Budżet Gminy Stoczek Łukowski uchwalony, ale…

30 stycznia w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Stoczek Łukowski Rada Gminy uchwaliła budżet na 2020 rok.

Komentując uchwałę Wójt Gminy Marek Czub mówił o wielu problemach i wyzwaniach jakie czekają samorząd.

Najwięcej pieniędzy pochłania gminna oświata. Wydatki w tym dziale to kwota rzędu 15 milionów złotych, z czego z własnych środków (do tych wydatków) gmina musi dosypać aż 7 milionów! To więcej niż połowa budżetu miasta Stoczek Łukowski. Za te pieniądze można byłoby wybudować rocznie około 30 gminnych sal widowiskowych, lub sfinansować pensję Wójta na 50 lat…

To bardzo duży wysiłek finansowy. Taki stan rzeczy wynika głównie z demografii. Koszty utrzymania szkół, wynagrodzeń nauczycieli są bardzo wysokie, a liczba uczniów w klasach bardzo mała. Tym samym kwota subwencji oświatowej nie jest w stanie pokryć wydatków. Dodatkowo doszły kolejne obciążenia narzucone przez Rząd, z którymi większość samorządów z trudem daje sobie radę. Rozwiązaniem byłoby połączenie lub likwidacja niektórych placówek szkolnych, ale z powodów politycznych nikt w gminie nie jest w stanie o tym pomyśleć, a co dopiero głośno powiedzieć.

Problem jednak jest, dlatego Przewodniczący Rady Gminy Witold Dadacz, sygnalizuje, że trzeba się zastanowić nad redukcją niektórych etatów.

Tym z kolei ma się zająć nowy Dyrektor, nowej jednostki gminnej Centrum Usług Wspólnych Pan Longin Kajka. Póki co jednak, to koszty w oświacie zwiększą się o etat dyrektorski, a także (jak wieść gminna niesie) o przynajmniej jedną nową księgową. Trzeba mieć nadzieję, że to złe dobrego początki.

Są też dobre informacje. Gmina ma zamiar inwestować w drogi. Ma być wyremontowana bardzo wyeksploatowana droga ze Stoczka do Róży Starej. Ta inwestycja ma być realizowana wspólnie z Powiatem Łukowskim ze środków pozyskanych z Funduszu Dróg Samorządowych. Dodatkowo jej standard ma być wysoki, bowiem ma być odpowiednio szeroka z poboczami i rowami.

Gmina chce inwestować w chodniki, bo tych brakuje przy bardzo wielu odcinkach dróg. Mają również powstać nowe świetlice wiejskie.

Przy okazji sesji warto odnotować, że nowym Dyrektorem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej został Paweł Lasota. Przedstawił on na posiedzeniu Rady bardzo ambitny plan działania GOPS.

6
Zanim zostawisz komentarz, przemyśl jego treść. Pamiętaj, że nie jesteś anonimowy w sieci i może Ci grozić odpowiedzialność karna lub cywilna, ze strony osób, które mogą się poczuć pomówione lub zniesławione. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za zamieszczone w komentarzach treści.

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Wladek
Gość
Wladek

Marcin czego kasujesz moje wpisy????

Barbara
Gość
Barbara

„Rozwiązaniem byłoby połączenie lub likwidacja niektórych placówek szkolnych, ale z powodów politycznych nikt w gminie nie jest w stanie o tym pomyśleć, a co dopiero głośno powiedzieć”
Te słowa mówią dużo.

Barbara
Gość
Barbara

Bardzo mi się nie podoba to, że gmina tnie koszty , a cierpią na tym Nasze dzieci, likwidujecie w niektórych przedszkolach system 8 – godzinny(dziecko może zostać w szkole tylko do 12:30), a wielu rodziców pracuje, no ale co to kogoś obchodzi, a łączenie klas, co d,uwcko może wynieść z lekcji z klasą łączona, nauczy się czy nic z tej lekcji nie wyniesie, dlatego pytam kolejny raz czemu tniecie koszty , a Nasze dzieci na tym cierpią

Chudek_Halyna
Gość
Chudek_Halyna

Zamiast na szkoły i nauczycieli to dajcie te piniądze memu synalowi, bo bezrobotny.

Obserwator
Gość
Obserwator

Paweł Lasota- właściwy człowiek na właściwym stanowisku. Myślę że da sobie spokojnie radę.