Wybory na innych zasadach. Co może się zmienić?

wybory2015

W polskim parlamencie trwają właśnie prace legislacyjne nad zmianami w ordynacji wyborczej. Największą osią sporu pomiędzy partią rządzącą, a przeciwnikami wprowadzenia zmian jest sposób powołania komisarzy i członków PKW. Choć oczywiście zmiany na górze powinny nas interesować jako obywateli państwa, to dla lokalnej samorządności ważniejsze jest to, co się zmieni w najbliższym otoczeniu. 

Trzeba powiedzieć, że zmiany są znaczące. Największym novum, wydaje się wprowadzenie dwu kadencyjności wójtów i burmistrzów. Oznacza to, że z całą pewnością za osiem lat nie będziemy mogli wybrać wójta Marka Czuba, i burmistrza Ireneusza Szczepanika. Jeśli zmiany wejdą w życie, muszą oni już dziś myśleć, w jaki sposób poprowadzą swoją dalszą karierę polityczną. Niektórzy uważają, że wprowadzeni kadencyjności, w naszych warunkach będzie sprzyjało tendencji połączenia obu jednostek samorządowych.

Bardzo ciekawym, i chyba najmniej kontrowersyjnym pomysłem jest wprowadzenie zapisu wideo całego procesu głosowania, a także transmisji online w internecie. Do tego trzeba dodać przezroczyste urny, które są już na wyposażeniu większości samorządów.

W przyszłorocznych wyborach ma obowiązywać przepis, który zabrania startu kandydatom na wójta czy burmistrza w innych wyborach niż do rady gminy której chce być włodarzem. Oznacza to, że skończy się oszukiwanie wyborców. Zdarzały się w przeszłości przypadki, że popularni kandydaci w regionie startowali tylko po to, żeby wywindować listę partyjną, bądź komitetu w wyborach do sejmiku lubrady powiatu. 

Oprócz zmian, które dotkną włodarzy są też te, dotyczące wyboru radnych. Tutaj planowana jest likwidacja okręgów jednomandatowych. Trzeba powiedzieć, że w stoczkowskiej rzeczywistości, gdzie okręgi są bardzo małe rozwiązanie w postaci JOW się nie sprawdziło. Wszystko wskazuje, że w przyszłorocznych wyborach odbędzie się głosowanie proporcjonalne. Polegać to będzie na tym, że z jednego okręgu wyborczego będziemy wybierali minimum 3 a maksimum 5 radnych.

Zmiany dotyczą też procedury liczenia wyjętych z urn kart do głosowania. Przewodniczący obwodowej komisji ds. ustalenia wyników głosowania w obwodzie w obecności członków komisji będzie brał do ręki kolejno pojedyncze karty do głosowania, pokazywał każdą kartę wszystkim obecnym i głośno oznajmiał, czy dana karta jest ważna, czy dany głos jest ważny i na kogo został oddany. Każdy z obecnych członków komisji samodzielnie będzie odnotowywał treść oznajmienia przewodniczącego komisji; w każdej chwili będzie mógł żądać przekazania karty do głosowania w celu sprawdzenia.

Proponowane zmiany nie podobają się naszym włodarzom. Zarówno Marek Czub, jak i Ireneusz Szczepanik krytykują propozycję zmian. Wskazują, że częste zmiany ordynacji w żaden sposób nie służą budowaniu odpowiedzialnego samorządu.

Jakie jest Państwa zdanie? 

 

 

Czy zmiany proponowane przez rząd idą w dobrym kierunku?
  • Dodaj swoją odpowiedź

Najnowsze komentarze

19
Zanim zostawisz komentarz, przemyśl jego treść. Pamiętaj, że nie jesteś anonimowy w sieci i może Ci grozić odpowiedzialność karna lub cywilna, ze strony osób, które mogą się poczuć pomówione lub zniesławione. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za zamieszczone w komentarzach treści.

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
opty
Gość
opty

Brawo dla głosujących na PO – to wy doprowadziliście do tego!

Wolne Sądy
Gość
Wolne Sądy

Podaj dlaczego.

