Żłobek, filia biblioteki i kanalizacja- to ma być. A co z zalewem?

marek czub

Zapraszamy do  do zapoznania się z odpowiedziami na pytania, które zadali czytelnicy nadswidrem.pl kandydatowi na kolejną kadencję Wójta Gminy Stoczek Łukowski Markowi Czubowi.

 

Jakie według Pana są 3 najważniejsze inwestycje w gminie?

Jeśli wyborcy wybiorą mnie na kolejną kadencję, to takim najważniejszym zadaniem będzie dokończenie budowy sieci kanalizacyjnej na terenie Gminy Stoczek Łukowski. Dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym udało nam się przystosować oczyszczalnię ścieków w taki sposób, aby przyjmowała nawet 700 m3 ścieku na dobę. Skutkuje to tym, że jesteśmy przygotowani na odbiór ścieku niemal z całej gminy. W przyszłej kadencji, chciałbym, aby do sieci przyłączyły się takie miejscowości jak Szyszki, Jedlanka, Jamielnik czy też Wólka Poznańska. Niestety środków unijnych w najbliższym czasie nie będzie można pozyskać, więc tę inwestycje będziemy realizowali ze swoich funduszy. Być może będą środki krajowe, wtedy będziemy o nie aplikować i te inwestycje będą realizowane szybciej.

Kolejnym ważnym zadaniem w gminie, jest budowa żłobka. Tutaj chciałbym sięgnąć po środki krajowe. Żłobek ma być przeznaczony dla 20-40 dzieci. Jego lokalizacja na razie nie jest wybrana, ale będziemy brali pod uwagę demografię w gminie. 

W najbliższej kadencji chciałbym żeby powstała filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Starych Kobiałkach. Myślę tutaj o lokalizacji jej w Jedlance, mamy tam obiekt, a sama miejscowość jest jedną z największych w gminie. W przeszłości takie filie w poszczególnych wioskach były, ich powrót z pewnością przyczynił by się do aktywizacji społecznej mieszkańców, zważywszy, że w takiej placówce byłby ktoś na stałe zatrudniony. Inwestycji jest oczywiście więcej, choćby sale gimnastyczne, ale wymieniłem te najważniejsze. 

Budowę zalewu, a w zasadzie decyzję o jego powstaniu przełożyliśmy na przyszłą kadencję. Musimy dobrze się zastanowić, czy taka inwestycja jest gminie potrzebna.

 Jakie będą Pana 3 pierwsze decyzje po ponownym wyborze?

Przede wszystkim podziękuję wszystkim wyborcom, to naturalne. Natomiast jedną z pierwszych decyzji będzie powołanie Centrum Usług Wspólnych i reorganizacja pracy samego Urzędu Gminy. Od razu powiem, że w wyniku tych działań nikt nie będzie musiał odchodzić z pracy, a powstanie CUW z pewnością ułatwi zarządzanie  gminą i podległymi jej  jednostkami.

Działaniem z którym nie będziemy się ociągać jest studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego i dzięki temu możliwości scalenia  niektórych gruntów. Chodzi o to, żeby stworzyć warunki w okolicach Jamielnika Kolonii do wydzielenia działek budowlanych, tak aby mieszkańcy mogli się tam w sposób swobodny i korzystny osiedlać. Myślę tu o powstaniu od 50 do 100 takich miejsc pod zabudowę. 

Jakie trzy działania chce Pan podjąć w celu zwiększenia atrakcyjności prowadzenia
działalności gospodarczej w Gminie Stoczek Łukowski?

Trzeba zacząć od tego, że Gmina Stoczek Łukowski w zakresie atrakcyjności prowadzenia działalności gospodarczej ma się czym pochwalić. Bowiem według rankingu GUS na przestrzeni dekady, dochody na mieszkańca gminy wzrosły z 416,15 zł w 2007 roku do 999,95 w 2017. Zestawienie obejmowało 2500  gmin w Polsce, a  Gmina Stoczek Łukowski plasuje się na wysokiej 89 pozycji i jest liderem w powiecie  łukowskim. Świadczy to o tym, że między innymi przedsiębiorcy coraz lepiej zarabiają i dają zatrudnienie mieszkańcom.  

