Najpiękniejszy ze Starej Róży

wieniec dozynkowy

W sobotę 8 września rolnicy z całej diecezji siedleckiej przybyli do Sanktuarium w Woli Gułowskiej, aby podziękować za tegoroczne plony i prosić o wsparcie na kolejny rok. Uroczystości te miały też rangę Dożynek Powiatowych i Gminnych.

Dożynki Diecezjalne w Sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września w Woli Gułowskiej odbywają się co roku w święto odpustowe Narodzenia Najświętszej Marii Panny, zwane popularnie Matki Bożej Siewnej. Jak co roku gospodarzem uroczystości byli Ojcowie Karmelici.  Tradycyjnie rolnicy przygotowali wieńce dożynkowe. Było ich ponad 30, jednak najpiękniejszym wieńcem okazał się być ten ze Starej Róży przygotowany przez tamtejszą OSP. Jak się dowiedzieliśmy, prace nad wieńcem trwały ponad dwa miesiące. Wieniec wykonany jest z kilkunastu tysięcy kłosów zbóż (pszenica, żyto, owies, pszenżyto, jęczmień), a także olbrzymiej ilości nasion (fasola, kukurydza, różnego rodzaju kasze, cieciorka, czarnuszka, gorczyca, ryż, groszek, soczewica, mak, lucerna, słonecznik, łubin, lawenda), ziół, kwiatów, traw zebranych  z tegorocznych plonów, których uzyskanie w tym roku z powodu suszy i ekstremalnych warunków atmosferycznych było bardzo trudne.

Dzięki pracy miedzy innymi Pani Agnieszki Gajowniczek, wieniec ma szansę pojechać na Dożynki Prezydenckie w Spale, które odbędą się 15-16 września.

Opis wieńca:

OSP Stara Róża

       Podstawą wieńca jest mapa Polski symbolizująca nasz kraj, naród. Zaznaczone są również sąsiednie państwa graniczące z Polską oraz Morze Bałtyckie. Księga z napisem „Bóg, Honor, Ojczyzna” nawiązuje do 100 lecia odzyskania niepodległości i walki Polaków w licznych powstaniach narodowych oraz w czasie II wojny światowej, okupione krwią bohaterskich rodaków. Armata to herb naszej gminy, nawiązuje do 20 lecia powstania gminy, jej dorobku duchowego i materialnego. Najważniejsze miejsce zajmuje postać Matki Bożej Niepokalanej – najwierniejszej duszy Kościoła, która z góry ogarnia opieką, troską całą Polskę jak i mieszkańców naszej gminy, pracowitych, uczciwych, wyznających wartości chrześcijańskie i moralne. Maryja przypomina ludziom o całkowitym zawierzeniu Bogu i wielkiej ufności we wszystko co powiedział do nas Jej Syn. Rozłożony płaszcz Maryi symbolizuje opiekę nad całą ludzkością, ich trudy, prace i znoje dnia codziennego.

 

 

1
Zanim zostawisz komentarz, przemyśl jego treść. Pamiętaj, że nie jesteś anonimowy w sieci i może Ci grozić odpowiedzialność karna lub cywilna, ze strony osób, które mogą się poczuć pomówione lub zniesławione. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za zamieszczone w komentarzach treści.

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Franek
Gość
Franek

Gratulacje!