OSP

Historia OSP

 

 

Rok1911 – W szopie stojącej się na rynku znajduje się sikawka na wózku oraz beczki z drewnianymi osiami.

1916 – Pierwsza wzmianka w dokumentach o straży pożarnej w Stoczku, powołanej przez Niemców.

1935 – Za pieniądze uzbierane z różnych źródeł (zabawy, loterie, kwesty) wybudowano Dom Społeczny, w którym mieściły się także garaże dla samochodów.

1939 – Spalenie budynku przez Niemców. W czasie okupacji budynek społecznie odbudowano.

1945 – Straż, która nie przerwała działalności w czasie wojny, próbuje odnaleźć się w nowym układzie. Naczelnikiem jest krótko nauczyciel Zygmunt Luty, a wkrótce jego obowiązki przejmie Henryk Nowosielski (1946r.).

1946 – Straż posiada konny wóz bojowy nazywany pieszczotliwie „Jan” wyposażony w ręczną pompę Polonia.

1948 – Dynamicznie rozwijająca się jednostka zdobywa pierwszy wóz strażacki. Ówczesny naczelnik Henryk Nowosielski z czterech wyeksploatowanych samochodów otrzymanych w spadku z Komunikacji Miejskiej, odbudowuje jeden (GMC) oraz naprawia zakupiony przez magistrat samochód (DODGE), a w 1949 (też Henryk Nowosielski) dostosowuje do potrzeb straży poniemiecki samochód Horch.

lata 50, 60-te – Coraz więcej sprzętu, ludzi, powstają drużyny młodzieżowe (1960), odbywają się coniedzielne zbiórki szkoleniowe, straż jest centrum kultury.

1962 – Działa prowadzony przez pełnego pomysłów, aktywnego strażaka i działacza, człowieka (który potrafił skupi wokół siebie takich jak on pasjonatów) prezesa Henryka Nowosielskiego, teatr. W teatrze występowali mieszkańcy miasta. Na spektakle „Majster i czeladnik”, „Gwałtu rety, co się dzieje”, „Pan Jowialski”, „Pan Geltchab”, „List Fredry”, „Dwa tygodnie w raju” przychodziły całe rodziny.

1965 – Jednostka liczy 40 członków czynnych, ma dwa samochody bojowe, sprzęt do ratowania życia i mienia. Prezesem jest nauczyciel Henryk Błaszczyk.

1966 – Obchody 50-lecia istnienia jednostki, wmurowanie tablicy pamiątkowej.

1968 – Od 13.09. do 12.11. spłonęło 60 budynków rozmyślnie podpalonych.

1969 – Wydarzenia z poprzedniego roku sprawiły, że jednostka liczy 60 członków czynnych, 3 drużyny młodzieżowe, 1 kobiecą i 215 członków wspierających.

1972 – Powstaje orkiestra strażacka, która już w 1975 roku zajęła I miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych w Koszalinie. Dzisiaj jest jedyną orkiestrą strażacką w powiecie.

źródło: http://ospstoczek.prv.pl/historia.html

 

3
Zostaw komentarz

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Wladek
Gość
Wladek

Opis ogolny tylko 2 nazwiska i nic wiecej

J-23
Gość
J-23

Jest to wycinek historii OSP napisany prawie 20 lat temu i…… no właśnie I NIC SIĘ nie dzieje. Niby jest OSP, ale nie jest to samo co z przed lat. Zero poszanowania dawnych druhów, wspominania ich itd. Szkoda, tym bardziej że OSP RZADZI człowiek z tamtego okresu. WSTYD!!!!!!!!

Robert
Gość
Robert

A od 1972 roku nic się nie działo ??, prawie 50 lat.Wspomniano tylko tych, którzy zawsze pchali sie na afisz, a o wielu zapomniano.Smutne