Przypomnę również, że nasza jednostka samorządowa jako jedna z pierwszych obniżyła podatek od środków transportu, na jeden z najniższych możliwych. Dodatkowo, jeśli przedsiębiorcy zwracają się do nas z prośbą choćby o zmianę planów zagospodarowania, to staramy się wyjść takim prośbom naprzeciw. Oczywiście jeśli to jest również w interesie mieszkańców.

Jak Pan postrzega współpracę miasta i gminy Stoczek Łukowski? Czy chciałby Pan coś
zmienić w tym zakresie?

Nic wielkiego bym tu nie zmieniał, ot chcemy współpracować jak z każdym innym samorządem, czy to z Gminą Wola Mysłowska czy z Gminą Stanin. Oczywiście z miastem mamy nieco więcej wspólnych spraw, bo pewnych rzeczy nie da się zmienić, ale ta współpraca nie powinna mieć jakiegoś szczególnego wymiaru.

Jak widzi Pan swoją szansę we współpracy z powiatem, urzędem marszałkowskim oraz
wojewodą?

Każdy z nas niech robi swoje.  Czy to powiat czy urząd marszałkowski niech wykonuje swoje zadania, a spotykać najczęściej chciałbym się choćby przy okazji oddawania do użytku nowych dróg.

Jaki jest Pana pomysł na sprowadzenie inwestorów prywatnych na teren gminy? Czy
planuje Pan współpracować w tym obszarze z gminą miejska?

Mamy pewne jako gmina możliwości. Myślę tu o 10 ha terenu w pobliżu cegielni, do których jeszcze nie mamy tytułu własności, ale mam nadzieję, że to się szybko zmieni. Tak jak to bywa w takich przypadkach, przygotowalibyśmy ten teren pod inwestycję. 

Co do miasta, to życzę przyszłemu włodarzowi i całemu miastu aby rozwijało się bardzo dynamicznie. Miasta są zawsze takim impulsem rozwoju dla „podgrodzia”, którym w tym wypadku jest gmina. 

Jak odnosi się Pan do pomysłu ponownego połączenia Miasta z gminą wiejską? Jakie
widzi Pan zagrożenia, a jakie korzyści? Czy planuje Pan referendum w tej sprawie?

Nie lubię spekulować, bo nie przewiduję, żeby doszło do takiej sytuacji. W przypadku gdyby wpłynął taki wniosek, to uważam, że konsultacje społeczne na terenie gminy byłby negatywne. Ale to i tak wtedy decyzje podejmuje władza centralna.

Czy ma Pan pomysł na wykorzystanie połączenia kolejowego przebiegającego przez
gminie?

Wydaje mi się, że czasy świetności kolei już nieco minęły, a co za tym idzie, transport kolejowy nie jest już tak atrakcyjny. Duża część transportu musi i tak opierać się na transporcie kołowym, bo ładunki i tak muszą być dostarczone bezpośrednio do celu. Podobnie rzecz się ma z transportem osobowym, przecież przewoźnicy obecnie docierają nawet do małych miejscowości. Oczywiście nie mówię nie, ale próby wznowienia linii kolejowej musiałaby się oprzeć na solidnych badaniach przeprowadzonych wśród osób, które na co dzień dojeżdżają do pracy do Warszawy. One powinny wskazać czy takie działania mają sens.

 

34
Zanim zostawisz komentarz, przemyśl jego treść. Pamiętaj, że nie jesteś anonimowy w sieci i może Ci grozić odpowiedzialność karna lub cywilna, ze strony osób, które mogą się poczuć pomówione lub zniesławione. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za zamieszczone w komentarzach treści.

