Miasto stroi się do wiosny

kaktusy
Miejskie "kaktusy"

Wiosna w tym roku przyszła nieco spóźniona, ale nie można powiedzieć, że w jakikolwiek sposób zaskoczyła władze naszego miasta. Prace wiosenne w obrębie placów, ulic i skwerów ruszyły pełną parą, ba odbył się nawet przegląd stanu nawierzchni i co „zacniejsze” ubytki w jezdni zostały uzupełnione specjalną masą bitumiczną przez pracowników MZGK.

Natomiast pracownicy Urzędu Miasta szczególną uwagę tradycyjnie poświęcili pielęgnacji miejskiego drzewostanu. Konary, gałęzie czy też pędy są z niezwykłym pietyzmem  przycinane i sprzątane. Jednak, (choć być może chęci UM są dobre), nie każdemu sposób „pielęgnacji” się podoba.

„W mieście jest prowadzona dewastacja, a nie pielęgnacja miejsc zielonych. Dodatkowo jest ona niezgodna z prawem….”

powiedział oburzony mieszkaniec miasta. Sprawdziliśmy, i rzeczywiście istnieją przesłanki, że te działania mogą nieco z prawem  się mijać. Więcej można przeczytać TUTAJ , ale najważniejsze tezy to:

Zabiegi w obrębie korony drzewa na terenach zieleni lub zadrzewienia mogą obejmować wyłącznie:

– usuwanie gałęzi obumarłych, nadłamanych lub wchodzących w kolizje z obiektami budowlanymi lub urządzeniami technicznymi,

– kształtowanie korony drzewa, którego wiek nie przekracza 10 lat,

– utrzymywanie formowanego kształtu korony drzewa.

1. Cięcia pielęgnacyjne należy ograniczyć do usuwania suchych i uszkodzonych konarów i gałęzi.
2. W przypadkach, gdy drzewa stwarzają zagrożenie dla obiektów budowlanych i urządzeń technicznych (w tym przyłączy sieciowych do budynków), usunąć należy jedynie gałęzie wchodzące w kolizję z tymi obiektami.
3. Dla drzew w wieku do 10 lat można dokonać redukcji korony, jednak należy ją przeprowadzić zgodnie z zasadami sztuki ogrodniczej i nie powinna ona przekraczać 50%. Taki zabieg są w stanie przeżyć tylko młode, witalne drzewa. W żadnym wypadku nie wolno dokonywać takiej redukcji dla drzew starych, gdyż mogą one po takim zabiegu obumierać.

Oczywiście są też w naszym mieście osoby, którym taki stan rzeczy nie przeszkadza. Wskazują one, że „drzewa przecież „odbiją i się „rozrosną”, a na jesieni będzie mniej liści do sprzątania…

Czy Twoim zdaniem wiosenna przycinka drzew jest:
  • Dodaj swoją odpowiedź

10
Zanim zostawisz komentarz, przemyśl jego treść. Pamiętaj, że nie jesteś anonimowy w sieci i może Ci grozić odpowiedzialność karna lub cywilna, ze strony osób, które mogą się poczuć pomówione lub zniesławione. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za zamieszczone w komentarzach treści.

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Franek
Gość
Franek

Co Wam powiem, to, że z tymi drzewkami był super pomysł.

Franek
Gość
Franek

No to wyjaśnię, bo nie wszyscy rozumieją, co to jest sarkazm. Super pomysł na wydanie pieniędzy i zatrudnienie ludzi. Gdyby nie super pomysł, to wszyscy zaangażowani siedzieliby na 4 literach i się nudzili. A tak zaznali trochę ruchu, zamiast bezczynnie pić kawę albo piwko. Liczy się ruch w interesie.

SAK
Gość
SAK

To trzeba to w końcu zmienić. Chyba zdecyduję się kandydować, tylko jeszcze czekam na odzew Henricha- gdzie jesteś kolego, bo nie ma z kim ponawijać.

Ent
Gość
Ent

Nie wiem co złego drzewa zrobiły miejskiemu konserwatorowi terenów zielonych, że tak się na nich mści? Przygniotło go kiedyś któreś czy jak? Bo takie kaleczenie prowadzące do obumierania drzew Odnowiciel stosuje nie tylko na mini skwerku ze zdjęcia gdzie jego zdaniem powinien być parking pobliskiego sklepu i nie tylko na skwerze miejskim gdzie ewentualnie takim przycinaniem i wycinaniem drzew oszczędza sobie roboty przy grabieniu liści. 🙁

Gość
Gość
Gość

Nadworny pielegniarz zieleni kazimierze b. Z jego umiejętnościami dziwne że nie znalazł jeszcze zatrudnienia w ogrodzie wilanowskim. K.. (admin) . Jaki gospodarz, tacy pracownicy. Najlepszy jest w donoszeniu plotek równie zdolnym pracownicom UM i UG. W zamian za to dostanie imieninowe ciasteczko albo kawałek murzynka od żabczyńskich. Pouśmiecha się, pomądrzy, pomerda ogonkiem i wróci do swoich zajęć. Po co było zostawiać te pnie? Żeby zapewnić sobie zajęcie i na przyszłą wiosnę? Było wyciąć przy samej ziemii i już tylko murzynki wpier*****ać w urzędzie.

Ent
Gość
Ent

Nie odsądzajmy Kazia od czci i wiary, to pracowity i sprawny w działaniu pracownik. Tylko przycinanie drzew, konserwacja pomników i politykowanie mu nie wychodzi. 😉 Ale to przecież nie jego wina, że ktoś powierza mu zadania wykraczające poza jego zdolności, prawda?

SAK
Gość
SAK

Popieram wpis gościa w 100%. A gdzie zapodział się Henrich- czyzby kazio go Ściął

Pozdrawiam
Gość
Pozdrawiam

No właśnie – gdzie jest Heinrich? Schował się przed wyborami jak Macierewicz? Czekam z niecierpliwością na obiecany przez niego artykuł o władzach Gminy Stoczek, a tu nic.

Code
Gość
Code

Gospodarka drzewostanem w Mieście wygląda STRASZNIE. Większość drzew jest co roku ogławiana, co jest NIEDOPUSZCZALNE! Nikt w Mieście nie ma pojęcia o pielęgnacji zieleni, duża redukcja korony corocznie skraca żywot tych drzew… problem jest ‚niezauważalny’ dla władz, bo drzewa obumierają powoli – co roku jakieś ‚wypada’

Ewan
Gość
Ewan

Chojniak niech posprzątają!!!,Dzewa grube niby suche wyciete i szybko zabrane,kasę ktoś zainkasoweł a gałęzie nikomu niepotrzebne pozostały zawalając alejki.