Co mogę zrobić dla Ciebie…

Widać nie tylko „prawym okiem”, że koronawirusa nie da się łatwo i szybko pokonać. 15 marca rząd ogłosił stan zagrożenia epidemicznego a potem epidemii. W tych ramach prawnych kryją się działania, które mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się. Decydujące będą najbliższe tygodnie. W większości postępujemy odpowiedzialnie, z rozwagą i rozsądkiem. Podstawowym środkiem walki jest udział w akcji „Zostań w domu”. Możemy już zaobserwować zjawiska, których nie mogliśmy się spodziewać. Lokale gastronomiczne przygotowują posiłki dla tych co pozostają na służbie. Słowa uznania należą się szeroko pojętym pracownikom zawodów medycznych, służb mundurowych. Działa sprawnie transport. Z narażeniem zdrowia pracują ekspedientki w sklepach spożywczych. Spontanicznie organizowane są akcje wspierające seniorów i osoby samotne. Wielkie firmy przekazują pieniądze na wsparcie walki z epidemią. Cenniejsze są inicjatywy oddolne. Niech przykładem będzie firma NIPPLEX, która szyje maseczki i kombinezony ochronne dla SP ZOZ w Łukowie. Niecodzienną akcję zorganizowało stowarzyszenie KGW „Gołaszynianki” podejmując się szycia maseczek. Możemy mówić o rodzeniu się solidarności międzyludzkiej przez małe „s” ale za to z wielkim sercem. Budujemy wspólnotę. Za koronawirusem podąża groźna jego odmiana: „kryzyswirus” niszczący gospodarkę. Rząd w trybie pilnym przygotował pakiet ustaw nazwany „Tarczą Antykryzysową”. Będzie on przedmiotem dyskusji podczas najbliższego posiedzenia sejmu. Tak jak odruchem serca wykazują się zwykli ludzie, oczekuję podjęcia działań przez samorządy: województwa, powiatu, miast i gmin. Pierwsze pomysły i decyzje już są i to z naszego podwórka. 1 mln złotych przekaże dla szpitali na walkę z wirusem samorząd woj. lubelskiego. Prezydent Chełma zapowiedział zawieszenie opłat za czynsze od zamkniętych lokali. Jest jeszcze kilka inicjatyw ale one jak i jedna jaskółka wiosny nie czyni tak nie są rozwiązaniami kompleksowymi. Czekam na powstanie „Lokalnych Tarczy Antykryzysowych”. Nastał trudny czas dla samorządowców. To sprawdzian czy rzeczywiście są lokalnymi liderami, którzy przeprowadzą swoje wspólnoty przez ten trudny czas. I niech pomysły nie sprowadzą się do napisania listu do Premiera tak jak to uczynili prezydenci („mali prezydenci”) 12 największych miast w Polsce. Nie dojrzeli do przywództwa. Nadszedł czas, w którym musimy sobie powiedzieć: „Co mogę zrobić dla Ciebie Ojczyzno ma”.

#PrawymOkiem #LokalnaTarczaAntykryzysowa

✅ PS.

✔️ W tym trudnym czasie pomagajmy sobie jak umiemy.
#pomagamy #wartopomagac #dobrowraca

✔️ Dziękuję wszystkim, którzy pracują poza domem i narażają zdrowie. #dziekujezaodwagę

✅✅✅✅✅

✔️Warto zaznaczyć, że dzisiaj 24.03.2020r. został przedstawiony Lubelski Pakiet Antykryzysowy na nadzwyczajnej sesji Sejmiku Województwa Lubelskiego 👍👏
✔️Pisząc artykuł w piątek byłem pełen wiary, że samorządy też dołączą się do #TarczaAntykryzysowej . Dzisiaj mamy dobre wiadomości! Gratuluję decyzji!

#zostanwdomu #razemdamyrade

Zanim zostawisz komentarz, przemyśl jego treść. Pamiętaj, że nie jesteś anonimowy w sieci i może Ci grozić odpowiedzialność karna lub cywilna, ze strony osób, które mogą się poczuć pomówione lub zniesławione. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za zamieszczone w komentarzach treści.

avatar
  Subscribe  
Powiadom o