Nie wypalaj traw! Szkodzisz przyrodzie i narażasz się na wysokie kary!

skwarek

Przełom zimy i wiosny to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Spowodowane jest to wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności są doskonałym materiałem palnym, co w połączeniu z nieodpowiedzialnością ludzi skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów. Za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek. Niestety, wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, co spowoduje szybszy i bujniejszy wzrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne.

Tej wiosny straż pożarna ze Stoczka Łukowskiego wyjeżdżała już do pożarów czterokrotnie. Trawa paliła się w Wólce Poznańskiej, Wólce Różańskiej, Kisielsku i Starej Prawdzie. Wszystkie interwencje zakończyły się szczęśliwie, bowiem nie doszło do rozprzestrzenienia się zagrożenia.

Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że za wypalanie traw grożą poważne konsekwencje:

–  karę grzywny w wysokości nawet do 5000 zł.
– jeśli wypalanie traw spowoduje pożar, w którym zagrożone zostanie mienie lub życie, można trafić do więzienia nawet na 10 lat.

fot. dzięki uprzejmości OSP Stoczek Łukowski

 

Najnowsze komentarze

Zostaw komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o