JUBILEUSZ KAPŁAŃSTWA KSIĘDZA STANISŁAWA BIEŃKO

W niedzielę 07.06.2020 r. w kościele w Stoczku Łukowskim obchodziliśmy Jubileusz 45-lecia Świeceń Kapłańskich proboszcza parafii – Księdza Kanonika Stanisława Bieńko. Był to dzień wyjątkowy i pełen niespodzianek dla Jubilata. Jedną z pierwszych było odznaczenie – Brązowy Krzyż Zasługi, o którym Jubilat dowiedział się na kilkanaście minut przed faktem…

Uroczyste wręczenie odznaczenia miało miejsce przed Mszą św. Brązowy Krzyż Zasługi za działalność na rzecz państwa i społeczeństwa, w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej p. Andrzeja Dudy wręczył Jubilatowi Wicewojewoda Lubelski p. Robert Gmitruczuk w asyście p. Marka Czuba Wójta Gminy Stoczek Łukowski.

„Święcenia Kapłańskie przyjąłem dokładnie 45 lat temu – 7 czerwca 1975 r. W życiu przeżyłem wiele trudnych i zaskakujących chwil i zawsze wiedziałem jak się zachować. Ale dzisiaj – nie wiem co powiedzieć…”– takim słowami rozpoczął Ks. Stanisław Bieńko Mszę św. dziękczynną, na której zgromadzili się licznie parafianie oraz goście: Wicewojewoda Lubelski p. Robert Gmitruczuk, władze Miasta oraz Gminy Stoczek Łukowski, kierownicy z terenu miasta i gminy Stoczek Łukowski, prezesi lokalnych organizacji i stowarzyszeń, prywatni przedsiębiorcy oraz wszyscy związani w sposób pośredni lub bezpośredni z osobą Księdza Jubilata.

Msza św. jubileuszowa była koncelebrowana przez Ks. Prałata Józefa Huszaluka oraz Ks. Jacka Rosę, który podczas kazania pięknie opowiedział o działalności kapłańskiej Jubilata…

Stanisław Bieńko urodził się w Garwolinie 5 kwietnia 1950 r. (w Wielki Czwartek)  jako pierwszy z pięciorga dzieci Janiny i Adama Bieńków. W tym okresie ojciec  jego pracował jako cieśla przy budowie Bazyliki w Niepokalanowie. Dzieciństwo spędził w Sobolewie na Górce. Od początku Jego więź z Kościołem była mocna. Komunię św. przyjął już w I klasie i już jako mały chłopiec był ministrantem  i służył do Mszy św. w kościele w Sobolewie. 

Seminarium Duchowne w Siedlcach rozpoczął w 1968 r. Po pierwszym roku seminarium Stanisław Bieńko odbył dwuletnią służbą wojskową, która była czasem próby charakteru i powołania ale także egzaminem wiary i wierności. 

Święcenia Kapłańskie przyjął 7 czerwca 1975 r. z rąk. Biskupa Jana Mazura.

I wikariat, Domanice – 1975-1977 r.

Pracę wikariusza ks. Stanisław rozpoczął pod okiem wymagającego Proboszcza, profesora seminarium ks. Piotra Szpilewicza, ale dzięki swej otwartości i zdolności łatwego nawiązywania kontaktów,  bardzo szybko zgromadził wokół parafii młodzież. Z entuzjazmem rozpoczął prace duszpasterską i zaangażował się w prace parafialne, m.in. budowę ogrodzenia nowego cmentarza parafialnego.

II wikariat, Biała Podlaska – 1977-1982 r.

W 1977 r. po uroczystościach peregrynacji obrazu Matki Boskiej Kodeńskiej, otrzymał dekret  przenoszący do Białej Podlaskiej do  parafii pw. Wniebowzięcia NMP, gdzie  m.in. zaangażował się w budowę nowej świątyni. Był też  inicjatorem – trwających do dzisiaj – pielgrzymek  do Leśnej Podlaskiej oraz na Jasną Górę. Wspólnie z Proboszczem ks. Leopoldem Mosakiem prowadzili działalność duszpasterską katechizując dzieci i wypełniając wszystkie inne obowiązki.

III wikariat, Garwolin 1982-1987 r.