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Arek
Gość
Arek

Oddanie odcinka s17 przyspieszy dojazd z Garwolina do Zakrętu nie rozwiąże problemu zakorkowanych wylotowek codzienne dojazdy autem do stolicy dalej będą nie realne. Remont linii kolejowych w naszej gminie jest nieuchronny nie rozumiem dlaczego nasze samorządy unikają tego tematu prZecież to szansa na rozwój gminy jak i miasta, czyżby w przypadku takiej inwestycji nie bylo by szans na napełnienie własnych kieszeni…, nawet jeżeli pochłonie ogromne środki i rozłoży się w czasie , sprawi że ambitna młodzież chcaca „tu” mieszkac a pracowac tam gdzie ktos docenia ukonczone szkoly i posiadane umiejetnosci przestanie zaciągać kredyty na mieszkania i emigrować do duzych aglomeracji

Andrzej Kot
Gość
Andrzej Kot

Arku w moim programie wyborczym jasno przedstawiam temat linni kolejowej. jeszcze szerzej możesz zapoznać sie w temacie odnośnie moich odpowiedzi na pytania. Podsumowując przywrócenie linii kolejowej to jeden z priorytetów na najbliższe lata.
pozdrawiam

Milena
Gość
Milena

Stawiam na doświadczenie. Dlatego swój głos oddam na Pana Marka Czub

Alina
Gość
Alina

Chyba już kiedyś wójt próbował pobudować spalarnie w jedlance to go chłopi z kosami pogonili

Edward
Gość
Edward

Wójt nic nie robi przeciwko swoim ludziom – czyt. wyborcom. Jest w 100 % oddany swojej spoleczności i bardzo żaluję, że to nie jest czlowiek, ktory będzie zarządzal naszym miastem. Byc może wtedy my mieszkancy poczulibyśmy co to znaczy dobry Gospodarz.

warszawiak
Gość
warszawiak

Połączenie jednostek samorządowych w przypadku Stoczka i Gminy jest niekorzystne dla Gminy a zbawienne dla Stoczka.Wiąże się też z likwidacją Urzędu Miasta a wiec częsc urzędników straci pracę.Myslę ,ze mieszkancy wiosek nie zgodzą się na ponowne połaczenie.Co do przywrócenia połączenia kolejowego to jest ono mało realne.Prace remontowe na obu liniach kolejowych potrfają latami.Proszę nie porównywać lini Wawa -Siedlce do Naszej bo tamta została przystosowana do 100km/h.W przyszłym roku oddadzą S17 i dojazd do Wawy to 1h.

Arek
Gość
Arek

Może i dojedziemy w 1godz , ale podkreślam ze Do Warszawy a w stolicy i tak utkniemy w korkach kto jeździ ten zna temat … Remont linii kolejowych jest nieuchronny nawet jeżeli pochłonie ogromne środki i rozłoży sie w czasie, będzie za ta szansa dla miasta i gminy na rozwój dodatkowe miejsca pracy i zatrzymanie młodzieży która „tu” by chciała mieszkać a dojeżdżać do pracy tam gdzie jest mozliwosc zarobić więcej… niż najniższa krajowa. Pozdro dla Troli Pana Marka 🙂

Wyborca
Gość
Wyborca

Oczekuje od Wójta jasnej deklaracji w sprawie SPALARNI.Tu chodzi o Nasze zdrowie.Jezeli Kot,, chlapnął,, na spotkaniu to musi być coś na rzeczy. JEZELI TO PRAWDA TO CHUDEK WYGRAŁ.

Andrzej Kot
Gość
Andrzej Kot

Wyborco -„SPALARNI NIE BĘDZIE I NIE BYŁA PLANOWANA TAKA INWESTYCJA. DOSZŁO DO NIEPOROZUMIENIA, KTÓRE ZOSTAŁO WYJAŚNIONE. ZA CAŁĄ SPRAWĄ STOJĄ OSOBY, KTÓRE MI ŹLE ŻYCZĄ JAK I PANU WÓJTOWI.
Jeszcze raz powtórzę ten fragment -ZA CAŁĄ SPRAWĄ STOJĄ OSOBY, KTÓRE MI ŹLE ŻYCZĄ JAK I PANU WÓJTOWI.
Mam nadzieję, że temat w końcu zakończony. Odpowiadam tym komentarzem po raz ostatni w sprawie spalarni.
Pozdrawiam

Zyga
Gość
Zyga

A może kandydat K już na starcie już pogubił się w realiach naszego miasta?!

Zdzisław
Gość
Zdzisław

A co do zalewu to jeśli budżet to wytrzyma to myślę że temat jest otwarty.