Poetyckie talenty z Kisielska nagrodzone w Lublinie

lauretaki

Zorganizowana przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie XIII edycja Wojewódzkiego Konkursu Literackiego przebiegała pod hasłem „Odwaga i rozwaga”. Temat wbrew pozorom wcale nie należał do łatwych. Tym bardziej cieszy fakt, iż w gronie laureatów znalazły się 2 uczennice z Zespołu Oświatowego im. AK w Kisielsku, jednocześnie uczestniczki Gminnej Grupy Literackiej: Kinga Pudyna – II miejsce w kategorii gimnazjum oraz Iza Chudek – wyróżnienie w kategorii gimnazjum. Nagrodzone prace powstały pod kierunkiem nauczyciela polonisty, p. Barbary Rosa. Zadaniem uczestników było napisanie zestawu dwóch wierszy lub opowiadania zainsprowanego słowami „Odwaga i rozwaga”. Nasze laureatki wybrały formę poetycką, a ich prace zostały wyłonione spośród 179 zestawów tekstów w 3 kategoriach wiekowych: szkoła podstawowa, gimnazjum oraz szkoła ponadgimnazjalna i dorośli.

7 kwietnia 2017 r. o godz. 11.00 nagrodzone gimnazjalistki wraz z opiekunem, p. Barbarą Rosa uczestniczyły w uroczystości rozdania nagród połączonej z promocją wydawnictwa pokonkursowego „Przerwa w ruchu ulicznym” zawierającego utwory Laureatów w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. H.Łopacińskiego. Wszystkich zgromadzonych na uroczystości powitał p. Tadeusz Sławecki – dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lublinie, wyjaśniając, że gości ona laureatów konkursu w ramach obchodów 110 rocznicy swojego istnienia.  Następnie odbył się koncert muzyki poważnej w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie  pod kierunkiem prof. Iwony Siedlaczek. Zanim oficjalnie ogłoszono wyniki konkursu głos zabrała przewodnicząca jury, p. Maria Brzezińska – znana i uznawana dziennikarka Radia Lublin, która  podzieliła się swoimi wrażeniami na temat poziomu językowego i artystycznego prac. Udzieliła też kilku cennych wskazówek, jakich błędów unikać, co jest kiczem w języku, a co wartością. Podziękowała też nie tylko autorom, ale opiekunom i rodzicom za inspirowanie dzieci i młodzieży do pisania i czytania w czasach, w  których coraz rzadziej sięgamy po książkę. Ważnej wskazówki pisarskiej młodym literatom udzielił również inny juror, p. Waldemar Michalski z redakcji lubelskiego kwartalnika „Akcent”, sugerując szukania niebanalnych tematów nie w otaczjącym już świecie, w którym „wszystko już było”, ale w sercu i we własnych emocjach.

Wreszcie przyszedł czas na dyplomy, nagrody i gratulacje oraz wręczanie pokonkursowego tomiku „Przerwa w ruchu ulicznym”. Pracownicy biblioteki zaprezentowali zgromadzonym kilka nagrodzonych prac. Na koniec pamiątkowe zdjęcia i można wracać do domu. Laureatom gratulujemy! Wszystkich zachęcamy do odważnego sięgania  po pióro ewentualnie klawiaturę laptopa i rozważnego pisania. To wcale nie jest trudne! Wszystkich zaś, którzy są ciekawi treści nagrodzonych prac, zapraszamy do Gminnej Biblioteki Publicznej w Starych Kobiałkach lub biblioteki szkolnej w Kisielsku – tam dostępne są pokonkursowe tomiki.

oprac. Barbara Rosa

źródło: stoczeklukowski.pl

Najnowsze komentarze

Zanim zostawisz komentarz, przemyśl jego treść. Pamiętaj, że nie jesteś anonimowy w sieci i może Ci grozić odpowiedzialność karna lub cywilna, ze strony osób, które mogą się poczuć pomówione lub zniesławione. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za zamieszczone w komentarzach treści.

avatar
  Subscribe  
Powiadom o