W parafii Przemienienia Pańskiego w Garwolinie ks. Stanisław kontynuował swoją działalność jako przewodnik podczas Pielgrzymek Pieszych na Jasną Górę. Pracował także jako kapelan w Sanatorium z dziećmi niepełnosprawnymi, podsądnymi i narkomanami. Współpracował z twórcą Monaru Markiem Kotańskim w Głoskowie. Uczył dzieci katachrezy oraz odprawiał Msze św. w garwolińskim szpitalu. To tutaj rozpoczęła się w grudniu 1983 r. (a zakończyła sukcesem w kwietniu 1984 r.) batalia o miejsce krzyża w szkole, której był inicjatorem wraz z młodzieżą z ZS Rolniczych w Miętnem, którą później przypłacił prześladowaniami ze strony UB.

I parafia, Jabłoń – 1987-1993 r.

Parafia pw. Tomasza Biskupa z Willanowy w Jabłoni to pierwsza samodzielna placówka ks. Stanisława. To okres ciężkiej pracy proboszczowskiej, troska o życie duchowe i odpowiedzialność za stronę materialną i gospodarczą parafii. To praca w ZS Rolniczych a także remont kapitalny plebanii, założenie centralnego ogrzewania i odrestaurowanie pięknego gotyckiego kościoła parafialnego.

II parafia, Uścimów – 1993-1998 r.       

W parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Uścimowie jako proboszcz ks. Stanisław  – obok pracy duszpasterskiej – włożył wiele starań w prace zw. z wykończeniem plebanii. Przeprowadził gruntowny remont kościoła, łącznie z zagospodarowaniem terenu wokół plebanii i kościoła.  Powiększył i ogrodził cmentarz. Zakupił – jako jedne z pierwszych w diecezji –  dzwony z napędem elektrycznym.

III parafia, Osieck – 1998-2012 r.

W parafii w Osiecku podczas 15-letniego posługiwania ks. Stanisław przeprowadził wiele inwestycji,  m.in. remont wewnętrzny kościoła, renowacja i złocenie ołtarza głównego,  zakupienie nowego Tabernakulum, wykonanie  chrzcielnicy, zagospodarowanie terenu przy świątyni czy budowa plebanii. Troszczył się też o dobra duchowe powierzonych sobie parafian, zgodnie współpracując z ks. emerytem Eugeniuszem Matyską i ks. wikariuszami.  W 2004 r. Ks. Proboszcz Stanisław Bieńko uczestniczył w prymicji swojego parafianina ks. Mariusza  na placówce w USA. Podczas kilkudniowej wizyty ks. Stanisław brał udział w wielu uroczystościach i spotkaniach z udziałem Polonii Amerykańskiej, która na dowód swojej sympatii i uznania, postanowiła nadać Złotą Odznakę i Tytuł Dobrego Pasterza.

IV parafia, Stoczek Łukowski – od 25 lipca 2012 r. 

Podczas 8-letniej posługi kapłańskiej w Parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Stoczku Łukowskich Ks. Proboszcz Stanisław Bieńko przeprowadził wiele inwestycji i remontów, dbając równocześnie o dobro duchowe swoich parafian. Zawsze chętnie uczestniczył we wszystkich uroczystościach i wydarzeniach lokalnych, spajając swoją osobą aspekty życia świeckiego i kościelnego lokalnej społeczności. Dał się poznać jako otwarty, zawsze pozytywnie nastawiony duszpasterz, chętnie niosący pomoc i dobre słowo.

Ks. Kanonik  Stanisław Bieńko podczas 45-letniej posługi kapłańskiej pracował w 7 parafiach, w tym w 4 jako proboszcz. Za swoją działalność był niejednokrotnie doceniany i nagradzany. Jednak najbardziej znany jest z uczestnictwa w bohaterskiej obronie krzyża w Miętnem  w 1984 r.  Szczegóły zw. z tym wydarzeniem są opisane w książce pt. „Obrona Krzyża w Miętnem – wspomnienia, dokumenty, relacje”, gdzie wielokrotnie podkreślana jest rola ówczesnego wikariusza z Garwolina ks. Stanisława Bieńko.

Po Mszy św. przedstawiciele poszczególnych jednostek, grup i stowarzyszeń złożyli Jubilatowi życzenia a następnie wikariusze zapowiedzieli koleją niespodziankę, zapraszając Czcigodnego Jubilata na agapę.

Czcigodny Księże Jubilacie!

Dokładnie 45 lat temu odpowiedziałeś Bogu „tak” na Jego wezwanie „Pójdź za mną”.

