Nie wypalaj traw! Szkodzisz przyrodzie i narażasz się na wysokie kary!

Przełom zimy i wiosny to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Spowodowane jest to wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności są doskonałym materiałem palnym, co w połączeniu z nieodpowiedzialnością ludzi skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów. Za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek. Niestety, wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, co spowoduje szybszy i bujniejszy wzrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne.

Tej wiosny straż pożarna ze Stoczka Łukowskiego wyjeżdżała już do pożarów czterokrotnie. Trawa paliła się w Wólce Poznańskiej, Wólce Różańskiej, Kisielsku i Starej Prawdzie. Wszystkie interwencje zakończyły się szczęśliwie, bowiem nie doszło do rozprzestrzenienia się zagrożenia.

Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że za wypalanie traw grożą poważne konsekwencje:

–  karę grzywny w wysokości nawet do 5000 zł.
– jeśli wypalanie traw spowoduje pożar, w którym zagrożone zostanie mienie lub życie, można trafić do więzienia nawet na 10 lat.

fot. dzięki uprzejmości OSP Stoczek Łukowski

 

Zanim zostawisz komentarz, przemyśl jego treść. Pamiętaj, że nie jesteś anonimowy w sieci i może Ci grozić odpowiedzialność karna lub cywilna, ze strony osób, które mogą się poczuć pomówione lub zniesławione. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za zamieszczone w komentarzach treści.

avatar
  Subscribe  
Powiadom o