Andrzej
Gość
Andrzej

Dlaczego PO doprowadziło do tego? Rządy PO-PSL z mojego punktu widzenia to następujące „osiągnięcia”: – przez 8 lat ich rządów jedyny „bonus” jaki od nich dostałem, to podwyższenie VATu na produkty żywnościowe i ubrania dla dzieci (a miałem wówczas małe dziecko, więc odbiło się to na mojej kieszeni), – Julia Pitera ogłosiła, że korupcja w Polsce została zlikwidowana i czepnęła się dorsza, a w tym samym czasie w Warszawie (pod okiem pani HGW) czyściciele kamienic używali sobie do woli i wyrzucali wieloletnich lokatorów z ich domów w imię własnych interesów, – cała TV 1, TV 2 oraz TVN były na… Czytaj więcej »

KOZIAR
Gość
KOZIAR

Andrzeju nareszcie merytoryczny wpis- pomimo, że nie jestem zwolennikiem PiSu

opty
Gość
opty

popieram

Wolne Sądy
Gość
Wolne Sądy

Żadna partia nie jest święta. Ale to obecny PIS to dopiero można encyklopedię napisać. Nie jestem zwolennikiem żadnej partii, wybieram osoby a nie partie. Też mogę powiedzieć od żadnej partii nic nie dostałem ale od obecnej władzy tylko podwyżki – na mojej kieszeni też się odbiło. – Odnośnie czyścicieli kamienic Lech Kaczyński też oddawał kamienice. – Polacy wyjeżdżali za granicę bo chcieli więcej zarabiać a nie że byli zmuszeni. – Cała TVP to teraz propaganda rodem z PRL – przestałem to oglądać bo szkoda zdrowia. – To co mówił minister Sienkiewicz powtarzają jeszcze lepiej pisowcy tylko poza kamerami i mikrofonami.… Czytaj więcej »

Wujek Dobra Rada
Gość
Wujek Dobra Rada

Chłopie, pomyśl o jakiejś terapii wstrząsowej, albo sanatorium w Himalajach bo Twojej przypadłości nie da się zwykłymi metodami już wyleczyć. Nawet jak sądzę, wyłączenie TVN nic nie da..
Sorry, ale ratuj się jak możesz…

Heinrich
Użytkownik

Bracie… Lepiej posłuchaj Wujka Dobrej Rady… On dobrze prawi. Polać mu.

Wolne Sądy
Gość
Wolne Sądy

To żadna dobra rada. Nie wysyłaj mnie na leczenie bo ja nikogo nie obrażam. Dalej oglądaj tzw. Kur-wizję, słuchaj sekty Rydzyka jeśli chcesz.Wiadomo, że wioski i małe miasteczka jak Stoczek popierają tą fatalną zmianę.
Najlepszą terapią wstrząsową dla wszystkich będzie jak nas wywalą z Unii i ja tego sobie i wam życzę. Amen.

Andrzej
Gość
Andrzej

Do „Wolne Sądy” – nie potrafię zrozumieć jak będąc patriotą (za jakiego się podajesz) można życzyć Polsce, żeby nas z UE wywalili? Tobie i podobnym ludziom nie chodzi o Polskę. Wy jesteście zaślepieni nienawiścią do Kaczora. Własną matkę byście sprzedali aby tylko pozbyć się tego znienawidzonego Kaczora. Zaproponujcie coś konstruktywnego narodowi a nie tylko ślepe ujadanie. Tak to prawda że PiS dużo spraw robi źle, ale Wy nie potraficie dostrzec własnych POwskich błędów i wyciągnąć z nich wniosków. Wypisałem kilka wpadek PO, które wpłynęły na dojście PiS do władzy (bo sam chciałeś żeby ktoś powiedział dlaczego tak się stało) i… Czytaj więcej »

Andrzej
Gość
Andrzej

Wiecie co Ludzie? Muszę przyznać, że Pan i te natura o nicku „Wolne Sądy” mnie przekonał… Ja też chcę żeby sądy były wolne! Teraz są zdecydowanie za szybkie! Ludzie czekają na wyroki tylko po 10 lat! Stanowczo za szybko! Zatem krzyczmy wszyscy: wolne sądy!wolne sądy! Wolne sądy!

