Fundusz Sołecki do likwidacji

Na wczorajszej sesji Rady Gminy Stoczek Łukowski, radni podjęli uchwałę o niewyodrębnieniu w budżecie gminy środków na Fundusz Sołecki.

Oznacza to, że w przyszłym roku mieszkańcy poszczególnych miejscowości będą mieli mniejszy wpływ, na to co będzie przedmiotem inwestycji w ich najbliższym otoczeniu.

Nie wszyscy radni byli zgodni co do takiego rozwiązania, dwóch zagłosowało przeciw, jeden się wstrzymał, a dziesięciu było za.

Czym dokładnie jest fundusz?

Fundusz sołecki – środki wyodrębnione z budżetu gminy, zagwarantowane na realizację przedsięwzięć służących poprawie życia mieszkańców. Podstawą prawną jego funkcjonowania jest Ustawa z dnia 21 lutego 2014 r. 

O tym na co zostaną przeznaczone środki w konkretnym sołectwie decydują mieszkańcy głosując w trakcie zebrania wiejskiego. Projekt wniosku dotyczący funduszu sołeckiego może złożyć sołtys, rada sołecka lub 15 pełnoletnich mieszkańców sołectwa. Uchwała zebrania wiejskiego dotycząca wniosku musi zostać dostarczona wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi do 30 września roku poprzedzającego rok, w którym poniesione zostaną wydatki. Aby przedsięwzięcie mogło być zrealizowane w ramach funduszu sołeckiego, musi spełniać trzy warunki:
służyć poprawie życia mieszkańców
należeć do zadań własnych gminy
być zgodne ze strategią rozwoju gminy.
Aby wniosek o dofinansowanie z funduszu sołeckiego był poprawny, musi zawierać:
wskazanie przedsięwzięć do realizacji na terenie danego sołectwa;
oszacowanie kosztów realizacji planowanych przedsięwzięć;
koszty przedsięwzięć muszą mieścić się w limicie środków przeznaczonych dla danego sołectwa;
uzasadnienie, w którym należy przede wszystkim wskazać w jaki sposób realizacja danego przedsięwzięcia przyczyni się do poprawy warunków życia mieszkańców danego sołectwa.
Wniosek ponadto musi być złożony we właściwym terminie (do 30 września każdego roku na rok następny). Jeśli wójt uzna, że wniosek nie spełnia powyższych wymogów, w ciągu 7 dni od dnia jego otrzymania informuje o tym sołtysa.
Sołtys może w ciągu 7 dni podtrzymać wniosek sołectwa. Jeżeli wniosek zostaje zaakceptowany, rada gminy podejmuje uchwałę o włączeniu przedsięwzięć finansowanych ze środków funduszu sołeckiego do budżetu gminy. Przedsięwzięcia finansowane ze środków funduszu sołeckiego są wykonywane w ramach budżetu gminy i ich przyjęcie do realizacji, a następnie wykonanie odbywa się w oparciu o ogólnie obowiązujące przepisy dotyczące gospodarki finansowej gminy.

8
Zanim zostawisz komentarz, przemyśl jego treść. Pamiętaj, że nie jesteś anonimowy w sieci i może Ci grozić odpowiedzialność karna lub cywilna, ze strony osób, które mogą się poczuć pomówione lub zniesławione. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za zamieszczone w komentarzach treści.

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Edison
Gość
Edison

Jak mieszkańcy zaczęli mieć na coś wpływ, to się im go zabiera. Chodzi o pieniądze na konkretne, nowe świetlice. Radni, bezradni. Brawo za porywającą i merytoryczną dyskusję. Jak zwykle Pan Pyra nie zawodzi. Czas gasić światło.

Sołtys ze Stoczka
Gość
Sołtys ze Stoczka

To na pewno burmistrza wina!

Wladek
Gość
Wladek

W STOCZKU jest sołtys????

Obserwator
Gość
Obserwator

Wszystko zależy od tego na co te pieniądze będą przeznaczane. Jeśli na inwestycje w poszczególnych miejscowościach (nie zostanie zapomniana żadna miejscowość ) to OK. Jeśli natomiast pokryte będą inne wydatki to nie do końca jestem za likwidacją.

Natka
Gość
Natka

I bardzo dobrze ze zlikwidowali fundusz sołecki. Dla poszczególnych miejscowości to niewielkie kwoty. O ich przezmaczeniu decydowała niewielka grupka mieszkańców bo większość mie angażuje się. Często robiono zakupy na zasadzie wydać aby wydać no inaczej przepadnie. Darowane nigdy nie jest uszanowane.

PREZES
Gość
PREZES

-TO ZE NIE CHODZĄ NA ZEBRANIA TO ICH WINA(A ZA PLECAMI MAJĄ COŚ DO GADANIA ) A JAK NIE WYDADZĄ TO PRZEJDZIE TO NA RZECZ GMINY A TWIERDZENIE ,,WYDAĆ ABY WYDAĆ,, TO Z ,,P R L,,
– 2 RADNYCH BYŁO PRZECIW A 1 WSTRZYMAŁ SIĘ OD GŁOSU
– JAK SZUKAMY OSZCZĘDNOŚCI W GMINIE TO ZAMKNĄĆ TE SZKOŁY CO JEST PO 2-3 UCZNI W KLASIE MAMY DROGI I JESZCZE MAJĄ BYĆ MODERNIZOWANE TO DOWIOZĄ UCZNI NA SZKÓŁ I NIE BEDZIE ŁĄCZENIA KLAS

mego
Gość
mego

Prezesie masz w 100 % rację…, jak szukać oszczędności?, to szukać.

Iga
Gość
Iga

Haha Prezes niezły nick … jeżeli wogole wiesz co to jest… Wielki PREZES a pisać nie umie….