Baba i Praszczur.

Babcia to członek rodziny (zazwyczaj mama jednego z rodziców) {źródło: miejski.pl}.

Dziadek: (1.1) ojciec ojca | (1.2) ojciec matki | (1.3) starszy pan, mężczyzna w podeszłym wieku {źródło: słownik.one}.

Specjalnie użyłem dwóch źródeł, aby zobaczyć różnicę w definicji. Dla mnie różnic (po za płcią oczywiście) nie ma. W swoim życiu miałem szczęście poznać swoją babcię i swojego dziadka a jednocześnie miałem nieszczęście poznać tylko jedną babcię i jednego dziadka. Uroczy, kochani ludzie. Z braku drugich „dziadków” znalazłem sobie tzw.przyszywanych. Mieszkali oni w małym domku na ulicy Stodolnej. Z okna ich domku rozpościerał się widok na… malowniczo wrośniętą Syrenę, która jakimś cudem nie puściła pędów i nie obrodziła w małe syrenki. Niestety czas zaciera pamięć. Dziś już nie pamiętam twarzy przyszywanych dziadków. Pamiętam za to, że jeszcze jako nastolatek chodziłem do Nich aby złożyć życzenia z okazji dzisiejszego i jutrzejszego święta. Czy to było dla Nich miłe? Nie wiem. Obce dziecko przychodzi złożyć życzenia tytułując nas babcia i dziadek. Nawet nie wiem czy mieli własne wnuki.

A moi prawdziwi dziadkowie? Laurka była czymś obowiązkowym. Kto inny jak nie dziadek uczył wnuka o więziach rodzinnych? Kto inny jak nie dziadek pozwalał na to, na co rodzice nie pozwalali? To dziadek od malutkiego uczył czym jest zapałka, do czego służy, czego z nią nie wolno robić i na co uważać przy jej użytkowaniu. Babcia za to karmiła. Ciasta i kompot z suszu to smaki, których nie zapomnę do końca życia. Dziś niestety nie mam już ani prawdziwych dziadków ani tych przyszywanych. Ale ja tu o sobie, a temat inny.

W tytule przedstawiłem dwa określenia, które w staropolskim języku określały babcię I dziadka. O ile czasami żałuję zapominania satopolszczyzny, tak tu cieszę się, że te określenia odeszły w niepamięć. Babę dziś mamy w nosie a praszczur kojarzy się z paleontologią. To już wiemy. A kiedy powstał pomysł obchodów dnia babci i dziadka?

Pomysł utworzenia święta w Polsce pojawił się w tygodniku „Kobieta i życie” w 1964 roku. Rok później święto to zaczął popularyzować „Express Poznański”, a jego głównym pomysłodawcą był Kazimierz Flieger. W roku 1966 również „Express Wieczorny” ogłosił dzień 21 stycznia „dniem babci”.

O Dniu Dziadka pomyślano dużo później. Dopiero w 1978 roku pojawił się pomysł dołączenia do Święta Babci, Dnia Dziadka. W 1981 oficjalnie wpisano do kalendarza Dzień Dziadka 22 stycznia i do dzisiaj tego dnia je obchodzimy. To święto przywędrowało do nas ze Stanów Zjednoczonych, gdzie dzień Babci i Dziadka świętuje się wspólnie. Nie mogło przecież tak być, żeby babcia miała święto, a dziadek nie. W końcu dziadek jest równie ważny w życiu wnuków jak i babcia.

Pamiętajmy o swoich babciach i dziadkach. Jeśli nie mamy możliwości złożyć im życzeń osobiście to mamy do dyspozycji telefony. Głupie „kocham Cię babciu/dziadku” zadowoli ich bardziej niż czekoladki. A teraz, kto jeszcze nie złożył życzeń musi to zrobić.

Jeśli ktoś ma miłe anegdoty i chce się nimi podzielić, zapraszam do komentarzy.

Zanim zostawisz komentarz, przemyśl jego treść. Pamiętaj, że nie jesteś anonimowy w sieci i może Ci grozić odpowiedzialność karna lub cywilna, ze strony osób, które mogą się poczuć pomówione lub zniesławione. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za zamieszczone w komentarzach treści.

avatar
  Subscribe  
Powiadom o