Palcem po mapie czyli gdzie się wybrać.

Od jakiegoś już czasu zastanawiałem się nad wprowadzeniem takiej serii felietonów. Co prawda wakacje zaczęliśmy już jakiś czas temu, lecz jeszcze trochę ich zostało. Biorąc pod uwagę obecną sytuację pandemii, problemy z wzięciem dłuższego urlopu przez część czytelników jak również brak odpowiednio wysokiej sumy oszczędności, chciałem przybliżyć miejsca, które możemy zobaczyć nie opuszczając kraju. Zdaję sobie sprawę że wzrostu cen, więc nie wszystkie miejsca mogą należeć do najtańszych. Mam nadzieję, że taki pomysł się przyjmie oraz będzie pomocny przy wyborze szybkiego urlopu.

Dziś krótko, blisko, spokojnie i raczej widowiskowo.

Jakiś czas temu pisałem o ginącym gatunku żółwia. W całym swoim życiu prawdopodobnie nie będziemy mieli okazji zobaczyć takiego żółwia inaczej niż w tv czy na zdjęciu. Oczywiście możemy udać się do ZOO aby naszym najmłodszym pociechom pokazać różne egzotyczne gatunki zwierząt. Ja dziś przybliżę inne miejsce. Myśląc o wyjeździe na jeden dzień i lubiąc łono natury możemy wybrać się do rezerwatu „Żółwie Błota”. Rezerwat ten znajduje się 150 km od Stoczka, co daje nam około 2 godziny drogi. Rezerwat położony jest na terenie Sobiborskiego Parku Krajobrazowego, czyli tzw.rzut beretem za Włodawą jadąc od Stoczka.

Dlaczego tam? Oprócz odpoczynku na łonie natury, pośród 3 jezior oraz otaczających je lasów możemy spotkać rodzimy gatunek żółwia błotnego w jego naturalnym środowisku. Na brzegu jednego z jezior, z wieży widokowej będziemy mogli poobserwować przyrodę. Jeśli dopisze nam szczęście, oprócz żółwia będziemy mogli zobaczyć orlika krzykliwego, bociana czarnego, gągoła, bobra, wydrę czy nawet wilka.

Może nie jest to typowy wypoczynek urlopowy lecz z pewnością warto zobaczyć coś, czego na codzień nie widzimy, a przy okazji możemy wyciszyć się i na chwilę zapomnieć o zmartwieniach codzienności.

Jeśli już ktoś się wybierze do rezerwatu to przypominam, że żółw błotny, którego tam spotkamy, jest pod ochroną. Chyba nie muszę tłumaczyć co to oznacza.

Gdzie wyjedziemy następnym razem? Jakieś propozycje? Atlas już otwarty i wybieramy kolejne miejsce.

6
Zanim zostawisz komentarz, przemyśl jego treść. Pamiętaj, że nie jesteś anonimowy w sieci i może Ci grozić odpowiedzialność karna lub cywilna, ze strony osób, które mogą się poczuć pomówione lub zniesławione. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za zamieszczone w komentarzach treści.

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jack....
Gość
Jack....

To jest ciekawe!… Ktoś stara się i opisuje by takie trolle w domu nie smrodzily i powietrza nie truły a oni tylko jak tu się przypier****ć? Tym bardziej że autor piszę że to są jego subiektywne opinie co każdy myślący zrozumieć powinien to wraz muszą się przyczepić. Dla mnie panowie dno…dno i jeszcze raz dno!!

J-23
Gość
J-23

Szanowny Panie! W komentarzach swoich nigdzie nie nazwałem autora artykułów, felietonów, opinii TROLEM ani innym obrażliwym określeniem. Dlatego prosiłbym aby i Pan takich rzeczowników w stosunku do mnie nie używał. Uwagę jaką zwróciłem (SAM AUTOR UZNAŁ ŻE MAM RACJĘ) to pisanie o czymś nie pokrywającym się w pełni z rzeczywistością. Dla mnie nie do przyjęcia jest pisanie artykułów np. o piłkarskiej Ekstraklasie Polskiej, w którym zachwalamy waleczność gry piłkarzy Pogoni Siedlec.Oczywiście miałem na myśli Pogoni Szczecin, ale to taki mały błąd, zresztą kiedyś Pogoń Siedlce grała w najwyżej lidze.. pozdrawiam i mam nadzieję, że zrozumiesz co miał na mysli mój… Czytaj więcej »

Wladek
Gość
Wladek

A nie pomyslales ze te ,,trole,,wiecej w mlodosci kiedys jezdzily niz teraz mlodzi dawniej komuna wysylala dzieci z rodzicow
Zakladow pracy na kolonie obozy ja w taki sposob zwiedzilem cala praktycznie polskie…

Wladek
Gość
Wladek

A kolega w ponczy był???