14 sierpnia mieszkańcy Mizar oraz okolic spotkali się na festynie pod nazwą „Święto miodu i ogrodu”.
To już druga impreza, która odbyła się w pod tym hasłem w gminie Stoczek Łukowski i trzeba przyznać, że cieszyła się zainteresowaniem niemniejszym niż ubiegłoroczna. Gospodarze przygotowali atrakcje zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska kulinarne przygotowane przez mieszkańców wsi, gdzie można było najeść się do syta a jednocześnie zasilić fundusz miejscowej świetlicy wiejskiej. Trzeba przyznać, że panie zajmujące się dostarczaniem posiłków włożyły w swoje zadanie wiele serca. Absolutną furorę zrobiły prawdziwe domowe frytki z ziemniaków obieranych w ekspresowym tempie przy stoisku. Dzieci, mimo kolejek chętnie korzystały z ogromnej dmuchanej zjeżdżalni a dorośli szukali cienia pod parasolami gdzie spożywali kulinarne wyroby mizarskich gospodyń i obserwowali wydarzenia rozgrywające się przy scenie. A tam strawę duchową zapewniły występy Gminnego Dziecięcego Zespołu Ludowego „Ojra” oraz niedawno utworzonej grupy śpiewaczej złożonej z osób dorosłych. Po występach uczestnicy festynu chętnie brali udział w konkursach z nagrodami przygotowanymi przez Gminną Bibliotekę w Starych Kobiałkach. Jak głosiło hasło festynujednym z głównych bohaterów imprezy był miód. Na stoisku miodowym można było spróbować kilku rodzajów tego produktu, obejrzeć narzędzia pszczelarza, wykonać własnoręcznie kilka elementów ula a także wziąć udział w konkursach wiedzy pszczelarskiej. Ilość przekazanych informacji i ciekawostek na temat pszczelarstwa: budowy uli, narzędzi pszczelarskich, ubioru, procesu wybierania miodu a przede wszystkim życia bardzo mądrych maleńkich stworzeń z pewnością dla wielu osób była zaskoczeniem i jak się okazuje zasób informacji na temat tej dziedziny życia człowieka i przyrody jest tak ogromny, że wystarczy na wiele następnych spotkań.
Dalszą część festynu „Święto miodu i ogrodu” uświetnił zespół Takt. Goście korzystając z dobroci długiego weekendu bawili się do późnych godzin nocnych.
Festyn został zorganizowany przez Wójta i Radę Gminy Stoczek Łukowski, Radną okręgu Mizary i Nowa Prawda, Sołtysa i Radę sołecką wsi Mizary oraz Gminną Bibliotekę Publiczną w Starych Kobiałkach.
Działanie dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Lokalną Organizację Grantową „Stowarzyszenie Inkubator Kreatywności Lokalnej” w Stoczku Łukowskim
więcej zdjęć na stronie: stoczeklukowski.pl
Przepraszam, że nie do końca w temacie.. ale od czego pochodzi nazwa Mizary? Bo mizar to cmentarz tatarski – https://pl.wikipedia.org/wiki/Mizar_(cmentarz) 🙂