Inicjatywa lokalna łączy się bezpośrednio z dwoma wymiarami obywatelskiego zaangażowania w rozwój swojej społeczności. Pierwszy wymiar to partycypacja, współudział zwykłych mieszkańców w rządzeniu lokalną wspólnotą. Drugi wymiar to aktywność społeczności lokalnych w realizacji zadań publicznych, które odpowiadają na zbiorowe potrzeby mieszkańców.

Zgodnie z Ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie inicjatywa lokalna to forma realizacji zadań publicznych jednostki samorządu terytorialnego z udziałem mieszkańców jako współrealizatorów.

Należy pamiętać, że inicjatywa lokalna jest realizowana na wniosek mieszkańców. Oznacza to, że mieszkańcy mogą zgłosić wniosek. Taka otwartość jest konieczna, jeżeli chcemy wykorzystać aktywność mieszkańców przy realizacji zadań, które leżą w gestii samorządu. Należy pamiętać, że zaangażowanie mieszkańców to nie tylko ich aktywność społeczna, ale również możliwość dołożenia się do realizacji zadania publicznego poprzez pokrycie części jego kosztów.

Aby mieszkańcy mogli skorzystać z inicjatywy lokalnej, samorząd, a dokładnie Rada Miasta, powinna uchwalić tryb i szczegółowe kryteria oceny wniosków o realizację zadania publicznego. Wnioski ocenia Burmistrz lub komisja do tego powołana.

Jest to, tym bardziej, ważne, że w uchwalanym co rok planie współpracy z organizacjami pozarządowymi zapisana jest możliwość realizacji działań w ramach inicjatywy lokalnej, ale nie ma aktu wykonawczego. Z rozmów z mieszkańcami Stoczka, szczególnie tymi aktywnymi społecznie, wynika iż istnieje potrzeba wdrożenia takiego instrumentu. Zgłaszałam wniosek Panu Burmistrzowi jakiś czas temu, ale do tej pory nie przygotowano projektu uchwały. Postanowiłam zatem sama skorzystać z inicjatywy uchwałodawczej jaką ma każdy Radny, choć rzadko ktoś z niej korzysta, i złożyłam odpowiedni projekt, który mam nadzieję uda się uchwalić na najbliższej sesji. Złożyłam też wniosek, by w projekcie uchwały budżetowej na przyszły rok zabezpieczyć 5 000 złotych na realizację takiego instrumentu już w 2016 roku.

Przedkładając to konkretnie – jeśli Klub 50+ będzie chciał zorganizować jakieś działania dla Seniorów będzie mógł złożyć odpowiedni wniosek i ma szanse, po pozytywnym rozpatrzeniu otrzymać środki. To samo dotyczy każdej innej nieformalnej lub formalnej grupy mieszkańców chcących działać w wielu sferach np. edukacji, sportu, kultury, turystyki, a nawet działań na rzecz dzieci i młodzieży. Grupa mieszkańców, która będzie chciała coś zrobić dla dobra społecznego będzie mogła pozyskać na to środki dzięki inicjatywie lokalnej.

Karolina Walecka

Poprzedni wpis Konferencja naukowa poświęcona Biskupowi Szelążkowi
Następny wpis Olimpiada Przedsiębiorczości w naszym LO

3 thoughts on “Karolina Walecka na czele inicjatywy lokalnej”

    1. A jak moga byc skoro do tej pory nikt sie o nie nie upominal to przesuwane byly tam gdzie ich brakowalo

    2. Witam, samorządy muszą mieć pieniądze na wymienione w ustawie działania, gdyż są one zadaniami własnymi. Inicjatywa lokalna umożliwia mieszkańcom, grupom nieformalnym, organizacjom udział w tych zadaniach własnych, takźe udzial finansowy. Dzięki temu mechanizmowi zwiększamy działalność społeczną, a zmniejszamy koszty – te same zadania można wykonać za mniejszą kwotę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *