„Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękami czarnymi od pługa…” brzmi druga zwrotka znanej pieśni patriotycznej „Gdy naród do boju”. W tym roku, dokładnie 14 lutego, przypada 185. rocznica zwycięskiej bitwy w powstaniu listopadowym, kiedy to pod Stoczkiem Łukowskim armia gen. Józefa Dwernickiego zwyciężyła wojska rosyjskie dowodzone przez gen. Fiodora Geismara. Była to pierwsza, a zarazem zwycięska bitwa w wojnie polsko – rosyjskiej 1830-31.

We wrześniu 2015 roku, grupa osób zebranych wokół Stowarzyszenia Inkubator Kreatywności Społecznej postanowiła rozpocząć zbiórkę publiczną, której celem było ufundowanie wiernej repliki armaty, która brała udział w zwycięskiej bitwie. – Wszystko rozpoczęło się od projektu Stoczek Łukowski – Miasto Walki i Oręża, który zyskał dofinansowanie w ramach Programu Lokalne Partnerstwa Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności – mówi Łukasz Szczepańczyk, prezes Stowarzyszenia IKS – Zbieraliśmy pieniądze kwestując na ulicach miasta, ale też propagując naszą akcję w Internecie, rozsyłając informacje pocztą i wszystkimi możliwymi kanałami. – Zagraliśmy trochę w ciemno – dodaje Katarzyna Górska, skarbnik Stowarzyszenia – Armatę zamówiliśmy już w listopadzie nie mając pełnej sumy 18 tys. złotych, ale wierzyliśmy, że cała akcja zakończy się sukcesem.

14 lutego 2016 r., dokładnie w 185. Rocznicę bitwy nastąpi uroczyste wprowadzenie armaty do miasta i ustawienie jej w centrum, na skwerze miejskim, przy pomniku gen. Dwernickiego. We wprowadzeniu wezmą udział powstańcy w strojach epoki, ale też zwykli mieszkańcy miasta i gminy. – Będzie to finał naszej akcji, który organizujemy we współpracy z wieloma podmiotami miejskimi, gminnymi, powiatowymi i wojewódzkimi – mówi Szczepańczyk. – Cieszymy się, że udało nam się zorganizować jedną, miejsko – gminną uroczystość – dodaje Karolina Walecka – wice prezes Inkubatora oraz Radna Miasta Stoczek Łukowski – przewidzianych jest wiele atrakcji, między innymi prezentacja strojów z czasów powstania, wystrzał armatni oraz montaż słowno – muzyczny.

W uroczystości weźmie udział wielu znakomitych gości, informują organizatorzy, zapowiedzieli się prawnukowie gen. Józefa Dwernickiego, przedstawiciele Pułku Ułanów Grochowskich, a także władze Wojewódzkie i Powiatowe. – Mamy nadzieję, że będzie to wielka, patriotyczna uroczystość, która ukaże dumę mieszkańców miasta i gminy, ale też będzie to wielka lekcja historii. Wierzymy, że armata stanie się symbolem łączącym dwie sąsiadujące ze sobą gminy – kończy Szczepańczyk.

Uroczystości odbędą się 14 lutego 2016 r. Wcześniej, 13 lutego odbędzie się 16. Bieg Uliczny „Grzmią pod Stoczkiem Armaty”. Więcej szczegółów na stronie internetowej Stowarzyszenia www.iksstoczek.pl

Previous post Nowe władze LKS Dwernicki
Next post Apetyt na radio w Stoczku

One thought on “Armata dla Stoczka”

  1. „Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękami czarnymi od pługa…” akurat ta „wiara” w zdecydowanej większości miała to powstanie gdzieś!!! Czas puścić w niepamięć „czerwone ” mity. Polecam zgodny z prawdą historyczną utwór „Krakusy” Wincentego Pola .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *