W ten weekend Policja będzie sprawdzać częściej

pomiar

Ocena stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego w okresie wakacyjnym wskazuje, że główną przyczyną zdarzeń drogowych jest nadmierna prędkość. Łukowscy policjanci egzekwując od kierujących przestrzeganie przepisów, już jutro przeprowadzą wzmożone działania „PRĘDKOŚĆ”.

W piątek 11 sierpnia, na drogach naszego powiatu pojawi się większa liczba patroli ruchu drogowego wyposażonych w urządzenia do pomiaru prędkości. Podczas kontroli policjanci będą zwracali szczególną uwagę na prędkość pojazdów, a także ich stan techniczny, jak również trzeźwość kierujących. W trosce o bezpieczeństwo podróżujących policjanci po raz kolejny apelują o rozwagę i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Przypominają również jak ważna jest jazda z tzw. „prędkością bezpieczną” – taką przy której kierowca zachowuje możliwość pełnego panowania nad pojazdem, i w razie potrzeby może go zatrzymać przed pojawiającą się przeszkodą bądź ominąć ją bez zbędnego ryzyka. Na drodze, gdzie sytuacja jest bardzo często dynamiczna, mogą wystąpić okoliczności, w których zmuszeni będziemy do natychmiastowej reakcji. Nadmierna prędkość może być czynnikiem, który spowoduje, że nie opanujemy w porę prowadzonego pojazdu, co może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych.

Warto również podkreślić fakt, że nie zawsze konsekwencje „łamania” przepisów ruchu drogowego ponoszą ich sprawcy, ale w wielu przypadkach przez ich lekkomyślność, koszty ponoszą inni uczestnicy ruchu drogowego. Dlatego też, policjanci będą dyscyplinować kierowców, którzy jadąc z nadmierną prędkością mogą doprowadzić do tragedii.

Łukowscy policjanci rozpoczęli działania pn. „Bezpieczny weekend”. Ich celem jest nadzór nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym w związku ze wzmożonym ruchem pojazdów wynikającym z tzw. „długiego weekendu” Mundurowi będą dążyć do zapewnienia bezpieczeństwa osobom, które w tym okresie będą uczestniczyć w uroczystościach religijnych, będą podróżować i wypoczywać.

Przed nami kolejny długi weekend. W związku ze wzmożonym ruchem na drogach, policjanci w całym kraju prowadzić będą działania na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa i porządku w ruchu drogowym. Od 11 do 15 sierpnia również na drogach powiatu łukowskiego spotkać będzie można więcej patroli. W trakcie działań policjanci będą badali stan trzeźwości kierujących pojazdami, kontrolowali przestrzeganie przez kierowców ograniczeń prędkości, sprawdzali stan techniczny i wyposażenie pojazdów. Funkcjonariusze będą też zwracali uwagę na kierujących jednośladami, zwłaszcza motocyklami, którzy poruszają się z nadmierną prędkością, bez uprawnień, niesprawnymi technicznie lub niedopuszczonymi do ruchu pojazdami.

Pamiętajmy – bezpieczeństwo podczas jazdy w dużej mierze zależy od nas samych. Nasilone kontrole policyjne mają nam przypominać o tym, by nie szarżować na drogach. Nie zapominajmy, że podczas jazdy odpowiadamy nie tylko za własne bezpieczeństwo, ale również za bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego.

Apelujemy do wszystkich kierowców o ostrożność, zachowanie rozsądku, a przede wszystkim o stosowanie się do przepisów ruchu drogowego. Pod żadnym pozorem nie wsiadajmy za kierownicę po wcześniejszym spożyciu alkoholu. Przed wyjazdem w trasę przypominamy też kilka zasad:

– sprawdźmy stan techniczny pojazdu, jego wyposażenie (trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę) oraz niezbędne dokumenty (prawo jazdy, ważne ubezpieczenie OC oraz dowód rejestracyjny z aktualnymi badaniami technicznymi),

– zawsze korzystajmy z pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci,

– przestrzegajmy ograniczeń prędkości, dostosujmy ją do panujących warunków atmosferycznych i drogowych,

– pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania, szczególnie wobec pieszych i kierujących jednośladami – oni nie zawsze są widoczni na drodze,

– wyruszając w dłuższą trasę, zaplanujmy sobie przerwy, by móc przez całą podróż zachować właściwą koncentrację,

– bądźmy wypoczęci, zrelaksowani, a przede wszystkim trzeźwi.

Jeżeli najbliższe dni będziemy spędzali poza miejscem zamieszkania to, przed wyjazdem pomyślmy o właściwym zabezpieczeniu mieszkania lub domu. Sprawdźmy czy wszystkie drzwi i okna zostały zamknięte. Pamiętajmy również o zakręceniu zaworów z wodą i gazem. Zabezpieczmy gotówkę i biżuterię. Poprośmy zaufaną osobę, by podczas naszej nieobecności zaopiekowała się mieszkaniem i pozostawmy jej numer telefonu, aby w każdej chwili mogła się z nami skontaktować.

Zanim zostawisz komentarz, przemyśl jego treść. Pamiętaj, że nie jesteś anonimowy w sieci i może Ci grozić odpowiedzialność karna lub cywilna, ze strony osób, które mogą się poczuć pomówione lub zniesławione. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za zamieszczone w komentarzach treści.

avatar
  Subscribe  
Powiadom o