Nie zawiedli! Zwycięstwo pod Giewontem!

dav

Od 2 do 5 listopada w Zakopanem odbyła się XXXIV Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Turystyczno-Krajoznawczej LZS pod nazwą „Polska – Chorwacja – Unia Europejska”, w której brali udział także gimnazjaliści ze Starej Róży i Starych Kobiałek. Uczniowie ci wywalczyli sobie prawo do uczestnictwa w tej imprezie w październiku, wygrywając w wielkim stylu eliminacje wojewódzkie. Rywalizacja naszej młodzieży z 32 drużynami reprezentującymi 8 województw na szczeblu ogólnopolskim, zakończyła się wielkim sukcesem. Uczniowie z Kobiałek i Róży (reprezentujący w konkursie powiat łukowski) wspólnie wywalczyli 1 miejsce w klasyfikacji powiatowej, a także zdecydowanie przyczynili się do zdobycia 1 miejsca dla Lubelszczyzny w klasyfikacji wojewódzkiej. Ponadto w klasyfikacji indywidualnej (w której brało udział ponad 120 uczestników) po emocjonującym finale 2 miejsce zajęła Anna Maksymowicz – nauczycielka historii w ZO w Starych Kobiałkach, 6 miejsce zajął Michał Rosa – nauczyciel języka polskiego z ZO w Starej Róży, a 7 miejsce Ewelina Bogusz – uczennica II klasy Gimnazjum ZO w Starej Róży (Ewelina startowała w tej imprezie po raz pierwszy i była jedną z najmłodszych uczestniczek zawodów). Należy podkreślić, iż zakres wiedzy, jaką musieli wykazać się uczestnicy olimpiady, był szeroki. Krajoznawstwo, topografia, historia i kultura państw Unii Europejskiej (a w szczególności Chorwacji oraz Polski), umiejętność udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, umiejętność kreślenia profilu terenu, wykonywanie marszruty turystycznej wg określonego azymutu, znajomość topografii i zabytków Zakopanego to główne zagadnienia z jakimi musieli poradzić sobie uczestnicy olimpiady.

Tak znaczący sukces uczniów z Kobiałek i Róży to wynik pracy nauczycieli, którzy przygotowali młodzież do konkursu, a także finansowego wsparcia ze strony władz Gminy Stoczek Łukowski na czele z Wójtem Markiem Czubem oraz panem Wojciechem Rosą i panem Zbigniewem Olkowiczem, którzy czuwają nad gminnym sportem. Młodzież i nauczycieli startujących w konkursie dopingowali do pracy i wspierali (również finansowo) dyrektorzy szkół – pani Ewa Dylewicz i pan Krzysztof Czub.

W tym roku, oprócz uczestnictwa w olimpiadzie, uczniowie z Róży i Kobiałek wraz z opiekunami (panią Wiesławą Drabarz i panem Michałem Kobojkiem) znaleźli także czas na przeprowadzenie kilku wspaniałych wędrówek: przeszli Doliną Białego i Kalatówkami, zdobyli Nosal, Gubałówkę oraz Sarnią Skałę, odwiedzili Sanktuarium Matki Bożej na Krzeptówkach w Zakopanem oraz Sanktuarium w Ludźmierzu, a także korzystali ze zdrowotnych walorów basenu termalnego w Szaflarach.

dav
dav
dig
dav
sdr
dav

Zanim zostawisz komentarz, przemyśl jego treść. Pamiętaj, że nie jesteś anonimowy w sieci i może Ci grozić odpowiedzialność karna lub cywilna, ze strony osób, które mogą się poczuć pomówione lub zniesławione. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za zamieszczone w komentarzach treści.

avatar
  Subscribe  
Powiadom o