Łączcie się…

Nieodzownym warunkiem do rozwoju gospodarczego każdego państwa jest posiadanie jak najlepszej infrastruktury: drogowej, kolejowej, lotniczej czy teleinformatycznej. Zawsze w czasie kryzysu wzrasta rola centralnych instytucji państwa. Tak było i II Rzeczpospolitej. Utworzono Bank Polski emitujący polską walutę (i niech tak pozostanie na zawsze). Z inwestycji gospodarczych wszyscy pamiętamy budowę Magistrali Węglowej łączącej Śląsk z nowym portem w Gdyni, budowę Centralnego Okręgu Przemysłowego (powstało m.in miasto Stalowa Wola, Zakłady Azotowe w Tarnowie). W Warszawie zbudowano drugi co do wielkości budynek w Europie – Prudential. Obecnie taką inwestycją jest planowana budowa Centralnego  Portu Komunikacyjnego. Wstępnie zakłada się, że inwestycja w CPK powinna stworzyć ok. 150 tys. miejsc pracy. Do inwestycji strategicznych oprócz CPK zaliczamy również budowę gazociągu Baltic Pipe łączącego złoża gazu z szelfu Norwegii z Danią i Polską. Ta inwestycja wraz z wykorzystaniem terminalu LNG w Świnoujściu (gaz skroplony) pozwoli na zapewnienie niezależności energetycznej od Rosji. Dla naszego powiatu łukowskiego oprócz budowy CPK ogromne znaczenie mają budowana S17 (Lublin – Warszawa) i tzw. Via Carpatia (S19 Lublin – Białystok) oraz autostrada A2 (Warszawa – Terespol). Po ostatnim spotkaniu samorządowców z Dyrektorem Zarządu Dróg Wojewódzkich wydaje się nieodzownym przyśpieszenie prac nad modernizacją DW806 łączącej Łuków z S19 w Międzyrzecem Podlaskim i A2 oraz DW807 łączącej Łuków z S17 w Gończycach. Modernizacja DW807 Łuków – Maciejowice nabiera szczególnego znaczenia w kontekście podpisanej umowy na budowę mostu na Wiśle w Maciejowicach/Wilczkowicach Górnych. Warto pokusić się                          o wsparcie tych zadań modernizacyjnych. Minister Infrastruktury dysponuje instrumentem wsparcia zadań zarządzanych przez JST w ramach posiadanej rezerwy subwencji ogólnej. Wierzę, że przy dobrej współpracy naszych samorządowców ze wsparciem posłów – ambasadorów Ziemi Łukowskiej, takie inicjatywy są możliwe do wykonania. Inne możliwości stwarza ogłoszony program dla samorządów pn. Kolej+. Celem programu jest uzupełnienie sieci kolejowej o połączenia miejscowości o populacji powyżej 10 tys. mieszkańców, które nie posiadają dostępu do połączeń pasażerskich z miastem wojewódzkim lub takich, które posiadają dostęp do kolei ale wymagają usprawnienia. Mam na myśli możliwość rewitalizacji przy stosunkowo niewielkim zaangażowaniu finansowym linii pasażerskiej Łuków – Pilawa (Warszawa to też stolica województwa a mieszkańcy Stoczka Łuk. i okolic z niecierpliwością oczekują tej inwestycji ) i zwiększenia roli przewozów pasażerskich na linii Łuków – Lublin. Będzie to szczególnie ważne podczas budowy trasy S19. O możliwościach skorzystania z istniejących źródeł finansowania poinformowałem zainteresowane samorządy. Puenta – „ Samorządowcy wszystkich szczebli – łączcie się”.         

4
Zanim zostawisz komentarz, przemyśl jego treść. Pamiętaj, że nie jesteś anonimowy w sieci i może Ci grozić odpowiedzialność karna lub cywilna, ze strony osób, które mogą się poczuć pomówione lub zniesławione. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za zamieszczone w komentarzach treści.

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
z daleka
Gość
z daleka

Nagle przypomnieliście sobie o samorządach? Świetny dowcip. Przez cały czas rządów pańskiej partii robicie wszystko, by odebrać samorządom pieniądze i uprawnienia. I nagle takie hasła? Chyba zbliżają się jakieś wybory 😉

J-23
Gość
J-23

Panie Pośle DZIĘKUJĘ, ale tylko za to, że po raz pierwszy czytam „dobrze skrojony materiał”. Nie mam na myśli racji wskazanych przez Pana przesłanek, z którymi się nie zgadzam (o tym poniżej), ale ogólnej treści. Nareszcie nie jest ona o niczym, o jakiś bajkowych spostrzeżeniach i fantazji pisarskiej, ale problematyką nie tylko Państwa ale i samorządu – zwłaszcza stoczkowskiego. To tyle na wstępie, a teraz do rzeczy. Panie Pośle nie zgadzam się z Panem, że trzeba budować CPK: -po pierwsze spowoduje to, że takie lotniska jak Modlin, W-wa, Lublin te najbliższe i co ważne niedawno unowocześnione staną się takim samym… Czytaj więcej »

Zazi
Gość
Zazi

Niezłe herezje. Mit tego, że to państwo ma ratować ludzi przed kryzysem gospodarczym padł już w latach 30 XX wieku, kiedy Stany Zjednoczone zastosowały politykę opartą na teorii Keyensa (New Deal). Stany Zjednoczone które zapewniły ogromną „pomoc” rządowa, zasiłki dla bezrobotnych, roboty publiczne etc., potrzebowały 10 lat na wyjście z kryzysu (Tak naprawdę wzrost produkcji z powodu przyłączenia się do wojny miał na to wielki wpływ), a Wielka Brytania która postanowiła nie ingerować w gospodarkę wyszła z kryzysu w ciągu 4 lat. Z podobną sytuacją mieliśmy doczynienia przy każdym kryzysie od pęknięcia bańki na akcjach spółek tzw. dotcom w 2000… Czytaj więcej »

Baczny Obserwator
Gość
Baczny Obserwator

Zgadzam się z twoim podsumowaniem felietonu. Muszę przyznać że tym razem felietonista przyłożył się pod względem stylistycznym i jako tako da się to czytać. Felieton podsumowałbym jednym zdaniem : „obiecanki- cacanki a głupiemu radość”.