Powiat Łukowski: Wprowadzili obowiązkowe szczepienia kotów

Na terenie czterech powiatów województwa lubelskiego od wczoraj obowiązuje nakaz szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie.

12 stycznia Wojewódzki Lekarz Weterynarii, Paweł Piotrowski złożył wniosek do Wojewody Lubelskiego o wprowadzenie obowiązku szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie. Jest to spowodowane sytuacją w województwie mazowieckim, w którym wykryto już 110 przypadków wścieklizny. Nakaz szczepienia kotów obowiązuje już w czterech powiatach Lubelszczyzny: ryckim, puławskim, opolskim i łukowskim. 

– Nie ma określonego maksymalnego czasu na zaszczepienie kota, należy zrobić to natychmiast – powiedział Paweł Piotrowski. – Obowiązek dotyczy wszystkich kotów – zarówno wychodzących, które są narażone na kontakt z dzikimi zwierzętami, jak i tych niewychodzących. Zdarzały się sytuacje, że kot domowy polował np. na nietoperza, który wleciał do mieszkania – dodał. 

Szczepienia kotów niczym nie różnią się od szczepień psów, zwierzęta dostają nawet identyczny preparat. Ceny takich zabiegów wahają się od ok. 40 do ok. 60 zł.

Podobnie jest z karami za brak zaszczepienia czworonoga – są to takie same mandaty jak w przypadku psów – nawet do 500 zł. 

Szczepienie kotów przeciwko wściekliźnie należy powtarzać co roku.

Zanim zostawisz komentarz, przemyśl jego treść. Pamiętaj, że nie jesteś anonimowy w sieci i może Ci grozić odpowiedzialność karna lub cywilna, ze strony osób, które mogą się poczuć pomówione lub zniesławione. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za zamieszczone w komentarzach treści.

avatar
  Subscribe  
Powiadom o