Kilka słonecznych wiosennych dni, i pełne ręce roboty…

wypalanie traw
fot. dzięki uprzejmości OSP Stoczek

Wystarczyło aby po długiej zimie na kilka dni wróciło słońce, a temperatura poszybowała powyżej 20 stopni, a strażacy mają pełne ręce roboty. Wszystko przez bezmyślność mieszkańców naszego regionu, którzy albo przez nieumyślne działanie, albo przez głupotę doprowadzili do kilku pożarów traw. Strażacy z OSP Stoczek Łukowski, ale nie tylko, w ostatnim tygodniu byli alarmowani kilkukrotnie, i dzięki ich interwencji pożary udało się opanować i ugasić. Paliło się w Stoczku na ulicy Ośredniej, w Guzówce, w Stoczku na ulicy Ostoi (mieszkaniec palił śmieci),  i w Jamielnem.

Za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek. Niestety, wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, co spowoduje szybszy i bujniejszy wzrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne.
Pożary traw to także bardzo duże zagrożenie dla lasów. Z uwagi na znaczne zalesienie niektórych województw, tereny upraw rolniczych i leśnych dość często ze sobą sąsiadują, a czasami wręcz przenikają się. Ogień z nieużytków niejednokrotnie przenosi się na obszary leśne, niszcząc bezpowrotnie bezcenne drzewostany, które po pożarze odradzają się przez wiele dziesiątek lat.

Podczas pożaru powstaje także duże zadymienie, które jest szczególnie groźne dla osób przebywających w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca zdarzenia. Powoduje ponadto zmniejszenie widoczności na drogach, co może prowadzić do powstania groźnych w skutkach kolizji i wypadków drogowych. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Niszczone są miejsca lęgowe wielu gatunków gnieżdżących się na ziemi i w krzewach. Palą się również gniazda już zasiedlone, a zatem z jajeczkami lub pisklętami. Dym uniemożliwia pszczołom i trzmielom oblatywanie łąk. Owady giną w płomieniach, co powoduje zmniejszenie liczby zapylonych kwiatów, a w konsekwencji obniżenie plonów roślin.

Zanim zostawisz komentarz, przemyśl jego treść. Pamiętaj, że nie jesteś anonimowy w sieci i może Ci grozić odpowiedzialność karna lub cywilna, ze strony osób, które mogą się poczuć pomówione lub zniesławione. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za zamieszczone w komentarzach treści.

avatar
  Subscribe  
Powiadom o