Moc Przeszłości w Starych Kobiałkach

W dniach 13-14 grudnia 2019, w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Starych Kobiałkach odbył się biwak „Moc Przeszłości”. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez  7 Drużynę Harcerzy Starszych „22 Południk”, w ramach działań związanych z kampanią „Bohater”. W czasie biwaku miał miejsce uroczysty apel, który zaszczycił swoją obecnością Wiceprzewodniczący Rady Gminy Stoczek Łukowski – p. Michał Rosa.W jego trakcie odczytano rozkaz Komendanta Hufca Łuków im. Bohaterów Ziemi Łukowskiej- hm. Michała Bartosza Mojskiego, nadający drużynie ze Starych Kobiałek imię Władysława Załuski. Bohater drużyny urodził się w Trzebieszowie, w 1907 roku. W 1927 roku ukończył Męskie Seminarium Nauczycielskie w Leśnej Podlaskiej. Został Kierownikiem Szkoły Powszechnej w Starych Kobiałkach. Uczył historii, geografii i przyrody. Brał udział w kampanii wrześniowej. W czasie okupacji niemieckiej wspólnie z żoną Stanisławą prowadził tajne nauczanie na poziomie szkoły powszechnej. Został aresztowany zimą 1940/1941 roku i przewieziony na Pawiak. 7 stycznia 1941 osadzono go w Obozie Koncentracyjnym Auschwitz, jako więźnia numer 8262. Żona pół roku później otrzymała informację o śmierci męża.

W czasie biwaku odbył się konkurs„1 z 10”- Harcerski Mistrz, zorganizowany przez dh. Aleksandrę Luty i dh. Izabellę Brodzik, którego uczestnicy musieli się wykazać wiedzą z zakresu m.in. obrzędów i zwyczajów drużyny, hufca, historii i tradycji harcerskich. Laureatką pierwszego miejsca została Oliwia Kucińska, na drugim miejscu uplasowali się ex aequo: Julia Mateńko, Amelia Dziak, Krystian Dziurdziak.

W czasie wieczornicy „Zimno i straszno”, uczestnicy uczcili pamięć ofiar stanu wojennego w Polsce, utrwalili wiedzę o wydarzeniach sprzed 38 lat, w sposób nieszablonowy uczyli się historii najnowszej.

Młodzi ludzie wzięli udział w nocnej grze terenowej – „Moc Przeszłości”.  Podsumowując nasze działania związane z kampanią „Bohater”, przybliżyła ona wiedzę na temat wydarzeń z okresu II wojny światowej, które miały miejsce na naszym terenie. Uczyła ona odpowiedzialności, kreatywności oraz twórczego rozwiązywania problemów. Ciekawą formą zajęć okazało się ogniobranie, podczas którego młodzież miała okazję przemyśleć swoje decyzje, dokonać analizy swoich zachowań oraz uczuć.

Przy współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Stoczku Łukowskim, przeprowadzono profilaktyczną grę terenowę pod hasłem -„ Harce Harcerzy”. Tematyka działań koncentrowała się wokół negatywnego wpływu używek na zdrowie człowieka. Zadania promowały zdrowy styl życia, rozwijały spostrzegawczość, logiczne myślenie oraz doskonaliły umiejętność pracy w grupie.

W czasie biwaku harcerze mieli też możliwość zdobycia sprawności: harcownika, organizatora harców, znawcy obrzędów zwyczajów drużyny,  znawcy zwyczajów i tradycji harcerstwa, śpiewaka, plastyka i aktora.

Biwak był finansowany ze środków otrzymanych z Narodowego Instytutu Wolności w ramach Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030. Biorąc udział w konkursie małych grantów Chorągwi Lubelskiej ZHP „Lokalny bohater”, zdobyliśmy grant w wysokości 500 zł. na działania związane z Władysławem Załuskim. Realizacja tego projektu pozwoliła na aktywizację naszego środowiska, integrację społeczności lokalnej oraz prezentowanie najnowszej historii w interesującej i twórczej formie.

Nad przebiegiem biwaku czuwała komenda w składzie: hm. Anna Maksymowicz- komendantka, pwd. Elżbieta Dadacz – zastępca komendantki ds. organizacyjnych, dh. Aleksandra Luty – oboźna, dh. Mateusz Rosa  – kwatermistrz.

Zanim zostawisz komentarz, przemyśl jego treść. Pamiętaj, że nie jesteś anonimowy w sieci i może Ci grozić odpowiedzialność karna lub cywilna, ze strony osób, które mogą się poczuć pomówione lub zniesławione. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za zamieszczone w komentarzach treści.

avatar
  Subscribe  
Powiadom o