić odpowiedzialność karna lub cywilna, ze strony osób, które mogą się poczuć pomówione lub zniesławione. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za zamieszczone w komentarzach treści.

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Adam z poczty...
Gość
Adam z poczty...

STRZEpanika w Stoczku juz downo powinni wywalić

marek
Gość
marek

Chcę się podzielić z Państwem kilkoma moimi przemyśleniami: 1. Jeśli PIS taką ustawę rzeczywiście wprowadzi w życie to myślę, że będzie to z wielką szkodą dla samorządów (a co za tym idzie dla każdego z nas). Dlaczego? Ponieważ w pierwszej swojej kadencji wójt czy burmistrz będzie się starał coś robić dla lokalnej społeczności, żeby wybrano go na druga kadencję. Natomiast w momencie, gdy będzie wybrany na drugą – to po co ma się starać, skoro będzie wiedział, że i tak to jego ostatnia kadencja…? Będzie te 4 lata spokojnie spędzał, nie przepracowując się i nie starając o nic, pobierając „jedynie”… Czytaj więcej »

pogromca
Gość
pogromca

Reforma i tak nie dotyczy naszego władcy. Nie mówicie ze ktoś jeszcze na niego zagłosuje, w ogóle nie mówicie ze on będzie kandydował. To żenada zastał Stoczek murowany zostawia drewniany. Liczba mieszkańców (produktywnych) zmniejszyła się o połowę Stoczek ma najniższą liczbę mieszkańców w swojej blisko 500-set letniej historii.
Nic tu nie powstaje nikt tu oprócz niego nie zarabia normalnych pieniędzy. Średnie wynagrodzenie 1600zł.

Niekrytykrytyk
Gość
Niekrytykrytyk

Efekt będzie jak w stadninie w Janowie Podlaskim

aaaa
Gość
aaaa

a jaki jest efekt w stadninie w Janowie ,czyżbym coś przeoczył?

Niekrytykrytyk
Gość
Niekrytykrytyk

w 2015 roku ze sprzedaży koni uzyskano ponad 4 mln euro, a po zmianach PIS 1,2 mln najgorszy wynik od 6 lat

Horacy
Gość
Horacy

O widzę ze w Gminnej Bibliotece w Starych Kobialkach powstanie jeszcze jeden etat. Pewnie Wójt będzie uczył grać na „Fujarce”:) Swoją drogą to dobry człowiek.

stefan
Gość
stefan

Wójt na Burmistrza wystartuje a kto mu zabroni?