Upały wielkie, kąpieliska nie ma, zatem gdzie z dziećmi nad wodę?

Sierpniowe upały nie odpuszczają. W takim okresie jak ten, szuka się miejsca gdzie można nieco ochłodzić rozgrzane od słońca ciało. Niestety jak już pisaliśmy, w tym roku kąpieliska na terenie Miasta i Gminy Stoczek Łukowski nie ma. Wynika to z pustej kasy miejskiej. Burmistrza zwyczajnie nie  stać na przystosowanie kąpieliska na Izydorach do spełnienia wymogów sanitarnych. Trzeba zaznaczyć, że właścicielka terenu Pani Katarzyna Markiewicz kąpielisko chciała nieodpłatnie przekazać do użytkowania mieszkańcom…Obecnie wygląda ono tak:

 

Gdzie zatem mieszkańcy się kąpią i wożą swoje dzieci?

Najtaniej wychodzi wycieczka nad rzekę. Jednak to rozwiązanie jest mało komfortowe, z racji tego, że Świder jest rzeką płytką i niedostępną. Dodatkowo nie należy do najczystszych, wynika to z racji odprowadzania ścieków z miejskiej i gminnej oczyszczalni. Zdarza się, że po kąpieli w Świdrze na skórze pojawia się wysypka…

Niejako na otarcie łez dla dzieci, których nie stać na wyjazd nad morze albo inne wczasy nad wodą, Miejski Ośrodek Kultury organizuje raz na jakiś czas wyjazdy nad wodę. Celem takich wyjazdów jest Park Wodny Mamut nie daleko Garwolina. Koszt tej przyjemności dofinansowywanej przez Burmistrza to wydatek 8 zł. Na wyjazd nie mogą jechać dzieci młodsze niż 10 lat i starsze niż 17.

Innym kierunkiem wyjazdów i zajęć organizowanych przez MOK jest Eko Farma w Żelechowie, kto ma na luzie 40 zł może się udać na dwudniowy biwak. W cenie dwa obiady i śniadanie. MOK również zorganizował wyjazd nad wodę w cenie 20 zł do Wilgi.

Gminna Biblioteka w Starych Kobiałkach nie organizuje żadnych wyjazdów dla dzieci na wodę. Przynajmniej tak wynika z ogłoszeń na profilu na facebooku i stronie internetowej.

Kto ma samochód i ma czas może zabrać dzieci nad wodę sam. W promieniu 30-40 km od Stoczka jest kilka miejsc godnych uwagi.

1. Najbliżej położona jest Eko Farma w Żelechowie, wstęp jednak jest płatny 10 zł od osoby, dzieci poniżej 6 roku życia za darmo. Woda czysta, opieka ratownika koszt wyjazdu 4 osobowej rodziny to ok 60 zł.

 

 

2. Zalew Karczunek. Inwestycja okazała się strzałem w dziesiątkę, Gmina Kałuszyn zarabia na zalewie nie małe pieniądze. Co prawda początkowo woda nie była czysta i uczulała, ale z czasem z problemem się uporano i podobno wszystko jest już ok. Pomimo opieki ratowniczej ostatnio na kąpielisku strzeżonym utonęło tam 9 letnie dziecko. Ile kosztuje kąpiel? Sporo, bo sam parking  10 zł, wejściówka od osoby dorosłej 5 zł, a od dzieci do lat 12 – 2 złote. Co ciekawe mieszkańcy gminy opłaty w tej wysokości ponoszą jednorazowo, a w zamian otrzymują karnet, uprawniający ich do korzystania z obiektu w ciągu całego sezonu wakacyjnego.

3. Baseny otwarte w Łukowie. Niektórzy bardzo sobie chwalą ofertę przygotowaną przez OSiR Łuków. Jaki koszt?

Z pływalni możemy korzystać w godzinach od 11.00 o 20.00. Za cały dzień na pływalni zapłacimy:
normalny – 10 zł, ulgowy – 5 zł, bilet promocyjny – 3 zł. bilet dla osoby niepełnosprawnej – 4 zł.
opiekun osoby niepełnosprawnej zapłaci także 4 zł. Nic nie zapłacimy za dziecko do 3. roku życia. Dla przykładu rodzic z dwójką dzieci zapłaci 16 zł, a dwóch rodziców z dwójką dzieci poniesie koszt 24 zł.

fot. dziennik wschodni

4. Zalew w Siedlcach. Kąpielisko  strzeżone. Woda jednak nie jest najczystsza. Ważne jednak, że można korzystać za darmo.

fot. spin siedlce

5. W powiecie garwolińskim są cztery ośrodki  wykorzystywanym do kąpieli: Park Wodny Mamut w Rębkowie, Ośrodek Wypoczynkowy „Tęcza” w Jabłonowcu, Stajnia Wilga w Cyganówce oraz Wodna Kraina w Wildze.

Dla osób które mogą się udać w dalszą podróż, warto rozważyć propozycje jezior: Firlej, Białka Parczewska czy też Jezioro Białe kuszą swoimi atrakcjami. Niestety, wszystko wiąże się z kosztami…

Gdzie najlepiej, gdzie najszybciej i najtaniej… zapraszam do dyskusji.

2
Zanim zostawisz komentarz, przemyśl jego treść. Pamiętaj, że nie jesteś anonimowy w sieci i może Ci grozić odpowiedzialność karna lub cywilna, ze strony osób, które mogą się poczuć pomówione lub zniesławione. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za zamieszczone w komentarzach treści.

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
kibic
Gość
kibic

W tym mieście nic nie ma i nic nie będzie dopóki nie zostanie burmistrzem człowiek chcący cokolwiek tu zmienić.

jarek
Gość
jarek

Burmistrza zwyczajnie nie stać na przystosowanie kąpieliska na Izydorach do spełnienia wymogów sanitarnych
Ale z kąpieliska również korzystać mogą mieszkańcy gminy a taki skromny wydatek dla Wójta i jego radnych to chyba pryszcz!