Palcem po mapie … Kotlina Kłodzka i okolice.

Dzisiaj znowu udajemy się na południe. Tak jak ostatnio tak i teraz musimy przeznaczyć około 5 dni na „powierzchowne” zwiedzenie tego terenu. Jednak zanim tam dotrzemy, proponuję zatrzymać się we Wrocławiu aby zobaczyć Panoramę Racławicką. Z lat szkolnych pamiętam z jaką pasją, w przerwach podczas śpiewania, opowiadał nam o obrazie Bitwa pod Racławicami ś.p.Stanisław Stosio. Myślę iż każdy, tak jak ja wtedy, nie jest w stanie wyobrazić sobie trudnych do odnalezienia połączeń obrazu z umieszczonymi przed nim kawałkami płotów czy drzew. Kto z nas potrafi wyobrazić sobie obraz 15 metrów wysokości i 114 metrów długości? Można nim okręcić szkołę podstawową czy liceum. Zatem kto jeszcze nie widział tego obrazu musi go zobaczyć. Ja zastanawiam się nad kolejnym odwiedzeniem tego miejsca.

Z wielkimi oczami po zwiedzeniu Panoramy Racławickiej wsiadamy do auta i jedziemy do punktu docelowego. Proponuję zacząć od Kudowa-Zdrój. Tu oprócz Muzeum Minerałów i Kamieni Szlachetnych znajdziemy również Muzeum Zabawek, które napewno nasze małe pociechy polubią. Na tzw. Szlaku Gunących Zawodów będziemy mogli zobaczyć zawody, których na codzień już jest niewiele. W Czermnej znajduje się ciekawy obiekt sakralny zwany Kaplicą Czaszek. Wnętrze, jak sama nazwa wskazuje, wypełnia tysiące ludzkich czaszek i kości, które zbierane były w okolicy w XVIII wieku przez około 20 lat. Wielu wyda się to makabryczną „atrakcją”, lecz miejsce warte odwiedzin. Park Zdrojowy pozwoli nam na chwilę relaksu i odpoczynku. Bardzo ciekawą atrakcją jest ruchoma szopka. Jedna znajduje się w Czermnej, lecz ja polecam tą w Wambierzycach. Po takich atrakcjach ruszamy „w teren”. Czekają na nas Park Narodowy Gór Stołowych oraz Błędne Skały. Co prawda mieliśmy pozostać w granicach Polski, lecz muszę tu polecić Skalne Miasto, które znajduje się po Czeskiej stronie, a które robi duże wrażenie.

Z Kudowy proponuję przenieść się do Kłodzka. Tu do przejścia zachęca nas Podziemna Trasa Turystyczna. Pałace takie jak Żelazno czy Szalejów Dolny będą również atrakcją, której nie mamy w naszym okręgu. W Kłodzku znajdziemy również Twierdzę Kłodzko. Jeśli przyjechaliśmy z dziećmi, to Minieuroland będzie odpowiednią propozycją dla maluchów.

W drodze z Kudowy do Kłodzka proponuję zatrzymać się na chwilę w Dusznikach. Tu natrafimy na Park Zdrojowy ale również na Dworek im. Fryderyka Chopina. Jeśli lubimy muzykę poważną a jednocześnie odwiedzamy to miejsce w sierpniu, to z dużą dozą prawdopodobieństwa trafimy na Międzynarodowy Festiwal Chopinowski. Osobiście nie jestem zwolennikiem tego typu twórczości muzycznej, zatem nie byłem na żadnym z festiwali, ale może ktoś z Was się skusi. Byłem za to na trasie Lata z Radiem w Dusznikach Zdroju i to mogę polecić. Niestety w tym roku Lato z Radiem nie ma formy koncertów plenerowych.

Kończąc naszą wycieczkę, dla tych mniej zmęczonych pozostaje jeszcze Park Krajobrazowy Gór Sowich. W nim, po obu krańcach znajdziemy: Sztolnie Walimskie oraz Twierdzę Srebrna Góra.

Nie pozostaje mi nic innego jak życzyć udanego zwiedzania.

Zanim zostawisz komentarz, przemyśl jego treść. Pamiętaj, że nie jesteś anonimowy w sieci i może Ci grozić odpowiedzialność karna lub cywilna, ze strony osób, które mogą się poczuć pomówione lub zniesławione. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za zamieszczone w komentarzach treści.

avatar
  Subscribe  
Powiadom o