Sprawdzian szóstoklasisty a egzamin ósmoklasisty AD 2020.

„Rok 1647 był to dziwny rok, w którym rozmaite znaki na niebie i ziemi zwiastowały jakoweś klęski…”  Jak zwykle trochę literatury i historii na początek. Sprawdzian szóstoklasisty zagościł w systemie polskiej oświaty w formule zewnętrznego pomiaru od roku 2002. Był elementem „reformy” systemu oświaty wprowadzonej przez rząd Jerzego Buzka. Przyznaję, że będąc młodym radnym Powiatu Łukowskiego i dyrektorem szkoły, byłem jej zwolennikiem tak w sferze organizacyjnej (m.in. wprowadzenie sześcioklasowej szkoły podstawowej, gimnazjum) jak i nowości w postaci „sprawiedliwego” sprawdzianu. Liczyłem na zmianę w polskiej oświacie. O skutkach tej „reformy” przestrzegały mnie moje koleżanki z pracy, starsi stażem dyrektorzy, rodzice no i żona. Szybko wiele wiejskich ale też i miejskich szkół podstawowych stało się jej ofiarami. No cóż, rewolucja pożera swoje dzieci. Błędy systemowe „reformy” zauważyłem dość szybko.  Zwolennikiem zewnętrznego sprawdzianu jestem do dnia dzisiejszego. Z założenia sprawdzian miał pomóc szkole, organowi prowadzącemu, mniej kuratorium i ministerstwu (sic!) w zdiagnozowaniu poziomu umiejętności czytania, pisania, rozumowania, korzystania z informacji i wykorzystywania wiedzy w praktyce przez uczniów. Miał kilka lat formę ponadprzedmiotowego pojedynczego testu. Od roku szkolnego 2014/15 zmienił trochę swoją formułę. Składał się z dwóch części: pierwsza to język polski i matematyka, drugą stanowił język obcy. Wraz z kolejną reformą oświaty przywracającą ośmioklasową szkołę podstawową, likwidującą gimnazja i wprowadzającą 4-letnie licea ogólnokształcące zlikwidowano sprawdzian szóstoklasisty i wprowadzony został egzamin ósmoklasisty (od r. szkol. 2018/19). I takim sposobem sprawdzian stał się egzaminem. Składa się on z trzech części: języka polskiego, matematyki, języka obcego. Od roku 2022 „na pocieszenie” dojdzie jeszcze czwarty przedmiot do wyboru (biologia, chemia, fizyka, geografia, historia). Quo vadis egzaminie i „testomanio”?  Ustawa z dn. 14 grudnia 2016r. – Prawo oświatowe (Rozdz. 6 art. 130 – 164) jak i Rozporządzenie MEN z dn. 22 sierpnia 2019r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego… oraz wydane na ich podstawie Zarządzenia Kuratorów Oświaty dot. Rekrutacji do szkół nadały „Egzaminowi” rangę podstawowego kryterium dostania się przez młodzież do wymarzonej szkoły ponadpodstawowej. Na podstawie rozmów z rodzicami, nauczycielami, dyrektorami szkół, organami prowadzącymi i żoną – uważam, że egzamin ósmoklasisty w roku szkol. 2019/2020 NIE POWINIEN SIĘ ODBYĆ!!! 

7
Zanim zostawisz komentarz, przemyśl jego treść. Pamiętaj, że nie jesteś anonimowy w sieci i może Ci grozić odpowiedzialność karna lub cywilna, ze strony osób, które mogą się poczuć pomówione lub zniesławione. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za zamieszczone w komentarzach treści.

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Dyskutant
Gość
Dyskutant

Chciałbym co tydzień czytać kilkanaście zdań skreślonych przez Pana Posła. Każdy tekst daje się przeczytać do końca. Niektóre nawet ciekawe.

Wladek
Gość
Wladek

To jak panie posle rodzinka szumowskich przytulila te 300 baniek?jak znam zycie to bedzie gosc nie winny

z daleka
Gość
z daleka

Najpierw głosował Pan za rozwaleniem oświaty przy pomocy deformy p. Zalewskiej, a teraz taka troska o szkoły? Apeluję o odrobinę przyzwoitości.

J-23
Gość
J-23

Ponawiam pytanie- Co z połaczeniem kolejowym Łuków- Skierniewice? Co z Izydorami? Może żona pomoże.

Wladek
Gość
Wladek

Te obiecanki beda na nastepna kadencję by mieli co ludziom opowiadac wszak to taka prawdomowna partia…

Wladek
Gość
Wladek

W 2015 podobno tez leciala jakas kometa na niebie i ludzie powiadali ze bedzie nieszczescie i stalo sie pisowska junta doszla do wladzy.ale trudno trzeba ten kataklizm jakos przetrwac.ostatnio tyle sie mowi o tych wyborach w ktorych ma wygrac jedyny sluszny kandydat to moze pan poseł nam napisze ze czy to prawda ze w pierwsza podróż p. Duda ma poleciec na Bialorus do Łukaszenki obaj tak samo mpwia o demokracji w swoich panstwach