Wierny swemu powołaniu, obchodzisz dzisiaj piękny jubileusz.

Razem z Tobą dziękujemy Panu za te lata pełne radości, trudu, doświadczeń, zmagań i poświęcenia – a wszystko to w służbie Bogu i ludziom.

Dzisiaj – dziękując Ci za Twą posługę pragniemy Ci życzyć: Bożej miłości, Matczynej opieki, ludzkiej dobroci żelaznego zdrowia, anielskiej cierpliwości, wytrwałości Hioba, oraz tego, abyś pozostawił po sobie wiele pięknych śladów w ludzkich sercach.

Niech Twoje wysiłki włożone w prawidłowe funkcjonowanie naszej Parafii, przełożą się na ogrom skarbów zgromadzonych w niebie…

Szczęść Boże!

źródło: stoczeklukowski.pl

7
Zanim zostawisz komentarz, przemyśl jego treść. Pamiętaj, że nie jesteś anonimowy w sieci i może Ci grozić odpowiedzialność karna lub cywilna, ze strony osób, które mogą się poczuć pomówione lub zniesławione. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za zamieszczone w komentarzach treści.

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
dziewczyna
Gość
dziewczyna

„zawsze wiedziałem jak się zachować…” bardzo w to wątpię. Obmacywanie młodych dziewczyn przez księdza (szk.podst./lekcja religii) w mojej ocenie nie wpisuje się w stosowne zachowanie.

Benek
Gość
Benek

Jeśli już go przesladowali to nie UB Urząd Bezpieczeństwa a SB Służba Bezpieczeństwa.

andrzej
Gość
andrzej

Nie znam człowieka więc nie chcę zabierać głosu na tak lub nie,uczyni to w duchu każdy pobożny lub mniej pobożny parafianin.Jednak osobiście mam poważne wątpliwości czy to aż tak istotna i wnosząca jakieś wartości uroczystość.nie chcę być złośliwy ale lokalna społeczność chętnie by przeczytała o bieżących lub planowanych wydarzeniach,inwestycjach poprawiających status społeczny mieszkańców tego umierającego miasteczka.ta ostatnia fraza może mieć coś wspólnego z księdzem proboszczem.Nie wiem nie sprawdzałem ale zapewne tego typu informację można odszukać na stronie parafii.równie dobrze można opisać okrągłą 37 letnią rocznicę prowadzenia gospodarstwa rolnego przez Pana X który to w czasie wzorowego gospodarzenia wstawił 186 tuczników… Czytaj więcej »

Dyskutant
Gość
Dyskutant

Ciekawy pomysł z tym „parkanem” okalającym skwer w centrum miasta.

Wladek
Gość
Wladek

Co tu ma sie dziac?jedyna inwestycja to budowa bibloteki ,gdzie nie gdzie mozna usłyszeć jak ludzie gadaja o przyszlych wyborach ale tu jest tez podzial jak w calej Polsce.te szumne obietnice burmistrza poszly spac a ks.bienko zycze by nie skonczyl jak ks.jankowski bo teraz nawet w kościele trudno sie jest odszukać ludzi wartosciowych…..

Baczny Obserwator
Gość
Baczny Obserwator

Poruszyło mnie to zdjęcie…. W dobie koronawirusa, wraz ze wzrostem zakażeń biskupi idą pod prąd ( oczywiście za przyzwoleniem rządzących) i zezwalają na coraz większą ilość wiernych w kościołach. Jeszcze nie tak dawno był zakaz uczestnictwa wiernych w pogrzebach bliskich (max. 5 osób) a tu proszę, organizacja jakże ważnego jubileuszu w oprawie z zacnymi urzędnikami. Naprawdę bardzo dobre zdjęcie….wszyscy bez maseczek… brak zachowania odległości 2m. Szkoda że fotograf nie uchwycił jeszcze zdjęcia księdza dłubiącego palcem w nosie (przypominam że później ten sam ksiądz udziela komunii świętej również bez zachowania jakichkolwiek zabezpieczeń o których mówi episkopat). To są normalnie jakieś jaja…… Czytaj więcej »

Wladek
Gość
Wladek

Kiedys widzialem zdjecie ks.jankowskiego z gdanska oblepionego orderami.dzis juz wiem ze jakie czasy i wladza tacy i odznaczani nie jest to złośliwość tylko smutna obserwacja współczesności