Mariusz Cebula ostrzega: dziś możliwe przymrozki!

Instytut Meteorologi i Gospodarki Wodnej, wydał na dzisiejsza noc ostrzeżenie o możliwych przymrozkach. Mają one sięgać nawet -4 st Celsjusza. Warto zatem, na ile to możliwe zadbać o swoje uprawy, i je zabezpieczyć.

Przymrozki w maju nie są niczym nadzwyczajnym, doczekały się nawet swojego określenia jako : „zimni ogrodnicy”. Są nimi:
o św. Pankracy (wspomnienie 12 maja), św. Serwacy (13 maja) i św. Bonifacy (14 maja), a zimna Zośka – św. Zofia (15 maja). Inny patron tego samego dnia, święty Izydor, również został utrwalony w tradycji ludowej, zyskując miano Oracza.

Można również bronić się przed przymrozkami takimi metodami:

  • Stosowanie stosów dymnych. Wokół pola tworzy się stosy, które po podpaleniu wydzielają dużo gęstego, wilgotnego dymu, a niewiele ciepła. Dym zwiększa kondensację pary wodnej dodatkowo ogranicza wypromieniowanie ciepła
  • Nocne zraszanie roślin. Wysoka wilgotność zmniejsza wypromieniowanie ciepła, gdy temperatura powietrza zbliży się do 0°C woda zamarzając oddaje ciepło krzepnięcia roślinie i po ewentualnym zamarznięciu tworzy warstwę lodu izolującą roślinę przed mrozem[.
  • Sadzenie roślin wrażliwych na przymrozek po „zimnych ogrodnikach”.
  • Przykrywanie grządek agrowłókniną, folią.
  • Nie sadzenie roślin wrażliwych na mróz w zagłębieniach terenu z uwagi na „mrozowiska

1
Zanim zostawisz komentarz, przemyśl jego treść. Pamiętaj, że nie jesteś anonimowy w sieci i może Ci grozić odpowiedzialność karna lub cywilna, ze strony osób, które mogą się poczuć pomówione lub zniesławione. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za zamieszczone w komentarzach treści.

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
cVel
Gość
cVel

o kurce. zakładam kalesony