opty
Gość
opty

Człowieku wyłącz TVN i ochłoń.A może jakiś sport zamiast polityki:)

warszawiak
Gość
warszawiak

Andrzeju – tanio sie sprzedałes ,jezeli 500 zlotych tak bardzo wykoleiło Twój swiatopoglad.Polityka jest gra troche bardziej złożoną niz wszyscy tu piszecie. Nikt nie chce aby nas z uni wyrzucili ,ale Europa dojrzewa do takiej decyzji.Niech sie tylko Merkel ogarnie z tworzeniem rzadu to zobaczysz co bedzie .W całej Europie wygrywaja nowe ,swierzo utworzone partie złozone z ludzi ,ktorzy nie sa,,umoczeni,, w polityke. W Polsce tez musi powstac nowa partia ,z charyzmatycznym liderem bo w tej chwili nie ma na kogo głosowac .

Andrzej
Gość
Andrzej

Akurat Merkel nie jest umoczona w politykę…. Oj Bredzisław z Pana Warszawianka…. Bredzisław.

Andrzej
Gość
Andrzej

I jeszcze jedno. Piszesz Warszawiaku, że „nikt nie chce żeby nas z unii wyrzucili”… Na pewno nikt? Czytać przecież umiesz, to może na wyrywki czytasz. Bo przecież pan „Wolne Sądy” wyraźnie napisał „Najlepszą terapią wstrząsową dla wszystkich będzie jak nas wywalą z Unii i ja tego sobie i wam życzę. Amen.” Czyli są tacy cą życzą żeby nas z unii wywalili i są to fanatyczni wyborcy PO!

Andrzej
Gość
Andrzej

I jeszcze drugie (;-). Warszawiaku nie osądzaj ludzi mówiąc, że ktoś się tanio sprzedał za 500 złotych, bo dla większości naszego społeczeństwa to jest znaczna suma (chyba że jesteś drugim Kulczykiem to rozumiem – 5 stów to na waciki Ci idzie… tygodniowo). Po drugie takie dodatki socjalne jak 500+ w tej Waszej Idealnej Unii są na porządku dziennym (np. w Anglii są benefity a w Niemczech Kindergeld) i jakoś nikogo z Was nie oburzają… tylko jak u nas, w Polsce Pis wymyślił 500+ to Was boli. Dlaczego? Dlatego, że to Wasze idealne, pełne miłości PO tego nie wymyśliło tylko znienawidzony… Czytaj więcej »

warszawiak
Gość
warszawiak

Andrzeju – bezkrytyczne słuchanie ksiezy ,którzy dostają sowite datki od obecnego rządu i z ambony nawołują do głosowania na ,,jedynie słuszną partie ,, bardzo zaweza obraz swiata. Są rzeczy dobre ,które zrobił pis tj.walka z wyłudzeniami wat- u,program społeczny , reprywatyzacja. Ale sa tez rzeczy złe jak: marginalizacja i osmieszanie Polski na swiecie,rozwalenie armii i to co najbardziej niebezpieczne konflikt z wszystkimi sasiadami.Swiat ,byc może stoi na progu wojny z Korea opentanego Kima , w ktora zaangazują sie wielkiemocarstwa a my dzieki pis jestesmy sami. A bronic Nas bedzie pospolite ruszenie WOT. Nie jestem zwolennikiem PO. Popełnili błąd ,ze po… Czytaj więcej »

Andrzej
Gość
Andrzej

Mam podobne zdanie (prawie identyczne) jak Ty.

Wolne Sądy
Gość
Wolne Sądy

Nigdy nie głosowałem na PIS i nigdy nie będę. To co dzieje się obecnie dokładnie pokazuje kogo ludzie wybrali. To ja i podobni do mnie jesteśmy gorszym drugim sortem, jesteśmy komunistami i złodziejami, mamy zdradzieckie mordy etc. A ja powiem, że wręcz przeciwnie – tymi epitetami skierowanymi przez obecną władzę powinno się mianować obecnie rządzących i tych co ich poparli. Komunizm wraca bardzo szybko. Mówią co innego a robią co innego. Ludzi obudźcie się. Kogo popieracie? Dali wam 500+ i wcześniejsze emerytury i za te srebrniki sprzedajecie Polskę? Diabła mają za skórą a „kościół” ich popiera. Nie będziecie mieli normalnego… Czytaj więcej »