Już od początku stycznia w Gminnej Bibliotece Publicznej w Starych Kobiałkach zaczął funkcjonować elektroniczny system MAK+. Co się zmieni? W jaki sposób to ułatwi korzystanie ze zbiorów? Co czytelnik zyskuje?
dostęp do konta bibliotecznego za pośrednictwem Internetu
sprawdzanie informacji o swoich wypożyczeniach we wszystkich bibliotekach
korzystających z systemu MAK+ z poziomu jednej strony internetowej
przeszukiwanie zawartości katalogów wszystkich bibliotek jednocześnie
zamawianie/rezerwowanie książki w konkretnej bibliotece
elektroniczną obsługę wypożyczeń
przeszukiwanie zasobów bibliotek korzystających z systemu MAK+
sprawdzanie stanu konta bibliotecznego, zamawianie/rezerwowanie książek za pomocą urządzeń przenośnych typu iPhone i iPad oraz pracujących pod systemem Android
MAK+ (MakPlus) – jest elektronicznym, zintegrowanym systemem bibliotecznym, stworzonym i rozwijanym przez Instytut Książki. System umożliwia tworzenie elektronicznego katalogu bibliotecznego, bazy użytkowników placówki, rejestrację wypożyczeń i udostępnień zasobów oraz prowadzenie statystyki bibliotecznej. Praca odbywa się poprzez przeglądarkę internetową.
System biblioteczny MAK+ funkcjonuje obecnie w 2 069 bibliotekach (w 852 bibliotekach głównych i 1 217 filiach) co stanowi ok. 25,56% spośród wszystkich bibliotek publicznych w Polsce.
Podstawową cechą odróżniającą system MAK+ od wszystkich innych systemów katalogowych jest fakt, że biblioteki katalogują i udostępniają swoje zbiory jednocześnie w dwóch miejscach: na swojej stronie www oraz na stronie szukamksiążki.pl. Wg stanu na dzień 16 stycznia 2017 roku, na stronie szukamksiążki.pl jest dostępnych 17 960 096 egzemplarzy książek. Średnio, dziennie przybywa ich 7 423. Jest to największy taki serwis w Polsce.
System MAK+ jest rekomendowany przez Krajową Radę Biblioteczną. Jest również całkowicie zgodny z formatem MARC21 oraz spełnia wszystkie wymogi stawiane przez ustawę z dnia 29. sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2014, poz. 1182) oraz przepisów wykonawczych do tej ustawy, co zapewnia bezpieczeństwo gromadzonym danym użytkowników.
System MAK+ zawsze jest dystrybuowany jako kompletny system biblioteczny, zawierający wszystkie aktualnie dostępne moduły systemu oraz funkcjonalności, umożliwiający kompleksową obsługę wszystkich procesów związanych z książką i czytelnikiem w bibliotece.
Obecnie w systemie MAK+ dostępne są moduły: gromadzenie, katalog, magazyn, wypożyczalnia, czytelnia, raporty, skontrum, windykacja. MAK+ umożliwia katalogowanie książek, wydawnictw ciągłych, audiobooków, filmów, starodruków, artykułów, nut, dokumentów elektronicznych oraz dźwięku. Możliwe jest również tworzenie bibliografii regionalnej i każdej innej bibliografii.
Centralny charakter systemu oraz zdalne aktualizacje sprawiają, że wszystkie biblioteki korzystające z systemu MAK+ pracują na tej samej, zawsze najnowszej wersji systemu, co zdecydowanie ułatwia współpracę pomiędzy bibliotekami z regionu. Bardzo istotnym elementem centralizacji systemu MAK+ jest źródło opisów bibliograficznych – katalog Biblioteki Narodowej. Pochodzące z niego dane oraz poprawki do nich są na bieżąco migrowane i stanowią integralną część systemu MAK+. Rekordy tworzone przez biblioteki są dodawane do wspólnej bazy opisów, dostępnej dla wszystkich użytkowników systemu.